Report ze střediska Kals - Matrei

Toto dvojstředisko jsem navštívil 7. – 14. 2. 2015. Ještě jsem zde nikdy nebyl, proto jsem byl dost zvědavý na to, jaké bude toto středně velké středisko vzniklé spojením dvou malých (Kals a Matrei).

Příjezd z ČR je poměrně jednoduchý buď přes Plzeň a Mnichov, nebo druhou trasou přes Linz, Salzburg, Bischofshofen a trvá cca 6,5 hodiny. Obě trasy se spojí v Mittersill, odkud vede již jen 30 minut dlouhá cesta s jedním placeným tunelem (10 EUR). Ovšem pokud padá sníh jako nám, jsou nutností sněhové řetězy, neboť sjezd z tunelu směr Matrei je víc jak 10 % a to pak auto na zasněžené silnici jede jako sáně.

 

Kals                                                                                                                   Kals

 

 

Ubytování jsme měli cca 5 minut od kabinkové lanovky Goldried I v apartmánech Sun v Matrei a vřele doporučuji. Jinak celkově jsou ceny za ubytování velmi příznivé a i obsazenost není velká a to platí i v sezóně. Přisuzuji to asi nejvíce odlehlosti areálu.

Středisko vlastně vzniklo spojením dvou malých středisek a to Kals am Grossglockner a Matrei in Osttirol přes vrchol Cimaross ve výšce 2426 m.n.m. Jsou zde tratě všech obtížností, celkové s délkou 37 km a 5 km skiroute. S cenou 43 EUR v hlavní sezóně za den nepatří mezi nejlevnější, ale zase skipas platí i v sousedních východotirolských střediscích (Ankogel, Molltaller Gletcher, St. Jakob in D. atd.)

 

Kals am Grossglockner                                                                                         Pohled na Adler Lounge

 

 

Pokud zaparkujete na dostatečně velkém parkovišti v Matrei in Osttirol, vyveze vás 8-mi kabinka zhruba z 1000 m.n.m. do 2100 m.n.m. Zde se rozprostírá hlavní část areálu. Konkrétně si můžete vybrat z dostatečně širokých a strmých zejména červených tratí, které končí buď u moderní vyhřívané šestisedačky Goldried III, nebo lze pokračovat o něco níž k čtyřsedačky Hippeck. Od ní se dá dostat až do Matrei. Tento dojezd do údolí je osvětlen a to zejména pro odpolední opozdilce, když se zapomenou někde v osvěžovně. Pokud se od kabinky pustíte po červené na šestisedačku Cimaross, vyjedete na stejnojmenný vrchol. Odtud se můžete vrátit zpět a využít v horní bezlesé části carvingové tratě přecházející v perfektně strmé pasáže v druhé polovině svahu. Nebo se můžete ponořit do stinné části podél kabinkové lanovky směr Kals. Je zde červená a černá sjezdovka s kvalitním sněhem během celého dne. Také je na této části skvělá freeride aréna se strmými žleby i s šírokými loukami, která při troše štěstí na sníh uspokojí každého.

 

Apres-Ski Matrei                                                                                                 Ranní fronta v Matrei

 

 

Pokud pokračujete od mezistanice dál do údolí, čeká vás modře zbarvená lesní cesta, která se jako had vine až na rovinaté plato v Kalsu, na kterém jsou cvičné tratě pro začínající lyžaře a děti. Ovšem když vyjedete dvěmi po sobě jedoucímí čtyřsedačkami až na Blauspitre, tak budete mít nečekaný zážitek v podobě poměrně prázdných sjezdových tratí a po klidnějším začátku v horní pasáži, strmě padají do údolí. Jsou dostatečně široké a opravdu prudké, takže si zde užijí zejména lepší lyžaři.

 

Goldried a manžestr                                                               Goldried

 

 

Když navštívíte toto středisko s dětmi jako my, doporučil bych ubytování v Kals am Grossglockner. Je to překrásná a klidná horská vesnička a jsou zde i cvičné vleky. Ze strany Matrei jsou také, ale jsou až na vršku kabinkové lanovky Goldried I, kde je ale o poznání méně místa i více lidí.

 

Matrei - dětský svět                                                                                             Cvičné svahy v Kals

 

 

Samozřejmostí je dostatek míst na odpočinek a doplnění energie v podobě jídla a pití. Nejlepší je asi restaurace na vrcholu Cimaross Adler Lounge, ovšem tomu odpovídají i ceny. Jinak si ale můžete vybrat z levnějších variant pro občerstvení s přijatelnými cenami.

Závěrem bych toto středisko hodnotil celkem pozitivně. Jeho dostatečná velikost, různorodost, vyšší nadmořská výška a v Matrei i večerní relax a zábava zaručuje spokojenost většiny lyžařů. Když si k tomu přičtete ještě krásnou atmosféru vesničky Kals a výhled na Grossglockner, vyjde z toho pocit, který vás bude nutit se sem vrátit.

Užitečné odkazy:
Web – www.gg-resort.at
 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

Panu Kopáčkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Kals - Matrei ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE