Report ze střediska Hochkönig

Úvod:

Krásné lyžařské středisko propojující pět obcí a několik vrcholů, při možnosti projetí celého areálu bez sundání lyží. Hlavní atrakcí je zmíněná Konigstour, která propojuje obce Maria Alm, Hintermoos, Hinterthal, Dienten , Muhlbach a za jeden den se dá krásně celá zvládnout. Po projetí této trasy budete mít v nohou 32 km a nastoupaných 6700 metrů. Při svižnějším tempu se dá stihnout více sjezdů nebo si i některé tratě vícekrát zopakovat. Trať je v mapách i na sjezdovkách velice dobře značena ať již ze směru Muhlbach - Maria Alm (oranžová) nebo Maria Alm - Muhlbach (žlutá). Převažují převážně červené sjezdovky,ale myslím že každý by si v tomto středisku určitě trať podle svého gusta našel. Středisko na mě působilo rodinným dojmem a hlavně sjezdovky v Maria Alm jsou obsypány těmi nejmenšími. Cena jednodenního skipasu je 46,5 eura a co bych jako jednu z mála věcí tomuto středisku vytkl, je neznevýhodnění vícedenních skipasů. Ale je to asi jediná vada na kráse tohoto střediska.

 

  

 

Sjezdovky:

Po loňské sněhem bídné zimě jsme se tentokrát skutečně vyřádili a užili si tři dny na liduprázdných, upravených svazích. První den jsme lyžovali v první polovině houpačky a to od Muhlbachu až po Dienten. V této části areálu převažují hlavně červené sjezdovky, které obzvláště pod vrcholem Wastlhohe přinášejí skutečný požitek z lyžování. Široké a dlouhé sjezdovky bez plochých míst, upravený sníh a žádné muldy,to byl balzám na duši lyžařově.

Pro děti a freestyle lyžaře je nad městečkem Muhlbach bravurně vyfrézovaný snowpark, po jehož obou stranách je dostatek místa na carvový oblouk na modře značené sjezdovce. Specialitou je kabinková lanovka, která umožňuje po celou dobu jízdy nahoru Wi-fi připojení.

 

 

 

Z vrcholu Schneeberg se rozbíhá červená a modrá sjezdovka, která se v půlce prudce spouští černou tratí k nástupní stanici lanovky Karbachalm a po většinu času byla liduprázdná. Samozřejmostí je možnost se této náročné sjezdovce vyhnout a traverzem po modré dojet až do Muhlbachu. Jelikož jsme bydleli v Maria Alm tak nás další den čekala druhá strana houpačky. Areál v Maria Alm je rozdělen jakoby na dvě poloviny, kdy ta spodnější slouží hlavně pro děti nebo ty, co se na lyžích teprve učí. V horní polovině areálu se rozbíhá několik sjezdovek a pro milovníky ježdění sněhu ve volné přírodě i tři značené skiroute tratě. Poslední vrchol který zbýval zdolat byl vrchol Gabuhel, ze kterého se rozbíhají tři červeně značené tratě. Nejvíce mě bavila červená směrem na Hinterthal, s několika možnostmi výletů do volného terénu.

 

Poslední den nás čekala Konigstour, kterou jsme skutečně celou projeli a můžeme jen vřele doporučit na celodenní zabavení. Sněhové podmínky v celém areálu jsou vynikající, horní partie udávají cca 130 cm a v dolní části cca 80 cm sněhu.

Sjezdovky jsou po ránu upravené a rolbaři zaslouží za upravenost jedničku. Kdyby měl někdo chuť, tak v okolí je i několik upravených běžeckých tratí jak na klasiku tak bruslení.

Co stojí jistě za zmínku, je komfort lanovek a zázemí okolo. Snad až na jednu dvoj sedačku je areál kompletně vybaven moderními lanovkami a při nepřízni počasí nemusíte mít skutečně strach, že budete mrznout. Záchodky všude voněli čistotou a byli pravidelně uklízeny. Personál ochotný a paní co pomáhala s vyřizováním skipasu zdarma, byla vskutku báječná.

 

 

Po celém areálu rozseto spousty malebných chat, které byli ve většině obsluhovány samotnými majiteli a kolikrát se nám už ani nechtělo od vyhřátých kamen a pecí odcházet. První den jsme se zastavili v chatě Zachhofalm pod vrcholem Gabuhel a její obrovskou pec, kde se krásně ohřejete,můžu jenom doporučit. Ceny sice o malinko vyšší než jinde ale je to holt prostě Rakousko. Pivko – 4Eura ,Polévka – 4,5 eura, Almundler – 4Eura a Kassespecle – 9 Euro. Jedli jsem ještě na chatě ihned pod vrcholem Aberg-Langeck, zde možnost buďto samoobslužné restaurace nebo malinkaté místnosti s krbem asi pro dvacet osob s obsluhou.

Za mě doporučuji, když bude místo menší hospůdku a když uhájíte místo u krbu, tak se Vám už nebude chtít ani odejít. Nejlepší jídlo a nejlepší ceny jsme ale měli v chatičce Gabuhelhutte pod stejnojmenným vrcholem. Prosklená místnost kam směřují paprsky slunce, výhled na okolní hory a obsluhující sice starší ale o to příjemnější dámy. Malá polévka malá vůbec nebyla a ani si neumím představit jak by vypadala velká. Za cenu 4 Eur akorát pro dvě osoby. Pivko – 3,5 Eura ,Cola – 2 Eura a Kassespecle + Grestle na jedné panvi za 8 Euro.

Doprava do střediska probíhá bez problémů. Z Brna přes Vídeň, Salcburk a Bischoshofen zabere cca 6 hodin.

Ceny skipasů: www.hochkoenig.at

Video Konigstour: www.youtube.com

 

Testovací jezdec Marek Nechvíle
  

 

Panu Nechvílovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas ZDARMA do střediska Hochkönig.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE