Report ze střediska Hintertux

V uplynulých letech se nám již stalo tradicí, společně s mojí dcerou, trávit vánoční svátky italských dolomitech. Letošní vánoce jsme se ale rozhodly pro změnu. Protože milujeme cestování po horách a objevování nových míst, rozhodly jsme se navštívit naše přátele v Zillertalu a Brixenu a využít tak možnosti lyžování v střediscích pro nás dosud neprobádaných. Během cestování jsme tak navštívily střediska Hintertux v Zillertalu, Stubai po cestě směrem na Brenner v Stubaitalu a Plose v Brixenu.

 

Hintertux 22.12.2013

Příjezd:

Brno: 620 km, cca 7 hod, směrem na Mikulov po rychlostní silnici a u Mistelbachu nájezd na dálnici A5 směr Wien – S1+ A22+S2 St. Pölten (pozor u Knotten Korneuburg a Stockerau držet směr St. Pölten nebo Tulln)- A1 Salzburg (směr München A8)-Inntal (Kufstein směr Innsbruck A93)-exit Zillertal až na konečnou :)

Praha: 560 km, cca 6,5 hod, po dálnici D5 směr Plzeň (Rozvadov - Nürnberg) – A93 Regensburg- A9 +A99 +A8 München- Inntal (Kufstein) A93 (směr Innsbruck) exit Zillertal až na konečnou :)

Pozn.: po sjezdu z dálnice cca 50 km po jediné hlavní cestě vedoucí údolím, která je dost frekventovaná se předpokládá jízda v koloně a zdržení (totéž na dálnici v oblasti Kufsteinu)

 

Středisko:

Vítejte v lyžařském středisku Hintertux situovaném na tzv. hintertuxském ledovci, které umožňuje svým návštěvníkům naplňovat jejich lyžařské vášně po celých 365 dní v roce. Středisko Hintertuxer Gletscherwelt svojí polohou zakončuje cca 50 km dlouhé údolí Zillertal a je dobře dostupné* osobním automobilem nebo skibusy pravidelně pendlujícími mezi městečkem Mayrhofenem – ústředním centrem Zillertalu – a konečnou stanicí Hintertuxer Gletscher, odkud vede lanovka do střediska.

Ledovec Hintertux je navíc součástí lyžařského areálu Ski & Gletscherwelt Zillertal 3000, který je v provozu v hlavní lyžařské sezoně a zahrnuje v sobě další lyžařské areály jako jsou Finkenberg, Penken, Eggalm, Rastkogel a Ahorn. Tato další střediska jsou kromě střediska Ahorn vzájemně propojena a nástupní místa na lanovky jsou tedy velmi dobře dostupná i z údolí (např. Mayrhofen, Mühlbach) což může být např. výhodou při špatné sjízdnosti silnic v důsledku počasí. Areál Zillertal 3000 disponuje 245 km sjezdovek a všechna střediska jsou navíc dostupné s jedním skipasem platným pro celý areál.

*v případě hustého sněžení se určitě doporučuje mít s sebou sněhové řetězy především pro úsek Mayrhofen - Tux

 

 

Gletscherbus 3                                                                                    Schlegeis Gletscher

 

Lyžování:

Lyžování na ledovci za předpokladu počasí s jasnou oblohou, jaké přálo částečně i nám, vám kromě skvělých lyžařských podmínek zaručí také nádherný estetický zážitek, který poskytuje všudypřítomné panorama majestátních hřebenů Tyrolska.

Středisko se rozkládá v nadmořské výšce od 1500 do 3250 mnm a je ve všech jeho polohách dostupné kabinovou lanovkou, což znamená absolutní lyžařský komfort i při horším počasí jako jsou např. silné mrazy v kombinaci s větrným počasím. Kabinová lanovka Gletscherbus 1 vás vyveze do základního bodu střediska Sommerbergalm ve výšce 2100 m, odkud můžete volit vámi preferované směry a další způsoby přepravy směrem vzhůru za lyžařskými zážitky. Tato stanice bude pravděpodobně ideální základnou pro rodiny s dětmi a začínající „free-stylisty“, protože je možné odsud vyjet sedačkovou lanovkou Tuxerjoch do areálu, kde je situován „familypark“. Sommerbergalm je současně také přestupní stanicí kabinové lanovky Gletscherbus 2 směrem na Tuxer Fernerhaus odkud je možné dále přestoupit na Gletscherbus 3, který vás vyveze až do nejvyššího bodu střediska – Gerfrorene Wand ve výšce 3250 mnm.

Nad konečnou stanicí lanovky se nachází Panorama Terasse, která vám zprostředkuje fascinující pohled na hřebeny hor rozléhajících se do všech stran, a to počínaje vrcholem Zugspitze, přes italské dolomity a Grossglocknerem konče.

Pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře je tato část střediska ideálním místem pro seberealizaci na perfektně upravených červených sjezdovkách v různých možných variantách sjezdu. Gefrorene Wand je také výchozím bodem pro sjezd na opačnou stranu směrem na Schlegeis Gletscher – odkud je možné vyjet do freestylového parku ve výšce 3200 – Betterpark, který patří k nejlepším freestylovým parkům v Alpách a je prvním na podzim otevřeným snowparkem v Rakousku.

www.betterparkhintertux.at

 

        pohled z panorama terasy 1                                                                    pohled z panorama terasy 2


Díky rozlehlosti střediska nehrozí dlouhé čekací fronty na vlecích nebo lanovkách, naše zkušenost byla v tomto směru výborná, nečekaly jsme nikde na žádný vlek ani lanovku ani sekundu, na druhou stranu k tomu mohl přispět i fakt, že se jednalo o dobu předvánoční, kdy ještě není hlavní sezona.

 

Restaurace, služby:

Objekty střediska prošly v nedávné době celkovou rekonstrukcí a tak si jeho návštěvníci mohou oddechnout a načerpat energii v luxusně zařízených restauracích a nebo v případě potřeby, dokoupit chybějící lyžařskou výbavu obchodech situovaných přímo ve středisku.

My jsme se rozhodly ochutnat oběd v restauraci „Fernerhaus“ kde na nás zapůsobilo luxusní vybavení interiérů s prvky z masívního dřeva a dalších přírodních materiálů. Fernerhaus nabízí několik restaurací a barů, takže záleží na preferencích jednotlivých zákazníků, jakou variantu zvolí. Hlavní restaurace, kde se stravuje většina lyžarů, je typická samoobslužná restaurace podobná těm, které občas potkáváme na benzínových pumpách v Rakousku nebo v Německu. Ceny, kvalita a druh stravy je také srovnatelný s tímto typem kultury stravování. V nabídce jsou zde klasické klobásy, párky, hranolky, tyrolské knedlíky, boloňské špagety, řízky atd… ale mimo jiné i známá oblíbená rakouská specialita „Kaiserschmarren“ tzv. císařův trhanec z palačinkového těsta – mňam! My jsme vyzkoušely hovězí vývar s játrovými knedlíčky, kuřecí nugety a špenátové knedlíky se sýrovou omáčkou. Dle mého osobního hodnocení kvalita a chuť, toho co jsme pořídily, příliš neodpovídala krásně stylově zařízenému interiéru restaurace ani ceně, takže kulinářský zážitek hodnotíme jako slabší stránku. Jako působivé shledáváme eskalátory a výtahy mezi jednotlivými podlažími s cílem minimalizovat pohyb v lyžařských botech po schodech nahoru a dolů např. při cestování na toalety. Na druhou stranu, pokud bych ale měla možnost volby mezi levnějším skipasem a eskalátorem na toaletu, rozhodnu se určitě pro levnější lyžování :)

 

Tipy pro volný čas nebo špatné počasí:

Ledová jeskyně pod ledovcem Hintertux, vstup do jeskyně 3 min. od stanice lanovky Gletscherbus 3
www.hintertuxergletscher.at/de/erlebnis/natur-eis-palast.html

Krytý bazén + aquapark v Mayrhofenu:
www.mayrhofen.at/de/101006/101020/101073/hallenbad.html

Přírodní jeskyně Spannagel, vstup do jeskyně cca 5 min od Fernerhaus (Gletscherbus 2)
www.hintertuxergletscher.at/de/erlebnis/spannagelhoehle.html

 

Ceny:

Ceny uvedené v odkaze níže jsou platné v celé oblasti Zillertal arena 3000. Velmi pozitivně hodnotíme možnost ušetřit při volbě skipasu podle různých časů začátku při jednodenní návštěvě střediska (od 8:00; 11:00; 11:45 h atd.)
www.hintertuxergletscher.at/cz/landingpage-cesky.html

 

Skibusy – jízdní řády:
www.hintertuxergletscher.at/de/skifahren/skibus.html

 

Testovací jezdec Julie Motyčková

 

Paní Motyčkové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas na Hintertux ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE