Report ze střediska Hinterstoder

Střediska Hinterstoder a Wurzeralm leží v Horním Rakousku, v oblasti Vápencových Alp (Kalkalpen). Díky blízké dálnici A9 mají ideální dopravní dostupnost a staly se jedním z nejčastěji navštěvovaných víkendových skiareálů zejména pro Čechy.

Střediska jsou od sebe vzdálena 30 km a propojuje je tak pouze skibus. Od dvoudenního skipasu lze využít obě střediska, zatímco jednodenní je pouze pro dané středisko. Obě střediska nezapomínají ani na nejmenší a nabízí cvičné louky doplněné pohyblivými pásy, přívětivé modré sjezdovky a samozřejmě i lyžařské školy

   

       

 

HINTERSTODER

Hinterstoder leží 10 km od sjezdu z dálnice A9 St. Pankraz. Po příjezdu do stejnojmenné vesnice Vás uvítá velkokapacitní parkoviště, kde můžete načerpat síly v baru či blízkých hospůdkách, stejně jako zakoupit skipas. Po krátkém výstupu z parkoviště je možné nasadit lyže a využít dojezdu sjezdovky ke spodní stanici kabinové lanovky. Ta vyváží lyžaře na centrální plato, které je centrem veškerého dění. Najdete zde horské chaty, bary, cvičnou louku pro děti a zejména šestisedačkovou lanovku vedoucí téměř na vrchol. Od ní se rozbíhá většina sjezdovek včetně černé Inferno se sklonem až 70%.

 

 

Na nejvyšší vrchol Schaffkogel ve výšce 2000 m.n.m. se dostanete pomocí dvou krátkých kotev. Odsud je možné se vydat v několika variantách na dlouhý sjezd až od údolí, přičemž překonáte převýšení téměř 1400 m.

V době naší čtvrteční návštěvy panovalo ve středisku mlhavé počasí doplněné občasným sněžením. Ačkoli parkoviště naznačovalo malou návštěvnosti, sjezdovky byly poměrně plné, zejména Čechů. Bohužel úprava sjezdovek zklamala, nijak nereagovala na ranní sněžení a již od rána se na sjezdovkách tvořili hromady sněhu. Nejlepší zážitek nabídl sjezd do údolí, kde přes nižší nadmořskou výšku a menší vrstvu sněhu (25 cm oproti 140 cm nahoře) vydrželi sjezdovky ve slušném stavu až do odpoledne. Menší slabinou je ploché centrální plato, kde dojezd ke šestisedačce je poměrně dlouho plochý a často tak je nutné delší úsek dobruslit. Alternativou může být sjezdovka pod druhou kabinovou lanovkou, která má až na jeden plošší úsek příjemný sklon.

K občerstvení lze využít vedle několika hospůdek a restaurací v údolí i několik horských chat rozesetých po svazích a centrálním plató. Příjemné posezení nabízí srub Barenhutte se standardní alpskou nabídkou a přiměřenými cenami.
Během našeho pobytu jsme měli základnu v horském hostinci Zottensberg, což je velmi příjemný hotel s bazénem ležící mezi středisky ve svahu nad údolím. Přímo u hotelu lze navíc využít 1,3 km dlouhou přírodní sáňkařskou dráhu vedoucí z 900 m.n.m. do údolí, přičemž nazpátek Vás vyveze ochotný majitel autem www.zottensberg.at

 

 

  

 

WURZERALM

Druhým střediskem v oblasti je Wurzeralm. Leží pouze 3 km od sjezdu z A9 Spital am Pyhrn a je méně navštěvovaným a často neprávem opomíjeným střediskem. Od prostorného parkoviště a moderního terminálu s veškerými potřebnými službami vede na centrální plató dnes již historická ozubnicová dráha, která je však stále vyhovující. Pojme až 150 lyžařů, přičemž po jedné koleji jedou proti sobě dva vláčky. Podél dráhy vede příjemná 3 km dlouhá červená sjezdovka, přičemž ve spodní části se k ní připojuje 4,5 km modrá alternativa.

Skutečnou lahůdkou je pak horní část areálu obsluhovaný dvousedačkovou lanovkou. Ráj freeriderů ve volném terénu či řídkém lese nabídl díky sněžení parádní prašan ve vrstvě 185 cm. Neméně dobré červené a černé sjezdovky nabízí skvělé zážitky převážně na přírodním sněhu. Navíc při slunečném počasí jsou výhledy na vápencové útesy a okolní Alpy doslova dechberoucí.

Velmi dobrou kuchyni lze ochutnat v samoobslužné restauraci srubu Barenhutte, zde též i na lehátku chytat bronz a užívat si místní pohodu. Středisko nabídlo výborné sněhové podmínky, úpravu sjezdovek a na závěr i slunečné počasí, což přispělo k všeobecné pohodě.

 

 

 

Obě střediska si najdou své lyžaře. Zatímco Hinterstoder je navštěvovanější a celkově komerčnější, Wurzeralm vyhrává u nás svojí pohodovou atmosférou.

 

Testovací jezdec Lukáš Mach

 

 

Panu Machovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Hinterstoder ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE