Report ze střediska Heiligenblut/Grossglockner

Heiligenblut / Grossglockner (dále H/GG)

Toto středisko jsme si vybrali náhodou. Snacha nám poprvé uvolnila vnoučata 8 -10 let na jarní prázdniny a ono sehnat ubytování pro 8 lidí za rozumný peníz uprostřed února není nejsnadnější. Jediná slušná nabídka přišla z H/GG.

 

Základní informace o středisku
ceny skipasů - http://www.bergfex.at/skiheiligenblut/preise/                       
mapa střediska - http://www.bergfex.at/skiheiligenblut/                                       
stav sněhu, počasí - http://www.bergfex.at/skiheiligenblut/schneebericht/           
web kamery - http://www.bergfex.at/skiheiligenblut/webcams/            

 

  • Lyžařské mapky a místní značení na sjezdovkách jsou zbytečné. Sjezdovky jsou tam přehledné a všechno se stejně sjíždí do jednoho místa
  • V popsaných areálech je několik chat a hospůdek, poskytujících příjemné stravování

 

Heiligenblut

Jedná se o hezkou malou vesničku s pár obchody, poštou, bankou a nepřeberným množstvím různých ubytovacích zařízení, která asi nejvíce lákají na blízkost nejvyšší hory Rakouska. GG je na každém letáčku a suvenýru. Samotné lyžařské terény jsou určeny pro začátečníky a rodiny z dětmi. Jediná černá je svah o délce tak. půl kilometru, navíc je většinu dne ve stínu.

 

Skiparkování

Jezdili jsme skibusem, tedy nejsem schopen objektivně popsat, jak je to s parkováním u dolní stanice. Určitě nelze parkovat v její blízkosti, protože tam dopravu neustále řídili policajti. Dvě parkoviště zdarma jsou v blízkosti Mittelstation Rossbach.

 

 

 

Hochfiess

Do areálu se najíždí krtkem z Mittelstation. Cesta trvá 5 minut. V areálu je jediná sedačka, ze které se dá jet příjemná červená číslo 12 nebo běžná modrá č.11. Dále se dá vyjet kotvou na Hochfleiss. Sjezdovku č.11 nedoporučuji. Je dost úzká a velmi brzy jsou na ni ledové plotny. Velmi příjemné je ježdění na free č.3, nebo kdekoliv ze sedla dolů. Možností je hodně.
Upozornění pro průzkumníky. Pokud sundáte lyže, dá se vystoupit až k vrcholovému kříži, odkud je nádherný výhled na Vysoké Taury.

Pro začátečníky doporučuji POMU Fleissalm.

Výhoda areálu

  • hodně volných terénů pro začátečníky a středně zdatné lyžaře (naši náctiletí středoškoláci jinde než ve volném terénu nejezdili, červená se jim zdála moc jednoduchá)
  • Tři hospůdky a teplé WC na konečné krtka, kapacitně vyhovují.
  •  POMA pro začátečníky

 

Nevýhoda

  • krtek po skončení ranní špičky jezdí, až se naplní. V případě změny areálu během dne bere hodně času přesun jinam a na lyžích se to objet nedá. Po 15. hodině se začnou tvořit fronty. Jednou jsme tam čekali 32 minut.

 

 

 

Shareck

Asi to nejlepší, co se v areálu nachází. Využívali jsme sedačku na vrchol, kde je restaurace a WC. Modrá sjezdovka č.2 začíná jako nepříjemná úzká cesta, po několika zatáčkách se změní na takovou vyhlídkovou odpočinkovou trasu. Vnoučátka 8-10 let ji odmítala jezdit pro nenáročnost. Z dvojky se dá odbočit na červenou č.3. Ta má několik zajímavých širokých prudších svahů. Hlavně ranní roletky tam jsou fantastické. Červená č.4 začíná slušnějším padákem, pak narazí na modrou č.5 a je to takové vrtění prdelkou. Černá č.1 je na nic. Je to takový krátký prudký padák, stále v polostínu, ale hlavně s dlouhým nudným dojezdem k lanovce. Ještě hůře bych hodnotil červenou č.1. Je to urolbovaná úzká serpentinová cesta plná špatných lyžařů. Tedy nebezpečí zranění. Pokud do těchto míst zabloudíte, doporučuji sjet dolů volným terénem.

Free č.2 vede z vrcholu prudce vlevo a sjíždí se s ní do oblasti Hochfleiss. Doporučuji jen dobrým lyžařům ve volném terénu. Nedá s z ní ujet zpět na upravené sjezdovky a místy to má až 50% úseky. Vřele doporučuji pípák a nejezdit tam, pokud je zavřená (často kolem poledne a později). Viděli jsme tam padnout několik lavin.
Free č.4 - příjemné ježdění, pozor při nižším stavu sněhu. Dá se spadnout do potoka.

Celý areál má opět hodně volných terénů, ze kterých se dá vracet zpět na sjezdovky. Z volného terénu doporučuji traverz z křižovatky sjezdovek č.1 a č.5 do sedla, a pak sjet dolů k Panoramabahn..

 

Viebuhel

Smysl tohoto areálu jsem nepochopil. Cesta dolů, viz. popis obou jedniček. Kromě cesty zpět, jediná kotva na jakousi nezajímavou modrou č. 8. Určitě se tam dají najít pěkné volné terény, ale areál je malinký, tedy sjezdy moc krátké. Free č.1 jsem nejel. 

 

Hodnocení střediska

+ hodně volných terénů, asi největší důvod, proč tam jezdit
+ klidné středisko
+ skipass snowman pro děti do 10 let za 2 EUR/ den
+ třetí a další dítě zdarma
+ do areálu vede jediná kabinka, u které jsme nikdy nečekali déle než 5 minut

- 2 kabinky, 2 sedačky, jedna tunelová spojka, zbytek kotvy
- 1 černá , 10 červených, 7 modrých
- není snowpark, ani nějaký jeho náznak
- typická nectnost Rakouska. Ráno dva skibusy po 20 min., pak po hodině. Totéž odpoledne. Navíc mají skibusy nepříjemnou přespolední pauzu 2,5 hod

 

Testovací jezdec Milan Baier

 

Panu Baierovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Heiligenblut/Grossglockner ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE