Report ze střediska Gerlitzen

Po roce jsem se vrátil do lyžařského střediska Gerlitzen Alpe, které leží na okraji města Villach a nejlépe se k němu dostanete ze sjezdu č. 178 dálnice A10 směr Ossiacher See. Z Brna k samotnému středisku jsem to tentokrát zvládnul za o něco delší dobu, než minulý rok, ale bylo to dáno především hodinovým zdržením v poměrně nesmyslné zácpě ve Vídni (kde auta zpomalovala na 60km sice dle označení, ale žádné viditelné práce se nekonaly :-)) a pak opravami dálnice v asi 30 km úseku mezi Klagenfurtem a Villachem.Cesta mi proto tentokrát trvala 6 hodin a už jsem nebyl tak očarován dosptupností tohoto střediska, když minulý rok to bylo za 4,5 hodiny.

 

   

 

Ve středisku samém jsem nenarazil na žádné novinky oproti minulému roku, pozitivní byla malá účast návštěvníků na konci března, ale v tomto středisku nebyl problém ani při mnohem větší návštěvnosti a lanovky pobraly bez problémů všechny zájemce o lyžování. I přes velmi teplé počasí, kdy v poledne dosahovala teplota +20°C byl povrch v perfektním stavu, nebylo to to "klasické" sněhové "bahno", jak ho známe z našich sjezdovek. Minimální kopečky sněhu, žádné muldy až do konce. Trošku ale problém byl, že jsem měl namazáno voskem univerzálním a pro tyto teploty a přírodní sníh asi ne úplně vhodný :-). Projevovalo se to tak, že jedete plnou rychlostí z kopce a najednou začnete brzdit, jako byste ze sněhu skočil rovnou na asfaltku a dostal jste takový kopanec brzdné síly, že mě to po hodině přestalo bavit. Měli to tak všichni, vždycky svištěli a nejadnou téměř stáli. Naštěstí se to začalo projevovat až po 13hodině a spíše až na dolní polovině sjezdovky, takže jsem to nějak přetrpěl , ale bylo to dost nepříjemné :-).

 

 

 

Jak už jsem psal v předchozím reportu, středisko je vpodstatě ve městě, jste tam cobydup, parkování bez problémů na parkovištích P1, P2 a P3 v Annenheimu u kabinové lanovky (kabiny pro 4), která Vás přenese přes první kopec do vlastního střediska a v době, kdy jsem tam byl, bylo parkoviště poloprázdné.

 

 

 

Popis sjezdovek je uveden v mém předchozím reportu, ty nejlepší jsou stále sjezdovky Klösterlebahn I a Klösterlebahn II obsluhované dvěma rychlými 4-sedačkami. Hlavní positivum těchto sjezdovek je jejich profil padající šikmo jen dolů a do stran jsou rovné, takže vás nikam netáhnou.
V areálu je snowpark, který ale už nebyl v době mé návštěvy udržován, byly tam dva poměrně velké skoky a pár překážek, těžko posoudit, jak to funguje v sezóně, ale myslím že přakážky budou stejně kvalitně upravené jako všechny sjezdovky.

Na jídlo si určitě zajděte do restaurace-hospody Klösterle, která se nachází dole pod stejnojmenou lanovkou u parkoviště P6. Bližší popis v mém minulém reportu z tohoto střediska, snad jen, že obsluha a podávaná jídla a pití stále perfektní :-).
Stejně perfektní je obsluha lanovek, ta jen tak zpovzdálí pozoruje návštěvníky a kdykoliv je potřeba, ihned přispěchá s pomocí, jinak Vás vůbec neomezuje a nechá Vás žít.

Návštěva střediska ve mně zanechala až na jarní sníh jen pozitivní odezvu a určitě se tam zase v budoucnu vrátím.

 

Výhody areálu:
- perfektní úprava sjezdovek a a jejich profil(vyberete si)
- celkem příjemná dopravní vzdálenost z České republiky
- slušná cena za skipas dospělí/den 41Eur
- perfektní služby, příjemná obsluha všude a všeho
- z vrcholu Gerlitzenu se dostanete poměrně rychle na všechny sjezdovky
- zalesněnost areálu již kousek pod vrcholem a tudíž dobrá ochrana vůči větru

Nevýhody areálu:
-oproti českým areálům je poměrně velký, ale třeba ve srovnání s blízkým Katschbergem nebo Nassfeldem přeci jen o poznání menší
- pokud se dostavíte o víkendu po 9 hodině, musíte parkovat dále od areálu a použít z parkovišť skibus nebo parkoviště P6, P7, P8, která jsou ovšem trochu z ruky
- pokud fouká, je holý vrchol Gerlitzenu bez jakékoliv ochrany
 

Loňský report od pana Imricha najdete ZDE

 

Testovací jezdec Rostislav Imrich

 

Panu Imrichovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Gerlitzen ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE