Report ze střediska Garmisch-Partenkirchen

Německý Garmisch-Partenkirchen je vyhlášené středisko na německé straně Alp, kde se v roce 1936 konala také zimní olympiáda.

Jedná se o menší středisko, které v porovnání se známými středisky v dalších oblastech Alp sice nenabízí tolik kilometrů sjezdovek, ale svým profilem WorldCup sjezdovek Kandahar a Hausberg se jim bez problémů vyrovná.
Menší nevýhodou je nemožný přejezd na lyžích z nejvyšší hory Německa Zugspitze přímo do Ga-Pa.

 

 

 

Příjezdové trasy existují v podstatě dvě. Jedna vede směrem z Rakouska (Salzburg) směrem na Mnichov a druhá a pravděpodobně i rychlejší je cesta na Rozvadov a dále na Mnichov a Ga-Pa. U obou tras je možno počítat se zdržením na obvyklých místech. U německé trasy hrozí kolony na konci dálnice Mnichov – Ga-Pa, kdy se na posledních cca 15 km dálnice zužuje do klasické komunikace první třídy. Je možno sice toto místo objet, ale z vlastní zkušenosti toto nedoporučuji, časové zdržení je v tomto místě max. 10-15 min.

U rakouské trasy bývají kolony mezi Salzburgem a Mnichovem a dále pak již zmíněné přibrždění před Ga-Pa.

 

Samotné Ga-Pa je rozděleno do dvou částí a to Garmisch a Partenkirchen. Z hlediska nástupu na sjezdovky doporučuji ubytování poblíž spodní stanice lanovky na Hausberg. Místní skibus sice funguje, ale každopádně neprojíždí celým městem. Je potřeba spíše počítat s dopravou k lanovce vlastním autem. Parkoviště je velké a bezproblémové. Druhou možností je dojet ke spodní lanovce pod Alpspitze, kde končí sjezdovka Kandahar.

K nástupu do areálu Zugspitze opět doporučuji využít vlastní dopravy autem. Časová náročnost dojezdu je cca 15-20 min. dle hustoty provozu. Je možno také využít místní zubačku, která pak dále pokračuje až na vrchol. Cenově se, ale jeví podstatně výhodnější dojet pod Zugspitze autem a nahoru vyjet kabinovou lanovkou, která jezdí v intervalu 10 minut.

 

 

 

Lyžování středisko Ga-Pa

Kromě již zmíněných krásných sjezdovek (červená a černá) Hausberg a Kandahar, lze využít také šestisedačkovou lanovku a modrou sjezdovku nad Hausbergem, která umožňuje propojení se stranou Kandaharu a areálu kolem Alpspitze. V oblasti nad Hausbergem je pár malých pom a kotev, které většinou využívají lyžařské školky. Rozhodně bych doporučil užít si černý Kandahar. Sjezdovka je označená jako černá, ale jsou zde v podstatě dvě kritická místa (nad tunelem v horní části a pak prudší část nad dojezdem). Ve spodní části černé 5 je i malý památníček Ulli Maier, která zde zahynula při světovém poháru v roce 1994.

Rozdodně doporučuji především za slunného počasí vyjet na Alpspitze, kde je vyhlídka a Ga-Pa je jako na dlani. Z tohoto místa sice zpět vedou víceméně modré přibližováky, ale výhledy stojí za to. Jako i v jiných střediscích je možno využít zdarma měřený BMW obří slalom nebo skipark.

 

Stravování: doporučuji využít spíše níže položených restaurací. Např. u nástupu na Hausberg byly ceny cca o 30% nižší než u horní stanice této lanovky. Obsluha v restauracích je jako v celých Alpách rychlá a příjemná.

Lyžařské školky: nefungují zde vůbec tak jako v Rakousku nebo v Itálii. Bohužel je zde nemožné sehnat celodenní lyžařskou školku pro děti. Jsou víceméně tříhodinové.

 

 

 

Lyžování středisko Zugspitze

Středisko na ledovci a v nejvyšší možné nadmořské výšce Německa. Za špatného počasí bych jej nedoporučoval, protože se ochudíte o krásné výhledy na Alpy. Na lyžování stačí jeden den, protože středisko je menšího rozsahu a bez větší vybavenosti.

Stravování: bohužel v této oblasti v naší přítomnosti fungovala pouze jedna restaurace, která byla oproti Ga-Pa řádově dražší. Opět spíše doporučuji nižší polohy.

Lyžařské školky: v oblasti Zugspitze nefungují vůbec. Je nutno počítat s individuální objednávkou instruktora a s individuální ne skupinovou výukou.

 

 

 

 

 

 


Okolí

V oblasti samotné je kromě lyžařských areálů možné navštívit také krásnou soutěsku Partnachklam, skokanské můstky v areálu Olympijského stadionu, na kterých se každoročně koná Intersportturné. Další možností je i návštěva nepříliš vzdáleného (60 km) známého, kýčovitého zámku Neuschwanstein

 

 

Testovací jezdec Petr Tomšíček

 

Panu Tomšičkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Garmisch - Partenkirchen ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE