Report ze střediska Flachau

Flachau je jedno z nejlépe dostupných středisek rakouských Alp.. Do Flachau se dá dostat jednoduše po dálnici přes Salzburg. Z Tauernautobahn na parkoviště před hlavní pokladnu je to pouhý 1 km. Cesta z Jižní Moravy tak zabere cca 4,5 hodiny svižné jízdy.

 

 

 

Ubytování

Středisko nabízí tradičně širokou škálu ubytovacích kapacit od hotelů, přes penziony až po ubytování na statku. Na jednom malém statku jsme se ubytovali i my - jednalo se o menší statek v části Moadörfl, která se nachází mezi Flachau a Wagrainem. Nespornou výhodou bylo, že se ubytování nacházelo cca 200 m od nástupní stanice lanovky Die Rote 8er. Lanovka patří sice pod středisko Wagrain, ale jelikož Wagrain a Flachau jsou propojeny, tak se lanovkou dalo pohodlně dostat i do samotného Flachau.

 

Středisko

Středisko je součástí lyžařské oblasti Salzburger Sportwelt, která zahrnuje několik lyžařských areálů. Jeho nejslavnějším rodákem a je čtyřnásobný vítěz Světového poháru Hermann Maier, který má zde svou sochu, svou lyžařskou školu a je po něm pojmenována sjezdovka, na která se každoročně jezdí závod Světového poháru ve slalomu žen.

Flachau je lyžařsky propojeno s Wagrainem a Alpendorfem a celá tato houpačka nabízí přes 100 km sjezdovek většinou červeně a modře značených, takže se zde určitě nebudete nudit. Pro středisko platí skipas největší, ale současně i jedné z nejdražších lyžařských oblastí Rakouska – Skiamade. Cena 4 -denního skipasu v nejvyšší sezoně je 180 EUR.

 

 

 

Lanovky ve Flachau začínají svůj provoz v 8,30 a jelikož nám ranní obloha slibovala slunečný den, byli jsme u lanovky mezi prvními nadšenci -podobný nápad mělo i dalších cca 100 lidí, kteří čekali na otevření lanovky Achterjet, kterou se dostanete až téměř na vrchol střediska. Orientace ve Flachau je velmi jednoduchá -po levé straně od kabinové lanovky 8er jet vedou lanovky Starjet 1,2 a 3 a po pravé straně pak série sedačkových lanovek Spacejet 1,2 a 3. Po obou stranách se tak dostanete pohodlně z údolí až na samotný vrchol.

Po výstupu z lanovky 8er jet se před námi objevilo nádherné plato, které bylo spojené do jedné velké a široké sjezdovky se strmějším začátkem a velmi mírným a dlouhým dojezdem. Trochu mi to připomnělo vrcholek Kronplatzu, jen terén nebyl tak vlnitý. V této části se koncentrovaly zejména lyžařské školy a méně zdatní lyžaři, pro které byl tento terén úplně ideální. Pouze po stranách této vrcholové části jsou 2 sjezdovky trošku členitější a prudší.
My jsme se vydali směrem dolů do údolí zpět k údolní stanici lanovky 8er jet po sjezdovce č. 4, která nabízí skvělé svezení - je dlouhá , široká, měnící směr i sklon a po ránu byla skvěle připravená a minimálně zaplněna. Tento sjezd se nám hodně líbil,tak jsme si ho zopakovali vícekrát.

 

 

 

Poté jsme se přesunuli do levé části areálu ke sjezdovkám kolem lanovek Starjet. Jedná se o mírnější modro červené sjezdovky. V dolní části jsme si vyzkoušeli sjezdovku Weltcup Strecke, na níž se jezdí Světový pohár žen ve slalomu - jednalo se o pěknou červenou širokou sjezdovku, ale vzhledem k tomu, že byla otočena přímo ke slunci, tak i v brzkých dopoledních hodinách už byla hodně měkká. Poté jsem se vydali prozkoumat ještě opačnou stranu Flachau pod lanovky Spacejet. Prakticky se jedná o dlouhé a široké pohodové sjezdy, které jsou sice značeny červenou barvou, ale určité úseky bych se nebál označit i modře.

Vzhledem k tomu, že je středisko propojeno s dalším střediskem Wagrain, tak jsme využili možnosti a vyzkoušeli i 2 sjezdovky z druhé strany kopce a určitě jsme nelitovali. Druhá strana kopce směrem k Wgrainu nám nabídla 2 překrásné sjezdy kolem lanovek Flaying Mozart a Rote 8er. Opět se jednalo o dlouhé a široké sjezdovky, které díky svému sklonu byly o něco náročnější než pisty ve Flachau a zcela jistě uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Zajímavostí této části Wagrainu je nová visutá lanovka G-link, překlenující údolí s městečkem Wagrain a díky které se můžete dostat dále na kopec Grafenberg a pokračovat až do Alpendorfu.

 

Stravování

Ve Flachau najdeme spoustu restaurací, barů a chat. My jsme využili k obědu restauraci Birkhahnalm u vrcholové stanice lanovky Achterjet . Díky skvělému počasí jsme mohli poobědvat na venkovní terase a užívat si sluníčka. Byli jsme celkem překvapeni cenou jídel. Ačkoliv jde o vyhlášené středisko s vyšší cenou skipasů, tak ceny v restauraci byli prakticky nejnižší, na které jsme v Rakousku narazili. Wiener schnitzel za 9,70 EUR a Germknödel za 4,80 EUR, Pizza od 6,90 EUR.

 

 

 

Hodnocení střediska

Flachau patří určitě mezi Top střediska, nabízí skvělé široké sjezdovky ideální pro carving. Navíc díky propojení s Wagrainem a Alpendorfem se zde otevírá možnost pro lyžařskou turistiku, kdy můžete projet střediska tam i zpět a nejezdit pouze stejné sjezdovky dokola. Flachau taky nabízí skvělý komfort nejmodernějších lanovek, které jsou opatřeny bublinou a mnohé z nich jsou vyhřívané.

Jediné co trochu kazilo dojem ze střediska byla obrovská masa lidí. Ačkoliv byl pátek, tak zalidněnost od cca 10 hodin byla obrovská. Díky své náročnosti byly pak trochu méně zaplněny sjezdovky nad Wagrainem. Určitě bych Flachau doporučil jako vhodné místo pro rodinnou dovolenou, jelikož nabízí jak mírné svahy na vrcholku kopce, tak i sportovnější sjezdovky směrem na Wagrain. Díky skvělému počasí jsme si pobyt ve Flachau náramně užili.

Více informací najdete na www.flachau.at

 

Testovací jezdec Libor Masař
 

 

Panu Masařovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Flachau ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE