Report ze střediska Courchevel

Courchevel


Každý, kdo jezdí lyžovat do Francie, určitě slyšel o oblasti Tři údolí. My se dneska projedeme po její nejsevernější a lyžařsky nejhodnotnější části, Courchevelu. Středisko je právem zařazováno mezi světových TOP 10. Courchevel se skládá ze čtyř základních středisek. Nejhonosnější a nejdražší je Courchevel 1850 s jedním nejnebezpečnějších letišť na světě, kam mohou létat jen piloti se zvláštními zkouškami. Z Courchevelu 1650, který je blízko k náročnějším sjezdovkám. Courchevel 1550 je určen hlavně pro rodiny s dětmi a Le Praz 1300, kde se už lyžuje na sjezdovkách vedoucích lesem. I když jsou sjezdovky vybaveny sněhovými děly, jsou hodně závislé na stavu sněhu. Celé středisko nabízí 150 km sjezdových tratí a 58 lanovek. Pro začátečníky je připraveno 19 zelených a 35 modrých. Pro náročnější je připraveno 34 červených a 8 černých. Vyšší polohy vedou v hodně skalnatém terénu a při nižším stavu sněhu jsou sjezdovky pokryty kameny. Dosněhování nestačí kameny zakrýt.

 

Základní informace o středisku

Ceny skipasů ZDE
Počasí ZDE
Stav sněhu ZDE

 

 

 

Courchvel 1850 a možnosti lyžování

Luxusní středisko vyhledávané movitou klientelou. Celá koncepce C1850 je udělána pro velmi bohatou klientelu. V restauracích jsou kromě obvyklé čínštiny jídelní lístky psané v azbuce. Centrum lyžařského dění je v komplexu La Croisette. Jsou tu umístěny pokladny pro skipasy, lyžařské školy, služby průvodců, restaurace, je tu centrum všech možných mimolyžařských aktivit. Bazén, saunu, bowling, lezeckou stěnu, squash, kina, noční kluby, atd. atd.

Z La Croisette vedou tři trasy vysokokapacitních gondol


 La Croisette

 

1, Jardin Alpin

Gondola je vhodná pro začátečníky, kteří mohou využít několik zelených sjezdovek, které vedou zpět do centra C1850. Využitím sjezdovky Prameruel se dá vyhnout náročnějším sjezdovkám při přejezdu do oblasti C1650.

2, Verdons

Možnost návštěvy Family Parku nebo návrat po zelené do C1850. Mnohem častěji gondola slouží jako přibližovák k lanovkám vedoucím k nejvyšším vrcholům C1850. V mnoha prospektech se objevuje upoutávka na přírodní snowpark Verdons (byl fakt fantastický, dalo se tam vyblbnout), který byl nepochopitelně zničen a nahrazen téměř nevyužívaným Family Parkem.

2a, Vizele

Z vrcholu vedou nádherné černé Swisses, nerolbované M a Combe Pylones. Přes slušnou Marmottes se dá sjet do C1650. Nedoporučuji Combe Saulire, která je po 11. hod přeplněna špatnými lyžaři a hrozí nějaký úraz. Totéž platí o modré Creux, další únikovce do C1650.

 


Přeplněná Combe Saulire

 

2b, Saulire

Opět lze využít Combe Sauliere nebo Creux. Upozornil bych na černou sjezdovku Grand Couloir. Sjezdovka je neudržovaná a tedy hodně boulovatá. V literatuře udávaných až 85% sklon se mi nezdá, ale sjezdovka není pro každého. Pro slabší lyžaře je záludný celkem bezproblémový nájezd po hřbetu. Teprve mezi skalami se terén prudce skloní a v té chvíli je hodně obtížný návrat zpět. Daleko příjemnější je odbočit vpravo ještě před Canyonem a sjet Saulier volným terénem. Případným zájemcům doporučuji prostudovat sjezd z lanovky.

V této části popisu bych chtěl upozornit na nepřeberné množství fantastických volných terénů všech obtížností mezi Marmotes a Grand Couloirem.

 

3, Chenus

Z vrcholu se dá sjet několika nádhernými modročervenými sjezdovkami zpět do C1850 včetně volného terénu stejné obtížnosti nebo se za dobrých sněhových podmínek mohou sjet dlouhé červené Dou du Midi a Bouc Blanc. Lanovky se také dá využít k lyžařskému přesunu do středisek La Tanja a Le Praz. Vedle lanovky Loze je závodní slalomový svah, který je pro veřejnost uzavřen.

 

Grand Couloir

 

nájezd na Grand Couloir

 

Courchevel 1650

Samostatné středisko. Je výrazně levnější než C1850 s vlastní infrastrukturou. V r. 2016 se tu má konečně otevřít velký veřejný bazén. Pro lyžaře jsou zajímavé sjezdy po červených z vrcholu Signal. Až do C1650 vede několik odpočinkových modrých. Zajímavé jsou sjezdy z vrcholu Chandrosa. Milovníci volných terénů si mohou dát nenáročný cvičný terén na sjezdovce Tétras nebo takový zajímavý průjezd odbočením vpravo hned nahoře, ze sjezdovky Rochers

 

Courchevel 1550

Levnější samostatné středisko, vhodné pro nenáročné lyžaře nebo rodiny s dětmi. Žádnou sjezdovku jsem tam nejel, tedy se omlouvám, že chybí přesnější popis.

 

Le Praz - La Tanja

Kupodivu mají tato nejvzdálenější střediska od C1850 dražší ubytování. Pro lyžaře je to takový mix zajímavých černých (při špatném stavu sněhu hodně kamenité) a červených, doplněných odpočinkovou modrou Folyéres. Jako všude jinde, se tu dá nalézt hodně kratších volných terénů. Chtěl bych upozornit na jednu výraznou zvláštnost oblasti. Pokud jsou vyšší vrcholy v mracích a je špatná viditelnost, jakési místní mikroklima zde umožňuje slušné lyžování. Tedy dá se sem „utéct“.

 

V popisu jsem nenašel prostor na dva velmi kvalitní volné terény

- Vlevo na vrcholu lanovky Creux Noirs je rozsáhlý volný terén 25 – 50%. Vjezd je označen žluto-černou cedulí „Nebezpečný prostor“. Nejsnazší sjezd k modré Creux trvá asi 15 min velmi příjemné jízdy jen dolů. Sjezd se dá podle výkonnosti obohatit zajetím více vpravo do kotle a tedy do prudších terénů. Orientačně je jízda snadná a při kvalitním sněhu se tudy může bez obav spustit i průměrnější lyžař.

 

 

 

- Při najíždění na Grand Couloir se dá odbočit vlevo do nádherného kuloáru se sklonem až 50%. Při sjezdu s sebou „táhnete“ decentní lavinku prašanu. Při první sjezdu jsem si neuvědomil, že sjíždím do oblasti Meribel a musel jsem přeskočit turniket, abych se dostal zpět na Sauliere. Pak to řešil rozšířený skipass. Pro jistotu upozorňuji, že před najetím do tohoto terénu je nezbytné znát lavinové nebezpečí a být vybaven alespoň pípákem.


Ještě taková malá technická poznámka. Bude vám nabídnuta možnost rozšíření skipasu na Tři údolí. Jezdit do Val Thorens z Courchevelu zabere tam a zpět skoro dvě hodiny, většinou po nějakých přibližovacích sjezdovkách. To považuji za ztracený den, pokud se nechci zabývat turistikou. Naopak, strávit jeden den ve středisku Mottaret-Meribel, považuji za velice rozumné. Zdejší dlouhé červené jsou na lyžařský relax fantastické.

 

 
Dálniční síť                                                                                                       Skalnaté monumenty

 

Pokusím se shrnout náhled na středisko z pohledu na potřeby lyžařů

+ dostatečné množství a lyžařská kvalita sjezdovek všech obtížností, vybere si každý
+ u každé důležitější lanovky možnost občerstvení
+ vysoká přepravní kapacita vleků
+ bohaté na volné terény všech obtížností
+ pár POM, jinak samé lanovky a kabinky různého stáří
+ dá se nalézt kvalitní sníh i při nulové izotermě v 3000m
+ skipasy v celém středisku na bezkontaktní karty


- dražší než jiná střediska
- sjezdové dálnice Creux a Saulire přeplněn slabšími lyžaři. Nebezpečí úrazu.
- dlouhé intervaly mezi skibusy
- velmi náročné na výšku sněhu, Hodně kamenité sjezdovky. Zasněžování jsem nikdy neviděl v provozu.
- hlavní slalomový svah zavřený pro veřejnost
- zatím není bazén
- nic moc snow park, ale možná jsme nenarazili na ten pravý

 

 

 

Testovací jezdec Milan Baier

 

Panu Baierovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Courchevel ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE