Report ze střediska Cortina d´Ampezo

Doprava

Vyjíždíme z Prahy směrem na Rozvadov – Mnichov – Rosenheim – Insbruck – Vipineto – Dobbiaco Toblach – okolo jezer Lago Negro a Lago de Rufiedo – Cortina d´Ampezzo. Celkem 720 km což odpovídá asi 9ti hodinám cestování.

 

  

 

 

Popis místa

Cortina d'Ampezzo je město v provincii Belluno v severoitalském Benátsku. Nachází se v Dolomitech a je populárním střediskem zimních sportů. V roce 1956 se zde konala Olympiáda a vlastně na všech starších budovách najdete informace o konaném zimním svátku sportovců.

 

 

 

 

Celá lyžařská oblast je rozdělena na tři části:

1. Jižní strana je známá z tratí, na kterých měli závodníci na olympiádě postaveny své tratě a je vlastně největší lyžařské středisko v oblasti. Nachází se zde hlavní lanovka s názvem Olympia, dále pak lanovky Lacadel, Roncato, Socrepes,Tofana Expres, Rumelo Duca D´Aosta, Cortina Col Druscie, Col Druscie Ra vallles a další.

2. Na druhé straně je takzvané Grupp del Cristallo - Ladys - Madres, středisko kde ve vrcholových partiích Dolomitů uvidíte ženy v lodičkách, kožiších a beranicích na svých hlavách. Hlavně pokud je v oblasti krásné jarní počasí. Místní lanovky se nazývají Cortina d´ A mpezzo Madres Faloria, Tondi di Faloria, Ginialada 1,2, Vitelli a další.

3. Ke třetímu středisku je třeba vyjet na přejezd do dalšího údolí. Nachází se zde parkoviště a pár obchůdků, kde uvidíte také českou stopu. Oblast má zajímavý název Chiamulera a jsou zde tři lanovky, dvě velké a jedna malá.

 

  

 

Stravování

Na všech možných místech jsou restaurace a také zimní bary. Pokud budete lyžovat v oblasti del Cristalo, dostanete se na nejvyšší místní vrchol. Do nejvyšší části se jede jednosedačkovou zimní lanovkou. Na vrcholu je veštší restaurace a nad ní je umístěn velký kříž. Z vrcholu vidíte dálnici po které jste přijeli.

 

 

  


Celkový dojem

Jako řada jiných lyžařských center je zde vidět, že se moc neinvestuje do nových lanovek ani do rekonstrukcí těchto zařízení. Na mnoha kopcích je jednosedačková lanovka, nebo dvousedadlová. Oblast Cristalo je asi na lanovky nejlepší, ale olympijské části se nevyrovná. Na rozdíl od rakušanů italové umí upravovat sjezdovky a tak i odpoledne po 15 té hodině najdete místa, kde se dá lyžovat na tzv. manšestru.

Dají se zde najít okruhy, po který se dá přejíždět k dalším lanovkám, anebo objet celý svah.

 

 

  

 

Středisko hodnotím jako velice dobré a rád se sem vracím.

 

Testovací jezdec Petr Kollár

 

Panu Kollárovi děkujeme za report z italského střediska Cortina d´Ampezo.

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE