Report ze střediska Bad Gastein

Dne 22. 2. 2014 jsme vyrazili na sobotní lyžovačku do Alp, konkrétně do střediska Gastein. Celá letošní zima je tak nějak jiná. V ČR sníh není, nebo jen technický a severní Itálie a Rakousko se utápí v přívalech sněhu a to zejména ve vyšších nadmořských výškách kvůli teplému vzduchu z jihu. Takovéto počasí slibovala i sobotní předpověď. V údolí pod 700 m.n.m. déšť a výš sněžení a to vydatné, takže jsme přibalili i tlusté lyže.

 

 

 

Z Prahy se do tohoto střediska dostanete přes Linz za necelých 6 hodin jízdy a po zhruba 550 km se dostanete do krásného údolí Gasteintale ukončené vesnicí Bad Gastein, kde najdete ty nejhezčí hotely. Jedná se o velmi vyhledávanou turistickou oblast, zejména kvůli skvělému lyžování a termálním lázním, které jsou vyhlášené. Však není nic lepšího, než celodenním ježděním zničené tělo naložit do 38 ⁰C teplé termální vody.

Celé středisko Gastein je součástí gigantického ski amadé a je složeno ze tří oddělených středisek (Dorfgastein, Bad Hofgastein-Bad Gastein a Sportgastein). Pyšní se 201 km sjezdových tratí a přepravní kapacita je značná 71650 os./hod. Trochu nevýhoda je, že jsou propojeny pouze skibusem, ale naproti tomu jsou natolik rozlehlé, že by bylo nesmyslné přejíždět během jednoho dne z jednoho na druhé.

 

 

 

My jsme zaparkovali na parkovišti v Bad Gastein, ale většina návštěvníků využívá parkoviště níže v Bad Hofgastein. Vedle parkoviště je moderní stanice kabinkové lanovky na hlavní vrchol Stubnerkogel (2251 m.n.m.) s novou atrakcí 140 metrů dlouhého visutého mostu, který stojí za návštěvu. Bohužel při naší návštěvě byla taková mlha, že nebylo vidět dále než na 10 metrů. Zato ale napadlo mraky prašanu a celkem bylo nahoře 200 cm, což je na tuto nadmořskou výšku hodně.

Po první zkušební jízdě zpět na mezistanici první kabinky jsme se pustili na druhou stranu hory krásnou prudkou sjezdovkou až do Ski Centre Angertal (převýšení 1000 m). Odtud se dá dostat na druhou horu Schlossalm. Zde jsou sjezdovky více pro rodiny s dětmi. Přehledné a široké tratě nad hranicí lesa. Právě sem se dostanete, pokud využijete parkování v Bad Hofgastein a vyvezete se zubačkovým vláčkem na Kitstein. Pak se přesedne na velkokapacitní rychlou kabinku až na vrchol Schlossalm. Pod ním je také hezká skikrossová dráha ale spíše pro menší lyžaře. Tato hora nabízí i něco pro opravdové labužníky a to nejdelší sjezd ve východních Alpách. Jedná se o červenou trať s délkou 10,4 km! Je to opravdová paráda, myslíte, že to nikdy neskončí, další a další zatáčky.

V tomto středisku si přijdou na své i milovníci lyžování ve volném terénu. My jsme měli štěstí v neštěstí, protože nám sněžilo, takže jsme se topili v prašanu, ale zase jsme toho moc neviděli, takže jsme se nemohli pouštět do vzdálenějších lajn od sjezdovky, zejména kvůli naší neznalosti střediska. Každopádně i tak to byla veliká paráda a zejména dole v lesní části, kde nebyla taková mlha, jsme si to náramně užili.

Možnosti tohoto střediska jsou ohromné a myslím si, že i když je hezké počasí, tak se dá bez problémů jezdit několik dní panenský sníh. Déle asi bez šlapání po svých ne, přeci jen je toto středisko velmi oblíbené a celkem zalidněné. Pak ještě vyrazit do Sportgastein nebo Graukogel, kde je přeci jen méně lidí.

Co se týče občerstvení a aprés-ski, je středisko Gastein na špičkové úrovni. Vyzdvihnout můžeme zejména restauraci Argental. V podstatě ale všude najdete nějaký podnik, kde se ohřejete a dopřejete žaludku, co si žádá. My jsme se občerstvili u dolní stanice velkokapacitní kabinky v Kitzstein, kde byla dokonce slovensky mluvící obsluha a příznivé ceny.

 

 

 

Závěrem bych rád toto středisko dal za jedno z nejlepších neledovcových středisek v Rakousku. Výčet pozitiv začnu u moderních sedaček a kabinek, kdy vleky jsou pouze minimálně, dlouhé strmé sjezdy s luxusním převýšením až 1400 metrů, obrovská přepravní kapacita a 200 km sjezdových tratí. Perfektní možnost občerstvení, krásné ubytování v Bad Gastein s možností relaxu. Značné freeridové možnosti a dokonce ve Sportgastein je od firmy Pieps lavinový trenažer, kde si může každý vyzkoušet svůj „pípák“. A hlavně je možné vybrat si část střediska podle aktuálního počasí. Prostor na to je. Jedinou nevýhodou jsou trochu vyšší ceny, ale co můžeme čekat v top středisku.

Takže vyražte do Gastein!


Užitečné odkazy:

- http://www.gastein.com/
- http://www.felsentherme.com/ - termály Bad Gastein
- http://www.alpentherme.com/ - termály Bad Hofgastein

 

 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

Panu Kopáčkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Gastein ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE