Report ze střediska Axamer Lizum

Zpráva ze střediska Axamer Lizum – únor 2015

 

Na jarní prázdniny jsem se letos vydal se svojí manželkou a jedenáctiletou dcerou do Rakouska, do oblasti kolem Innsbrucku. Byl jsem v této lokalitě již před čtyřmi roky a jelikož jsem byl tehdy celkově spokojen, vrátil jsem se sem znovu. Vyhovuje mi snadná dosažitelnost tohoto místa (převážně po dálnicích) a menší klidné areály, které se v blízkém dosahu nacházejí. Mým hlavním cílem bylo kromě pohodového snowbordování v nepřeplněném areálu snaha naučit i moji dceru na snowboardu.

Vybral jsem si ubytování ve vesničce Axams v termínu od neděle 15.2. do pátku 20.2.2015. V blízkém dosahu se zde nachází malé středisko Mutterer Alm (3km), Axamer Lizum (2 km), Kuhtai (25 km) a další. Kvůli výuce mé dcery jsem se soustředil sice na využívání sjezdovek a 2 kabinek ve středisku Mutterer Alm, ale udělali jsme si také jednodenní výlet do zimní olympiádou proslaveného střediska Axamer Lizum, o kterém bude tento report.

 

Příjezd

Jelikož bydlíme mezi Prahou a Plzní, volba cesty byla velmi jednoduchá. Po dálnici D5 přes Plzeň až na Rozvadov. Dále po dálnici směr Regensburg – Mnichov. Dále lze pokračovat po dálnici přes Kufstein až do Innsbrucku. Středisko Axamer Lizum nacházející se v nadmořské výšce 1580 – 2.340 m.n.m. Je od Insbrucku vzdálené cca 15 km. Samozřejmě, že je nutné zakoupit rakouskou dálniční známku. Druhá varianta příjezdu vede přes Garmisch-Partenkirchen (G-P), kam vede dálnice z Mnichova a dále po kvalitní silnici přes pár „kopců“ a známé středisko Seefeld přímo do Axams. Ušetříte za 10-denní rakouskou známku (cca 8EUR), cca 25 km a uvidíte toho více než při cestě po dálnici. Pokud ale pojedete v době prázdnin nebo víkendů, je možné, že se chvíli zdržíte v úseku konec dálnice z Mnichova – G-P.

 

Středisko

V lyžařském středisku Axamer Lizum proběhla část disciplín zimní olympiády pořádané v Inssbrucku v roce 1964 a 1976. Od velkého bezplatného parkoviště se přes pokladny rychle dostanete ke všem čtyřem lanovkám, které vás vyvezou nahoru. Můžete se vydat sedačkou na černou olympijskou trať s názvem RSL Birgitzkopfel. V době naší návštěvy sice lanovka jezdila, ale tato sjezdovka nebyla vůbec upravená. Nahoře v nadmořské výšce 2035 m se nachází restaurace Naturfreundenhaus. Na protější svahy vás vyveze rychlý červený vláček, který jede přímo až na vrchol (2.340 m.n.m.) nebo 2 sedačky (starší 2-sedačka Hoadl I nebo modernější 4-sedačka Schonbodenbahn). Pokud nechcete sjíždět do spodní části střediska, můžete využívat poslední 2 sedačky v tomto areálu, 4-sedačku Karleiten a 2-sedačku Pleisen.

 

Rychlý vláček vás vyveze během pár minut od parkoviště přímo až na vrchol.

 

Na vrchol se lze také dojet pomalejší 2-sedačkou (Hoadl II). K úplnému výčtu vleků již schází zmínit pouze 2 kotvy. Podél nich se nachází velice slušný snowpark a cvičný svah pro výuku.

Převážná většina sjezdovek je barvy modré či červené. V době naší návštěvy byly upravené. Skýtají spoustu možností jak pro adrenalinové jezdce, tak pro milovníky carvingu. Svah pod 4-sedačkou Karleiten jsem shledal jako velice vhodný pro výuku mé dcery a pro děti vůbec. Má optimální délku, dostatečnou šířku, přehlednost a různé úrovně sklonu.

Uprostřed se nachází hezká restaurace Sunnalm a na mírnější části sjezdovky „Racecorner“-. cvičný slalom, který nepotěší jen vaše děti.

 

Sjezdovka pod čtyřsedačkou Karleiten vhodná pro výuku, vpravo Racecorner – cvičný slalom

 

Ze samotného vrcholu si můžete sjet až dolů po Olympiaabfahrt der Damen, přičemž ve spodní části si můžete nechat změřit vaši rychlost (Speedcheck). V celém areálu je několik míst, kde je možnost připojit se zdarma k volné wifi.
Snowpark je určen jak pro začínající tak pokročilé freestylisty a kromě railů, boxů a skoků nabízí také Industry-Pipe.

 

Cvičný svah a snowpark podél 2 kotev

 

Restaurace a služby

V areálu naleznete několik hezkých a útulných restaurací, ať už v prostoru kolem parkoviště, na svazích, tak na vrcholcích. Na samotném vrchlu Hoadl (2.340 m.n.m.) je velká panoramatická restaurace Hoadlhaus. Kromě bohatého výběru jídla (tyrolské speciality i moderní kuchyně) a pití nabízí úžasný výhled na okolní vrcholky Alp. Jedná se o největší zastřešenou terasu v celých Alpách. Také pod sedačkou Karleiten můžete v restauraci Sunnalm ochutnat od polévky, přes klobásu s houskou (3,90 EUR), hranolky (4,40 EUR), hlavní jídla (7-12 EUR) až po zákusek (2,90-6,00 EUR). Budete-li žíznivý, připravte si na 0,3l limonády 2,80 EUR, na velké pivo 4 EUR a na teplé nápoje do 3EUR.

 

Panoramatická restaurace Hoadlhaus s největší zastřešenou terasou v Alpách

 

 

Útulná restaurace Sunnalm

 

Nápojový lístek v Sunnalm

 

Ceny skipasů

Celodenní skipas AXAMER LIZUM stojí v hlavní sezóně pro dospělého 35,50 EUR/ juniora 28,50 EUR/ dítě (21,50 EUR). Pět dní lyžování nebo snowboardování vás vyjde pro tyto kategorie 161 EUR/ 129EUR/ 95,50 EUR. Mimo hlavní sezónu jsou skipasy cca o 10% levnější. Ve srovnání s většími středisky se jedná o ceny velmi příjemné. Navíc každou středu je tzv. „Ladyden“, kdy všechny ženy lyžují o 20% levněji.

 

Celkové hodnocení:

Celkově hodnotím toto menší středisko jako výborné pro méně náročné lyžaře a snowboardisty a pro rodiny s dětmi. Najdou zde vše potřebné. Ceny skipasů jsou ve srovnání s velkými středisky podstatně nižší, čili zajímavé.

Všem, kteří se chtějí učit ať už na lyřích či na snowboardu, doporučuji navštívit i vedlejší středisko (Mutterer Alm). Je pouhých 5 km od Axamer Lizum a jsou zde 2 kabiny. Jedna vede z vesničky Gotzens a druhá z Mutters.

Panuje zde pohodová atmosféra, sjezdovky jsou téměř prázdné a ceny skipasů ještě nižší. Je to i zřejmě ráj skialpinistů. Potkat jich na tomto malém prostoru kolem 100 není vůbec problém. Samozřejmě zde nechybí pás, krátká kotva a lyžařská škola pro všechny začínající.

Dále doporučuji návštěvu bazénu a wellnes přímo v městečku Axams. Ačkoliv jsme zde byli v hlavní sezóně, potkali jsme zde pouze 4 turisty, jinak samé místní. Je zde vyhřívaný venkovní bazén a několik typů saun, kde vám každou půlhodinu připraví skvělý zážitek v podobě typického „Aufgussu“ a zároveň z vás spadne celodenní únava.

 

Samotný vrchol Hoadl (2.340m) je místo velice magické

 

Zašlá sláva olympijského střediska?? Axamer Lizum má co nabídnout i dnes

 

Velmi spokojený testovací jezdec Petr Sojka

 

Panu Sojkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Axamer Lizum ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE