Report ze střediska Aprica

Dostal jsem příležitost vyzkoušet lyžařské středisko Aprica ke konci sezóny a užít si typické jarní lyžování. Měl jsem lehké obavy ohledně výšky a kvality sněhu, ale vzhledem k tomu, že letos byla Lombardie obdarována sněhem více než štědře, moje obavy nebyly vyplněny.

I když samozřejmě jistá omezení byla vzhledem k tomu, že jsem byl v Aprice v 2. týdnu v dubnu a dolní stanice kabinové lanovky je v nadmořské výšce cca 1200 m. n. m.

Samotné středisko patří k těm menším, souhrnná délka sjezdovek je cca 50 km.

Nároční lyžaři se po 3 dnech začnou asi nudit, ale pro začátečníky popř. rodiny to může být dobrá alternativa i pro celotýdenní lyžování.

 

 

Cesta do střediska je, na italské poměry, poměrně dlouhá a to zejména časově. Čekalo nás přes 800 km a přes 8h jízdy (z Prahy). Výhodou je, že při správném výběru trasy se neplatí za italské poplatky ani tunely a kdo chce hodně šetřit tak se může vyhnout i rakouské dálniční známce bez výrazného časového nebo kilometrového omezení.

Možnost ubytování v Aprice je přehršel a sportovec si může vybrat, zda chce bydlet v hotelu nebo v některým z apartmánových domů. Městečko jako takové bych definoval typické horské, v sezóně na hlavní ulici, kde je soustředěno většina barů, bude dost živo.

 

 Hlavní část areálu je uprostřed a dolní stanice je defacto ve středu městečka. Z dolní stanice vedou 2 lanovky - jedna kabina a jedna starší dvousedačka. Obě nás vyvezou do centra lyžařského areálu, kde je největší samoobslužná restaurace Bar Paso. Pod lanovkami vedou 2 červené sjezdovky, bohužel v době mé návštěvy již nebyly v provozu z důvodu nedostatku sněhu. Ale dle pozorování z okna kabiny vypadaly velmi zajímavě. Z centra si můžeme vybrat, zda budeme pokračovat výše dvousedačkou a poté pomou na nejvyšší bod areálu do výšky 2300 m n. m. odkud vedou 2 tratě- jedna červená a druhá černá. Obě dvě jsou hodně sportovní a zvlášť černá má pěkný sklon.

 

V hlavní části areálu je ještě jedna poma, která vede z centra do výšky 2000 m n. m. a lyžař si může vybrat pro jízdu dolů červenou nebo modrou sjezdovku, popř. se přes modrý přibližovák přesune do druhé části areálu.

Zde je jen jedna 4-sedačka včetně případné ochrany proti větru a špatnému počasí a 3 sjezdovky od každé barvy jedna. V případě dostatku sněhu se dá opět sjet až úplně dolů do města, kam vede modrá nebo černá trať. Já měl bohužel možnost otestovat jen půlku sjezdovek a na zmíněnou 4-sedačku nastupovat zhruba v půlce její dráhy.

Třetí lyžařská oblast je napravo od centrální části areálu. Zde jsem měl možnost opět si vyzkoušet jen půlku a to bohužel modrou a červenou část. Černá sjezdovka padající do města již byla opět uzavřena. Tuto část bych jistě doporučil začátečníkům popř. rodinám s malými dětmi, jelikož modré sjezdovky jsou dostatečně široké a červené patří spíše k těm jednodušším.

Z hlediska lanovek, zde je bohužel jen poma, která nás vytáhne kolem 2 červených sjezdovek a pak pomalá 2-sedačka ze kterých můžeme sledovat pohyb na modrých sjezdovkách.

V době mé návštěvy však nebylo koho sledovat, jelikož areál byl víceméně prázdný. Na druhou stranu komu se poštěstí, aby ještě v 1 h odpoledne jezdil skoro na panenském manšestru? Pokud se lyžař nechce vracet zpět centrální kabinou, může využít i zde kabinovou lanovku ke sjezdu popř. výjezdu do/z města.

 

 

Poslední část celé oblasti je v dolní části areálu, která je přímo navázána na město. Je zde 6 krátkých lanovek, kde kromě jedné 4-sedačky jsou všechno pomy, a jen modré sjezdovky a jeden skipark, bohužel v době mé návštěvy již vše bylo mimo provoz z důvodu nedostatku sněhu.

O stravu a pití je i v tom areálu dobře postaráno, v každé části střediska je minimálně jedna restaurace + bar. Ceny jídel a nápojů jsou běžné, např. bombardino 3,5€, pizza 7-9 €, sendviče 4-8 € apod. Ceny skipasů jsou nastaveny relativně nízko, např. 2-denní mimosezonní skipass je za 50€ pro dospělou osobu.

Ohledně mimolyžařských aktivit a relaxace lze využít bazén a sauny v hotelích v Aprice, nebo si udělat výlet např. do Bormia do jejich známých lázní. Pro ty, kteří by si chtěli odpočinout celý den od lyžování, se nabízí výlet vlakem z Tirana do Švýcarského Svatého Mořice tzv. Bermia Expressem, kde můžeme obdivovat jak alpské velikány dosahující 4000 metrů, tak stavitelský um.

 

 

 

Pokud shrnu plusy a mínusy, tak k plusům určitě řadím ceny skipassů a ubytování, široké sjezdovky, velmi milá a přátelská obsluha. Mínusy si zaslouží převážně starší lanovkové vybavenípomalé dvousedačky a pomy, vzdálenost a časová náročnost cesty. Nicméně ač je toto středisko v blízkosti daleko věhlasnějších areálů např. Livigno, Bormio nebo Ponte di Legno, určitě si své fanoušky najde, a to zejména mezi rodinami s menšími dětmi. Předpokládám, že toto středisko je mezi Čechy velmi oblíbené, běžně lze narazit na české nápisy v restauracích a také na reklamy některých českých cestovek.

 

Testovací jezdec Jan Kareta

 

Panu Karetovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Aprica  ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE