Report ze střediska Altenmarkt Zauchensee

Altenmarkt – Zauchensee

V termínu 21. - 23.03.2014 jsme s přítelem vyrazili na krátkou zimní dovolenou do Rakouska, přímo do městečka Altenmarkt im Pongau (městys v rakouské spolkové zemi Salcbursko, přibližně 65 km jihovýchodně od Salcburku), které leží u sjezdu z dálnice. Cesta z Prahy trvá včetně menších přestávek cca 5 hodin jízdy.

 

Areál Altenmarkt

Byli jsme ubytováni v penzionu (60 EUR/pokoj pro 2-3 os./noc), ležícím na okraji městečka (856 m.n.m), ze kterého jsme měli možnost výhledu na stejnojmenné lyžařské středisko Altenmarkt, které je součástí rozsáhlé sítě lyžařských středisek Ski amadé.
Parkoviště areálu se nachází hned u vleku vedle hlavní silnice.
Díky na tuto dobu nezvykle vysokým teplotám, které panovaly o tomto víkendu, jsme i z pokoje mohli vidět, že se sněhem to v tomto areálu není žádná sláva.

V sobotu jsme proto navštívili lyžařské středisko Obertauern, které jsme využili i z důvodu poloviční ceny skipasu oproti hlavní sezóně (Tauernskitag - 22 EUR), což přilákalo davy lyžařů. V sobotu bylo opravdu krásně, svítilo slunce, ale teplota už v ranních hodinách byla na kopcích nad bodem mrazu. V 11 hodin byl sníh těžký a tvořily se prakticky nesjízdné muldy, proto jsme si spíše užili opalování s krásným výhledem na Vysoké Taury.

 

Areál Zauchensee
 

 
Sjezdovka v Zauchensee                                                                           Dolní stanice kabinové lanovky

 

V neděli jsme zkusili o něco méně vzdálené středisko Zauchensee, ležící přibližně 10 km od města Altenmarkt im Pongau, kam se dostanete po stejné silnici jako do areálu Altenmarkt. Trasa je dobře značená, takže bez problému se dostanete na místo určení. Pro ty, kterým se do areálu nechce jezdit vlastním autem, jezdí mezi Radstadt-Altenmarkt-Zauchensee skibusy, které jezdí každou hodinu v době cca od 8 do 16 hodin a jsou zdarma. V případě náhlého sněžení se neobejdete bez sněžných řetězů (tedy pokud zvolíte jako přibližovalo auto :) )

 

Středisko se nachází v nadmořské výšce 1350 -2188 m, je zde 16 lanovek různých tratí (včetně té, na které se jezdí závod světového poháru ve sjezdu žen) a obtížností, které se různě proplétají. Oblast Zauchensee se vyznačuje sjezdovkami určenými spíše pro sportovněji založené lyžaře. Oproti Obertauernu má mnohem delší a širší tratě.

V samotném areálu se přímo u vleků nacházejí parkoviště – cca 3 venkovní a u hlavní kasy (největší budova na konci Zauchensee) i několik pater pro vnitřní parkování. Platí zde jednotný skipas celého Ski Amadé.

V letošní zimě stál jednodenní skipas 42 EUR/os. (+ 3 EUR depozit). V případě, že využijete vnitřního parkoviště, u kasy Vám při odchodu spolu s vrácením depozitu potvrdí parkovací kartu a tím máte parkování zdarma.

                                                                                                                              Budova vedle Hauptkasse(Zauchensee)

Dolní stanice kabinové lanovky, což je v podstatě ve stejné budově jako „Hauptkasse“, patří k těm lépe vybaveným, které můžete v Alpách najít. Jsou zde restaurace, toalety, obchody, odpočívárny, místo pro malé děti, místo pro snězení vlastní svačiny, i fotbálek tu mají :)

 

 

 Bohužel, díky šílenému počasí, kdy za dopoledne napadlo až 40 cm nového sněhu, rolby nestačily sjezdovky upravovat a některé trasy sjezdovek byly už v 11 h uzavřeny z důvodu hrozících lavin, jsme to v poledne zabalili.

Oblast v okolí Altenmarkt nabízí vše, co od zimní (i letní) dovolené očekáváte, a to jak pro lyžaře, tak i pro nelyžaře.
Určitě bych doporučila si po celodenním lyžování zajít do Aquapark Therme Amade.

Jedná se o moderní vodní svět s řadou vnitřních i venkovních bazénů (s různou koncentrací slané vody), tobogánů a rozsáhlou saunovou částí. V případě, že zde budete chtít strávit více času, u svého ubytovatele si vyžádejte kartu hosta, která Vám poskytne slevu v podobě, např. zaplatíte 2 hodiny (cca 15 EUR/osobu/vstup do bazénů i saun), můžete zůstat 4 hodiny (více na www.thermeamade.at)

 

Testovací jezdec Barbora Němcová


Zavřená sjezdovka v Zauchensee

 

Paní Němcové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas do střediska Altenmarkt Zauchensee  ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE