Report ze středisek Kühtai a Axamer Lizum

Axamer Lizum

Středisko je jen cca 10min autem od Innsbrucku. Líbila se mi zubačka místo lanovky, která vede na úžasnou vyhlídku na horské sedlo. Zubačka je postavená místy na visuté koleji a dostane vás nahoru za cca 10min. Nahoře vyhlídka z restaurace s výsuvnou skleněnou stěnou, kde v případě pěkného počasí nezaclání nic ve výhledu na okolní štíty. Odtud pak vede krásná dlouhá sjezdovka dolů s možností vyjet na chvíli i vedle do prašanu, ideální pro snowboarding. Okolní vrcholky přímo lákají k tomu předvést svoje free-ride umění a udělat do čistého prašanu několik vlastních obloučků.

 

Kühtai

Cesta ze Znojma do Innsbrucku vlakem, s přestupem ve Vídni, trvá 7 hodin. Komfort rakouských vlaků je nadmíru uspokojivý, luxus a pohodlí, takže vám ani nepřijde jak je cesta dlouhá, naopak si ji užíváte s krásným výhledem po rakouských vesničkách, alpách a jezerech. Personál je velice vstřícný a celou cestu jste informováni o průběhu, o místě kde se nacházíte a dokonce o rychlosti kterou se vlak pohybuje. Vše je zobrazováno na monitorech, takže cestu zvládnou i lidé, kteří nejsou zrovna zdatní němčináři či angličtináři.

 

Kühtai je moderní středisko s mnoha lanovkami a díky jeho rozmanitosti vhodný pro zdatné lyžaře, ale i pro začátečníky. Sjezdovky jsou po obou stranách cesty - severní a jižní svah, přejezd bez nutnosti vyzout lyže. Můžete se posunout tam, kde zrovna svítí víc sluníčko.

 

Dole je veškerý servis, půjčovny, ski-schule a dětský svah. Přehled a orientaci na svahu usnadňuje, že vidíte většinu sjezdovek na druhé straně areálu. Všechno je jako na dlani. Středisko má nejlepší vybavenost pro zábavní ježdění co jsem viděla: boule, U-rampa, slalomový sjezd, klopenky, odrazový můstek s doskokem do nafukovacího pytle, osvětlená sjezdovka. Jezdit se dá i mimo sjezdovky, díky úžasným sněhovým podmínkám se daří i freeridu. Výborné je, že nebylo středisko plné lidí. Nečekalo se na lanovce ani na vleku, žádné fronty, prostě jezdíte bez přestávky, dokud vás to baví. Z vrcholků sjezdovek je krásný výhled na jezero s krásně průzračnou vodou a na celé středisko.

 

Kühtai přeje i labužníkům tyrolského jídla - na svahu jsou perfektní hospůdky. Jídlo je výborné, velké porce a příjemná obsluha. Po jídle se můžete natáhnout do venkovních lehátek, které jsou hned vedle terasy a relaxovat.

 

Když nasednete na vlek s cizím člověkem, nebojte se komunikovat, jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Bavila jsem se na kotvě s jednou slečnou z Německa, říkala, že je to jejich oblíbené středisko, jezdí sem již deset let a vždy mají krásné počasí a málo lidí.

Takže vřele doporučuji :o)