Report ze Soeldnu od našeho testovacího jezdce

Soelden-nejlepší lyžování v Rakousku?

Největší ledovcový areál, tvořený dvěma ledovci a 150 km sjezdovek, nabízí jedno z nejznámějších středisek Rakouska Soelden. Lyžařská tradice zde sahá až do 40. let minulého století, kdy zde byla postavena první lanovka. Od té doby se Soelden proměnil v moderní lyžařský resort, který každý rok navštíví přes 1,5 milionů lyžařů z celého světa. Vzdálenost z Prahy činí necelých 6 hodin jízdy a prakticky celou cestu po dálnici přes Německo.

 

  

 

Služby

Ceny skipasů v Soeldenu patří k nejvyšším v Rakousku jeden den lyžování zde dospělého vyjde na 46 euro a nedá se tak uplně říct, že by vysoká cena za skipas skutečně odpovídá kvalitě služeb. Sjezdovky zde sice široké stejně jako v Čechách dlouhé a terény jsou skutečně právem vyhlášené ale sjezdovky se tu upravují jen jednou denně, takže pokud např. přes noc sněžilo, sjezdovky zůstanou neupravené.

Trnem v oku je tomuto středisku velké množství lidí. I když je kapacita střediska skutečně obrovská, ráno (zejména pokud si rádi dlouho pospíte) budete s největší pravděpodobností ušlapaní velkým množstvím nedočkavých lyžařů, hrnoucích se na oba ledovce. Z tohoto důvodu se skutečně vyplatí si přivstat a vyrazit už krátce po otevření tj. před devátou hodinou. Čeká vás minimum lidí a lyžování po čerstvém manšestru. Velké množství lidí se zpravidla výrazně projeví na kvalitě sjezdovek,které později odpoledne připomínají spíš oraniště. Vše samozřejmě záleží na sněhových podmínkách.

 

Lanovky a Sjezdovky

Z obce Soelden vyjíždí nahoru dvě kabinové lanovky. Gaislachkogelbahn vyjíždí na vrchol Gaislachkogel v nadm. výšce 3047 m.n.m. kde lze najít zejména náročnější červené a černé sjezdovky. Výhodou této části je zejména menší množství lyžařů. Terény zde ale zpravidla nejsou příliš vhodné pro začátečníky.

Gigijochbahn se pak dostanete do výšky 2200 metrů k lanovkám na Gigijochu,kde mají sjezdovky převážně modrou obtížnost. Největším lákadlem je zde sjezdovka číslo 15,která je bezmála kilometr široká a disponuje velmi zajímavým a členitým terénem. Výrazně však doporučuji použít pro cestu nahorů Gaislachkogelbahn a na Gigijoch si pak případně dojet. Jinak totiž hrozí,že budete ve frontě na lanovku čekat i 30 minut.

Výjezd na úplný vrchol,lemovaný dvěma ledovci je poněkud složitější,je třeba použít šesti lanovek a trvá bezmála hodinu. Určitě se ale vyplatí neboť sjezd dolů do údolí měří úctyhodných 16 km. Ledovcový areál, tvořený ledovci Rettenbach a Tiefenbach nabízí dvě kabinové lanovky, jednu sedačkovou lanovku, 4 vleky a sjezdovky převážně modré obtížnosti. Oba ledovce jsou propojeny ski tunelem pod horou. V zimním období zde však často díky vysoké nadm. výšce bývají silné větry a teploty i okolo mínus 30 stupňů. Z toho důvodu bývají ledovce často uzavřeny.

 

Pro hladové a mlsné

Pokud si rádi při lyžování vyrazíte na oběd nebo jen na kafe,tak můžete využít nabídky restaurací, které jsou v Soeldnu prakticky na každém rohu. Ale pozor, za občerstvení si šáhnete asi hlouběji do kapsy. Jíst zde vlastní jídlo moc nezkoušejte, neuvidí to rádi a pravděpodobně vás vyhodí.

Co se týče restaurací, bezpochyby nejlepší je v údolí Rettenbachgletscheru. Ceny za polévky se tu pohybují okolo 5 až 9 euro. Doporučuji Gulaschsuppe za 6,80. Dalé např Esspreso zde stojí 4 eura a vzhledem k blízké vzdálenosti od Itálie se jeho chuť nedá s českým ani srovnat. Z místních jídel lze směle doporučit Tyrolské knedlíky. Na žádném z hlavních vrcholů žel žádná Restaurace není.

 

Testovací jezdec: Daniel Flek

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE