Report ze Schladmingu - Reiteralm a Hochwurzen

Reiteralm a Hochwurzen – součásti Schladminger 4-Berge-Skischaukel

Rakouské lyžařské středisko Schladming patří k těm známým a vyhlášeným. Celý název regionu je ovšem Schladminger 4-Berge-Skischaukel, tedy „houpačka“ přes 4 kopce, a ta je zase součástí většího celku Ski Amadé. Do Ski Amadé patří kromě hor u Schladmingu ještě čtyři další oblasti: Salzburger Sportwelt,Grossarltal, Hochkoenig, Gastein. Zmiňuji to zde proto, že ve všech uvedených střediscích platí jeden skipas.
Městečko Schladming leží v údolí řeky Enns, kterou v létě sjíždí vodáci na raftech a kanoích. Příjezd je možný z obou stran, z Brna po dálnici přes Vídeň s odbočením na Liezen, z Prahy po dálnici přes Salzburg, odbočit na Radstadt.

 

 

 

Pod pojmem lyžování ve Schladmingu si lyžaři obvykle vybaví „hlavní“ svahy na kopci Planai. Je to škoda, protože ostatní tři hory zmíněné Skischaukel jsou stejně atraktivní, s dobrými svahy, navíc s menším množstvím lyžařů. Proto se zde chci věnovat dvěma z nich: Hochwurzenu a Reiteralmu, které jsou - při pohledu na obvyklý plakát - vpravo, tedy na západ od Planai.

Na Hochwurzen se můžeme dostat třemi způsoby: pokud přejíždíme z Planai na lyžích, v údolí navazuje sedačka, stejně tak i z druhé strany – z Pichlu; lyžování je možno začít také v obci Rohrmoos, kam se dopravíme skibusem. Na Hochwurzenu je 6 lanovek. Dvě z nich se setkávají na vrcholku ve výšce 1850 m, kde je úžasný rozhled. V dolní části kopce jsou na cvičných loukách krátké vleky. Letošní novinkou je kabinová lanovka Gipfelbahn Hochwurzen, která úžasně zrychlila cestu na vrchol, když nahradila starší lanovku s mezistanicí. Sjezdovky jsou většinou červené, dlouhé a zajímavé.

 

 

 

Nejzápadnější horou z popisované „houpačky“ je Reiteralm (1860 m). Na sjezdovky z Hochwurzenu navazuje v údolí sedačková lanovka, kromě toho je možno využít skibus do údolní stanice Gleiming. Je zde celkem 13 lanovek a vleků a přes 20 sjezdovek, z nichž 4 úseky mají černé značení. Sjezdovka č. 1 ( GasselhöhePiste) je dokonce tratí Světového poháru a z vrcholu do údolí měří přes 5 km. Trénují zde lyžaři z rakouského reprezentačního týmu. Podle mého názoru jsou sjezdovky na Reiteralmu minimálně srovnatelné, ne-li lepší, než známé tratě na Planai, ale lyžařů zde bývá méně.

Na obou horách je množství stylových a útulných horských chat, v nichž si můžeme dát svačinku nebo oběd. V poslední době mají chaty nově i prosklené terasy, tedy vyšší kapacitu.

Můj tip: chata Hochwurzenalm leží kousek od vrcholu a za jejími okny spokojeně vegetují králíci.

Na sjezdovkách je i zábava pro děti (viz obrázek), také milovníci snowparků se mohou realizovat na obou kopcích. Z vrcholu Hochwurzen vede 7 km dlouhá sáňkařská dráha, kterou je možno využít i večer.

 

 

 

Ze sjezdovek Schladminger 4-Berge-Skischaukel jsou nádherné výhledy nejen do údolí řeky Enns, ale hlavně na protější horský masív Dachsteinu (hlavní vrchol má 2996 m).

Letošní lyžování se velmi vydařilo, za čtyři dny jsem najela skoro 4000 výškových metrů (možno zkontrolovat na internetu podle čísla skipasu) a doufám, že příští rok to zopakuji.

 

Testovací jezdec Alena Horáková

 

Paní Horákové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostali skipas do střediska Schladming - Reiteralm ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE