Report ze lyžařského střediska Maiskogel

Tento rok jsme se rozhodli vyrazit na lyže do Rakouska. Hledali jsme středisko, které je autem dobře dostupné z Čech, je dostatečně velké a zajímavé i pro náročnější lyžaře. Nakonec jsme vybrali lyžařské středisko Zell am See – Kaprun, které je vzdálené asi 500 km a 5 hodin čisté jízdy od Prahy.

Jedná se ve skutečnosti o tři prostorově oddělená střediska, vzdálená od sebe celkem 13 km, která jsme stihli za týden dostatečně prozkoumat. Jako nevýhodu bych zmínila vzájemnou nepropojenost jednotlivých středisek na lyžích (nutnost přejíždění autem či skibusy). Pro všechna střediska platí jeden společný skipas, do dílčích středisek je možné zakoupit pouze skipas na jeden den.

  • Zell am See – Schmittenhöhe – velké lyžařské středisko s množstvím sjezdovek pro začátečníky, rodiny s dětmi i náročné lyžaře,
  • Kaprun – Kitzsteinhorn – výše položené středisko rozkládající se na ledovci, které uspokojí i náročné lyžaře (nás doslova nadchlo)
  • a nejmenší středisko Kaprun – Maiskogel, vhodné spíše pro rodiny s dětmi a začátečníky.

 

   

 

Ubytování a doprava

V této oblasti najdete dostatek různých možností ubytování, jak přímo v Zell am See, tak i v širším okolí, které je s jednotlivými středisky propojeno několika skibusy a skivlaky. My jsme zvolili levnější ubytování v apartmánu v nedaleké vesnici Piesendorf. Na sjezdovky jsme jezdili převážně autem – parkování je ve všech střediscích zdarma, zcela dostatečná je i kapacita parkovacích míst. Několikrát jsme využili i místní skibus (v ceně skipasu), který zajišťoval dopravu do lyžařských center Kaprun Maiskogel a Zell am See Schmittenhöhe. Skibus vyjíždí ráno ve dvou a odpoledne se vrací ve třech různých časech a v posledním lednovém týdnu byl využíván spíše sporadicky. Skibusy jsou také propojena jednotlivá dílčí lyžařská střediska.

 

Lyžování na Maiskogelu

Výchozím místem pro lyžařské středisko Maiskogel je město Kaprun položené ve výšce 770 m. n. m., samotný vrchol Maiskogel leží ve výšce 1675 m. n. m. Právě nižší poloha střediska může být nevýhodou při špatných sněhových podmínkách. Ačkoliv my jsme vyrazili na konci ledna, počasí nám příliš nepřálo. Při příjezdu ležel sníh pouze na sjezdovkách a okolí působilo spíše jarním dojmem. Sjezdovky byly uměle zasněžované, ale díky vysokým teplotám kvalita sněhu v odpoledních hodinách dost klesala.

Na hlavním parkovišti začíná čtyřsedačková lanovka Panoramabahn, která vás vyveze asi do poloviny kopce, kde po krátkém sjezdu přejedete na šestisedačkovou lanovku Almbahn, vedoucí až na vrchol. Obě lanovky jsou kryté, což jsme ocenili právě z důvodu nepříznivého počasí. Zhruba uprostřed je ještě krátký vlek (kotva), který byl téměř nevyužívaný.

Z druhého parkoviště je možné z Kaprunu vyjet ještě kabinovou lanovkou Maiskogelbahn. Tu jsme my nevyužili, protože nám neotvírala žádné možnosti dalších sjezdovek (všechny sjezdovky z vrcholu směřují právě k hlavnímu parkovišti).

Sjezdovky na Maiskogelu byly velice přehledné a dobře značené, navzdory nepříznivému počasí i dobře upravené (v průběhu dne se ale kvůli padajícímu sněhu dost rozjezdily a lyžaři se museli hlavně v dolní polovině spodní sjezdovky potýkat s mokrým těžkým sněhem). Z vrcholu dolů vede jedna modrá a jedna černá sjezdovka, které plynule navazují na další modrou vedoucí na začátek spodní sedačky. V horní polovině kopce navazuje na černou kratší sjezdovka červená, vede zhruba do poloviny kopce. Z mého subjektivního hlediska bych i zmíněnou černou sjezdovku označila jako červenou. Všechny sjezdovky jsou široké a spíše s mírnějším sklonem.

Na sjezdovkách nebylo příliš mnoho lidí (možná kvůli nepříznivému počasí, možná díky nízké náročnosti střediska), s frontami na lanovky jsme se opravdu nesetkali. Ve středisku byly převážně rodiny s dětmi, začátečníci a lyžařské školičky. Celé středisko je také rodinám přizpůsobeno – u parkovitě se nachází dětské hřiště, v sociálním zařízení najdete přebalovací pult i dostatek dětských židliček v restauracích a dole posedávají u kávy maminky s kočárky.

 

   

 

Další nabídka zábavy

Středisko Maiskogel nabízí mimo již zmíněné sjezdovky pro zpestření také malý snowpark a slalomový úsek. U hlavního parkoviště je pak možný nástup na okruhy pro běžkaře. Tratě vedou údolím Saalsachu směrem na Mittersill, jsou strojově udržované a dobře značené. Na několika okruzích lze najet i desítky kilometrů. Kromě toho se v údolí a také v okolí Zell am See v zimě udržují stezky pro cyklisty. Středisko se pyšní také bobovou dráhu, kterou jsme si také vyzkoušeli a užili si trochu jiné zábavy. Za jednu jízdu zaplatíte 10 €, lístek na více jízd vás vyjde levněji. Na vozíčku můžete jet buď sami, nebo ve dvou.

 

Kam na jídlo?

V lyžařském středisku Maiskogel najdete celkem asi 9 restaurací, rozmístěných jak na spodních parkovištích, tak přímo na sjezdovkách. Mohu doporučit restauraci Alpanhaus Glocknerblick, ze které byste měli mít výhled na samotný Grossglockner. My ho kvůli mrakům bohužel neviděli. Další restauraci, kterou mohu doporučit, je Maisi-Alm na spodním parkovišti. Ceny ve středisku jsou srovnatelné s místními cenami ve městě. Za kávu zaplatíte asi 3 €, pivo pořídíte za 4 €, polévku kolem 5 € a dobře se najíte za 10-15€.

 

Užitečné odkazy
www.maiskogel.at
www.zellamsee-kaprun.com

 

Hodnocení střediska

Středisko Maiskogel je malé rodinné středisko vhodné pro rodiny s dětmi, začátečníky a lyžaře upřednostňující spíše jednodušší sjezdovky. Nemusíte se obávat, že byste se ve středisku ztratili, protože všechny sjezdovky vás zaručeně dovedou k hlavnímu parkovišti. My jsme na Maiskogelu strávili pouze jeden den a pak jsme se vydali prozkoumávat vetší a náročnější střediska Zell am See Schmittenhöhe a Kaprun – Kitzsteinhorn.

 

Testovací jezdec Zuzana Podruhová

 

Paní Podruhové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostali skipas do střediska Maiskogel ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE