Report z Zillertalu od testovacího jezdce

Zilertanské údolí rok 2014

V posledním týdnu v lednu roku 2014 jsme s přítelem strávili na lyžích v Rakouských Alpách v údolí Zillertal. Firma S-GUIDE, s.r.o zajistila zdarma ski pas ve středisku GERLOS , a tak jsme se v pondělí vydali autem z městečka Krymm do střediska Zillertal Arena, či Arena 3000, nástupní stanice Gerlos.

 V tomto týdnu napadlo v rakouských Alpách mnoho sněhu a tak jsme měli i my problém vyjet do střediska a museli jsme nasadit sněhové řetězy. Všude po cestě byly zastávky ski busů, které jezdily každých 20 minut zdarma až k nástupním stanicím lanovky. My se vydali autem, naše překvapení bylo když jsme přijeli k bráně – vstupní brána do národního parku Zillertal a chtěli za každý průjezd ať tam či zpět 8Euro, pokud nemáte ski pas speciál, pak je možné jezdit na něj, ale při prvním vjezdu ho nemáte, tak jsme zaplatili. A nezapomeňte, že když ukončíte lyžování a vracíte ski pasy, na které je záloha 2 EURA. Tak si je nevraťte všechny, jinak při průjezdu zaplatíte 8Euro.

 

 
 Gerlos

 

Gerlos

Vyzkoušeli jsme si v této oblasti 3 střediska, každý den jiné. První středisko Gerlos, zakoupili jsme si ski pasy, možnost placení kartou bylo naprosto bez problémů. U nástupní stanice lanovky, bylo parkoviště volné, samozřejmě bez placení, ale zasněžené. Každých 5 minut přijížděli z oblastí ski busy plné lyžařů, ale u nástupu na vstupní lanovku to nebylo znát, čekací doba na kabinkovou lanovku bylo maximálně 2 minuty. U nástupu lanovky, bylo čisté WC, půjčovna lyží a bot (cena za lyže ke 24 EURO a boty 8 EURO), servis lyží, sportovní obchod se základním vybavení na lyže, odpočívárna s možností
ohřevu vlastního jídla, úschovné skříňky a k odpočinku.

Když jsme vyjeli lanovkou nahoru, byla možnost si vybrat několik možností si Zillertal Arenu projet, je celá propojená, je to několik kilometrů sjezdovek a tak jsme vyjeli jí prozkoumat a projet co nejvíce sjezdovek. U každého výjezdu lanovky je mapa, očíslované sjezdovky a jejich obtížnost. A jelikož počasí bylo takové sněhové a v údolí se držela mlha, podle toho ty sjezdovky vypadaly, až na pár hlavních sjezdovek, které byly ihned při výjezdu z hlavní lanovky, byly plné sněhu a dokonce se nám stalo, že jsme měli sníh až po kolena, nedalo se to objet jinou cestou, hodně lyžařů bylo překvapeno jako my, a tak jsme některé zplužili spíše sklouzli po kopci . Tato oblast není vhodná pro malé děti, sjezdovky jsou poměrně příkré, ouzké , bez jakéhokoliv vyžití nějakého dětského ski parku pro malé děti.

Vyjeli jsme až nahoru na nově vybudovanou - či opravené lanovku Krimml – X-press, které spojuje druhé středisko na druhé straně kopce, lanovka je příjemná, dlouhá a v půlce není třeba vystupovat a přecházet na další lanovku, již je propojena. Začala padat omrzlice a tak jsme to vzdali a sjeli zpět . A tam opravdu to bylo hodně ouzonké, samá mulda, hodně sněhu, vůbec se nám tam nelíbilo a již jsme tam nejeli. Stavěli jsme se na občerstvení v restauraci u hlavní lanovky, velké množství pití i jídla, za přijatelné ceny. U každé nástupní lanovky je volná WIFI i v restauracích. Z neupravených sjezdovek nás bolely nohy a tak jsme kolem 15 hodiny přestali lyžovat a odjeli zpět do Krymmu, ale již na ski pas přes vstupní bránu.

 

 

 

Königsteiten

Druhý den jsme vyzkoušeli jiné středisko, které bylo blížeji ke Krimmu než středisko Gerlos a to Königsteiten, tam pro změnu nebylo u nástupní lanovky parkovistě. Bylo tam pár míst u zdi lanovky, ale tam byly hromady sněhu, a tak jsme hledali místo pro auto a na lanovku jsme museli došlapat. Nástupní lanovka, měla toalety a to je vše, bez servisu a jakéhokoliv občerstvení. Sice tady se na kabinku nečekalo vůbec, volná WIFI fungovala i tady, ale jinak tam nebylo vůbec nic. I tady byly sjezdovky poměrně neupravené, sice dobře značené včetně map a označení obtížnosti, jsou tu hodně
ouzké a poměrně obtížné.

 

Hintertux

Třetí den jsme se vydali na ledovec Hintertux, z jednoho kraje Zillertalu Krymm je to na ledovec Tux asi tak 80 kilometrů. Projeli jsme bránou již na ski pas, cesta bylo v pohodě, horská cesta nahoru a dolu, chvílemi převýšení bylo až 70%, dojeli jsme na Tux, obrovské parkoviště a hned nás navedli kam máme zaparkovat. Lanovku jsme měli na dohled. Parkoviště zdarma a upravené. U nástupu lanovky opět přijíždělo poměrně dost ski busů, a dost lyžařů. U lanovky byly toalety, pokladny, mapy, oznamovací menu kolik stupňů je na vrchu ledovce. Půjčovna lyží včetně servisů. Dole byla nula a nahoře v 3200mnm minut 15 stupňů.

Pokud si někdo myslí, že při tolika lidech budou fronty na lanovku, tak se mílí, někam kam se poděli, ale jak jsme došli, tak jsme jeli, byla to poměrně velká kabinková lanovka, lyže se brali dovnitř, a byli jsme plni očekávání jaké to bude. Předčilo to veškeré naše očekávání, naprosto vyžehlené kopce – sjezdovky, čistota, úžasné, vydali jsme se na jednu stranu, sedačkové lanovky, bez front, vyjeli jsme nahoru a i když byl mráz a jelikož svítilo sluníčko, nebyla zima cítit. Široké a úplný manšestr na sjezdovkách, chvílemi jsme měli pocit, že jsme na té sjezdovce úplně sami. Stači, když se někde na
sjezdovce trošku nahrnul sníh, okamžitě vyjížděly rolby, aby to upravily.

 


restaurace TUX

 

Po pár jízdách a naprosté pohody jsme vyjeli kabinkovou lanovkou na druhou stranu kopce, a to byl naprostý úžas, již jsme byli víc než 3ooo metrů nad mořem a tak široké a upravené sjezdovky jsme ještě neviděli. Ať jsme se vydali na tu či druhou stranu, všude byly lanovky propojené a to buď sedačkové, kotvy i pomy, ale všude nám křupal pod lyžemi upravený sníh na sjezdovkách, lyžaři se rozložili do kopců a tak nebylo potřeba se bát, že by vás někdo omezoval. Obtížnost sjezdovek byl velký výběr od černé až červené, skoro všude bylo na výběr buď obtížnější či lehčí.

Kolem oběda jsme se rozhodli se občerstvit v restauračním zařízení, nové opravené, podle lyží venku bylo vidět, že tento nápad mělo více lyžařů, a tak byla obava s volným místem, ale bylo to zbytečné, fungovala formou bufetu. Uprostřed byl velký krb a možnost si usušit oblečení. Neustále chodila obsluha a sklízela ze stolů použité nádobí a sklo.. Místa bylo dostatek, jelikož, každý se občerstvil a šel lyžovat. Bufet byl plný jídla, pití a ceny byly naprosto normální, pivo 2Eura, hranolky 2Rura, polévka gulášová 2Eura. Po občerstvení jsme již sjeli z vrcholu dolu k nástupní lanovce, trvalo nám to skoro 2 hodiny, nádherné svezení, upravené sjezdovky, nádhera. Ještě jsme vyzkoušeli několik sedačkových lanovek a pom, než jsme se rozhodli sjet k hlavní kabinkové lanovce a ukončit lyžování.

 

 

Pokud se budu rozhodovat v příštím roce na lyže, určitě budu volit ledovec Hintertux , kvůli poloze a naprostým lyžařským
servisem a pohodou. Nic krásnějšího jsme ještě neviděli. A příští rok určitě pojedem do této oblasti Hintertux.

 

Testovací jezdec Jana Dvořáková

 

Paní Dvořákové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas do střediska Gerlos  ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE