Report z Tignes - Val d´Isere

Tignes – Val d` Isere (dále VDI)

Toto středisko je má srdeční záležitost. Když jsem tam byl poprvé, řekl jsem si, že sem a nikam jinam.. Zatím jsme se tam vrátili 6x. Návštěvníkům doporučuji bydlet v Tignes, ale lyžovat ve VDI. Úspora je minimálně 5000/osoba. Pokud jedete s cestovou, dejte si pozor, aby byl v ceně skipass Espace Killy, který platí pro obě oblasti.

 

Základní informace o středisku

ceny skipassů: http://www.tignesnet.com/lifts/ski/prices.html
mapa střediska: http://www.tignes.net/en/skiing-in-tignes/ski-run-map-28.html
stav sněhu, počasí: http://www.j2ski.com/snow_forecast/France/Tignes_snow.html
web kamery: http://www.tignes.net/en/skiing-in-tignes/webcams-290.html

- obě střediska jsou hodně rozsáhlá. Pokusím se je popsat rámcově zprava doleva, při pohledu z Claretu
- od roku 2014 byly vytištěny nové plánky sjezdovek. Oproti původním jsou výrazně nepřehledné

 

 
Volný terén je všude                                                                                Velmi vzdušný volný terén

 

Tignes

 • Na sjezdovkách vedoucích z cca 8 km dlouhého západního hřebene mezi Brevieres až ke Grande Motte jsou na svazích pouze čtyři restaurace. Většina občerstvení se nachází u spodních údolních stanic lanovek. V Le Lacu a Val Claretu je různých hospůdek nepočítaně.
 • Podél parkoviště je nataženo pohyblivé lano, které vám usnadní cestu na lyžích.
 • Lanovky Bollin v Claretu, Lavachet a Rosset v Lacu jsou zdarma

Ještě bych upozornil na budovu Masion de Tignes v Le Lacu. Kromě prodeje skipasů, tam jsou informace, WC, sprchy, křesla na odpočinek. Celá budova je vyhřívaná.

A nyní hurá na svahy

 

AIGUILLE PERCEE

Z vrcholu vede jedna z nejpopulárnějších sjezdovek v oblasti Sache (Sašena). Už příjezd lanovkou ke skaliskům Ucho Jehly je impozantní. Samotná sjezdovka je spíše reklamní tah. Po průjezdu prudší skalnatou průrvou následuje snad 1,5 km zelené placky, pak se to trochu zlomí a následuje strmý svah místy 55% do údolí. Pokud není hodně sněhu nedoporučuji jet. Škoda skluznic. Pozor! U dolní stanice není veřejné WC. Když si chcete po závěrečném padáku dát pivo, běžte do hospody až za řekou. Je tam o 1€ levnější. Slušně se svezete na Cyclamenu a Silene.

Pokud místo na Sašenu vyrazíte traverzem vlevo, najedete do nádherných volných terénů a podle lyžařské zdatnosti si vyberete, kdy z traverzu odbočíte dolů. Sjezdovky Lys, Beau plan a spol. jsou jen jakési přibližováky , abyste se dostali z oblasti pryč. Pro nenáročné příjemné dlouhé svezení doporučuji všechny sjezdovky (kromě Petit Col) , které končí v Le Lacu.

V oblasti v okolí lanovek Merles a Gratulu doporučuji Golf. Je to asi nejprudší sjezdovka v oblasti. Nevýhoda – prudký svah má jen 300m a má to mizerný dojezd do Tignes nebo se musí dojet ke skibusu a počkat až pojede.
Merles, Lac, Gratalu, Carline jsou opět na příjemné poježdění. Pokud bude otevřená a upravená Stade de Logan, neváhejte a hurá tam (poštěstilo se nám 3x). Klopené zatáčky (jezdí tu závodní obřák žáci), délka a sklon nadchnou každého. Mezi Logan a Carline jsou snadno dosažitelné volné terény.

Vedle Gratalu najdete dva snowparky s různou obtížností a akrobatický můstek s nafouknutou bublinou pro bezpečný dopad. Dále vlevo je skikrosová dráha. Sjezdovka Pramecou začíná zajímavě, ale má velmi dlouhý a nudný dojez. Škoda jezdit.

 

 

Ucho jehly                                                                                               Stade de Logan

 

Grande Motte

Fantastickou lyžovačku z 3456 metrů po červené Glacier si můžeme prodloužit využitím Leisse. Cestou se dá odbočit do několika snadných volných terénů. Pak vyjet sedačkou ke krtkovi a vybrat si libovolnou červenou až do Claretu. To nadchne každého. Nedoporučuji černou Descente (mockrát byla hodně ledovatá) a všechny modré (při horší kvalitě sněhu se musí cestou i bruslit). Z modré Rabotch se dá odbočit do náročnějšího volného terénu.

 

Toviere

Můžeme si vybrat kam pojedeme mezi VDI (Daille), Lac nebo Claret. Piste H (někde se označuje jako Henri), zároveň slouží jako návratovka z VDI. Sjezdovka je zpočátku úzká, odpoledne plná lyžařů nevalné úrovně. Pokud máte ještě trochu sil, doporučuji pro eliminaci zranění od bláznivých jezdců, sjet po trochu náročnější Campanules. Tu si můžete prodloužit volným terénem až k Bollinu

 

Col de Frese

Nejrychlejší cesta na lyžích z Tignes do VDI. Ze sedla se sjede širokou pohodlnou modrou až k lanovce Marmotes, která vás vyveze na vrchol Rocher de Bellevarde.
Nebo se dá sjet nenáročnou modrou zpět do Tignes.

 

Val d´Isere

Středisko je právem řazeno mezi 10 nejlepších lyžařských středisek na světě. Jezdí se zde světové poháry, ale to není důvod, proč by sem běžný lyžař zavítal. Středisko poskytuje ohromný výběr sjezdovek a volných terénů pro lyžaře všech kategorií. Hodně svahů má obtížnější a lehčí trasu, tedy užije si zde i výkonnostně rozdílná skupina, která chce jezdit společně.

Středisko je orientačně trochu náročnější, některé křižovatky se dají snadno přehlédnout, jinde se sjezdovka jmenuje jinak než je uvedeno v mapě. Tedy, pokud vám záleží na tom, abyste projeli přesně to, co máte vybráno, nekochejte se jen jízdou, ale sledujte, kudy se má jet.

Na rozdíl od Tignes je v každém areálu dostatek různých hospůdek. Pokud chtějí slabší lyžaři navštívit nejvzdálenější areál pod lanovkami Valon a Cascade, doporučuji využít skibusu z Daille (tím se vyhnou Face) nebo z VDI (pokud Face sjedou) do Fornetu nebo zpět.

 

Oblast klidu

Nachází se mezi lanovkami Borsat a Grand Pre. Z počátku jsme tuto oblast vynechávali pro nenáročnost. Ale když jsme začali brát vnoučátka, našli jsme tady pro ně krásné široké sjezdovky s málo lyžaři a s možností nácviku jízdy ve volném terénu, kde se dá snadno vrátit na sjezdovky. V okolí Grand Pre se dají nalézt i zajímavější volné terény. Kousek pod dolní stanicí Grand Pre začíná nádherné přírodní koryto. Tak se může nacvičovat jízda do protisvahu, skoky přes hranu. Je to takové příjemné vyblbnutí.

Pokud pokračujete po vystoupení z Grand Pre rovně až k zábranám s cedulí, že jízda je pouze na vlastní nebezpečí, jedete správně na volný terén mimo oblast lanovek.. Za lanem se sjíždí rovně dolů asi 500m. Potom se odbočí prudce vpravo traverzem. Zdatnější lyžaři se pustí prvním a dalším žlebíkem vlevo dolů, začátečníkům doporučuji dojet až na konec. Terén je nenáročný. Jakmile se údolí trochu sevře, můžete se kochat skalkami a případně si jezdit mezi nimi. Jede se až k sedačce Manchet Express. Dál nejezděte, jinak vás čeká úsek 1,5 km bruslení, ale s pěknou hospodou.

 

                Volný terén pod lanovkami                                                                        Nájezd do free

 

Rocher de Bellevarde

Centrum špičkového lyžování. Jezdí tu světový pohár v Alpském lyžování muži i ženy. Orange a OK pěkné dlouhé červené, ze kterých se dá odjet do volného terénu. Tyto sjezdovky jsou často přeplněny. Pokud bude otevřena pro veřejnost, vřele doporučuji Stade de competition. Ta se dá jezdit na otočku několikrát.

Lano Tommeuses slouží pro návrat do Tignes (Claret i Lac) pokud se vracíte pozdě, počítejte i s 20 minutovým čekáním i když je tam devítimístná sedačka. Během jízdy si můžete vpravo vytipovat volné terény pro dětičky.
Borsat vás vyveze do výše popsané Oblasti klidu nebo se můžete vyblbnout v příjemném snowparku.

Fontane Froide je kraťoučká červená s volnými terény pro začátečníky po obou stranách. Nedoporučuji Epaule Charvete. Nudný nájezd, pak nádherný padák do údolí, zakončený dlouhým dobruslením k nejbližšímu lanu. Stejné hodnocení má i Santons. Je to nádherné širší koryto s možností blbnutí jízdou do protisvahu, ale často bylo ledovaté, a po 11. hodině plné plužičů, kteří se vyhýbali Face nebo Charvetu. Díky užším profilu, hrozí nebezpečí od slabších lyžařů.. Sjeli jsme si ji párkrát hned ráno.
Face nejdelší prudký udržovaný svah v oblasti. Max. sklon až 63% láká na otestování lyžaře všech kategorií. Pokud jsou na hlavním padáku velké ledové plotny, dají se objet snadno ve volném terénu po obou stranách. Některé naše dámy objížděly spodní část svahu po červené vpravo, ale dole na to nadávaly. Nevím, nejel jsem.

 

Solaise

Nádherná oblast pro nenáročné lyžaře. Pokud se chcete jenom svézt, dá se jet přes 5 km po modrých až k zastávce Laisinant. V areálu hodně snadných volných terénů mezi jednotlivými sjezdovkami. Velmi pěkná je Arcelle. Ze sjezdovky Germain Mattis se dá odbočit vlevo do velmi pěkných volných terénů.

Pokud si chcete trochu užít boulí, doporučuji piste S se sklonem do 50%. Výborní vyznavači volných terénů si mohou vybrat obtížnost až někde do 80% na svazích Les Marmotes nebo ti špičkoví na protějších svazích Charvet (nejel jsem).

 

Za následující popisy volných terénů zdarma poděkujte CK S-GUIDE. Jízda ve skupině s průvodcem stojí 70 €/osoba.
Do nejkrásnějšího volného terénu oblasti se najíždí z konečné lanovky Cugnai. Pokud vás pojede víc jak čtyři, nečekejte na sebe a vyrazte, není tam moc místa.

Vyjede se traverzem vlevo až se široký žleb začne stáčet vpravo. Pokud se podíváte dolů, máte pod sebou nejsnazší možnost sjezdu. Jede se vlastně dolů lehce vpravo do zužujícího se údolí.

V nižší části už se asi (nejel jsem to, tak nevím přesně) nikam jinam nedá jet. Kdo si to chce užít, tak pod skalami odbočí přes hranu žlebu vlevo.Potom už podle nálady sjedeme nějaký žlíbek dolů, pak zase traverz vlevo, zase žlíbkem dolů až se dostaneme dolů do údolí a spojíme se s s lehčí trasou. Sjezd zakončíme u sjezdovky Archele.

Pozor při návratu k lanovce. Musí se projet potokem z jezera Grapillon. Sjezdy podle složení skupiny, nám zabraly od 20 do 150 minut. (obr. Free za Cugnai)

 

Údolí Valon

Nejvzdálenější oblast VDI. První roky jsme ji míjeli, kvůli jednoduchým sjezdovkám. Oblast má své mikroklima a pokud není jinde sníh, měli byste ho hledat tady. Je dobré se lépe obléknout, je tu chladněji a hodně fouká. Údolí má dva fenomény.

1. Sjezdovky z ledovce Grand Pisallias jsou ideální pro jízdu carverovým obloukem. Celá oblast je vhodná pro začátečníky a v okolí lanovek pro začátečníky ve volném terénu.

2. Fantastické volné terény. Popíšu nájezd na dva zajímavé, které sjede bez problémů středně zdatný lyžař.

- Když jedete po Cascade, po výjezdu do protisvahu, tak před nejbližším sloupem lanovky uhnete vlevo. Jeden snadný sjezd vede pod lanem Cascade ke konečné. My vyrazíme šikmo vlevo na hranu skalek. Pokud jedete terénem poprvé, jeďte po projetých stopách. Je tam několik nesjízdných míst se skalami kolem 25 Hm. Pak už nás čeká nádherný sjezd. Můžete si vybrat z několika žlebů, cesta končí na začátku lanovky Pays Desent.

- Než nastoupíte na POMU Signál, uvítá vás neobvyklá cedule, která upozorňuje, že šlepr je určen jen pro dobré lyžaře, a že sklon svahu je až 55%.. Po vyjetí nahoru pokračujeme za natažené lano. Dolů vedou dvě cesty.

 • Snadná varianta. Jedete mírným traverzem asi 700m až ke konci širokého žlebu. Odtud vidíte konečnou skibusu Fornet. Sjíždět začnete mírným obloukem vpravo. Cestu dolů si vybíráte podle chuti. Žleb se pomalu zužuje. Po trase je hodně různých kopečků. Když to trochu pustíte snadno vyjedete na jejich vrcholky, a tak postupně metodou kopeček, žlebík v pohodě sjíždíte dolů. Pokud vás bolí stehna nebo není dost sněhu, tak ve 2/3 trasy můžete uhnout na sjezdovku Mangard nebo níže na Cognon.
 • Dobří lyžaři mohou vyrazit hned za lanem vlevo dolů. Tam buďte opatrní. Můžete narazit na skály až 100 Hm. Trochu snazší je za lanem vyrazit 200 -300 m traverzem , a pak dolů. Žleby mezi skalami mají až 50% sklon, a je-li dobrý sníh, jedete dolů s vámi malá lavinka.

 

Poznámka k popsaným volným terénům

Než tam najedete, zjistěte si stupeň lavinového nebezpečí. Pokud je trojka, silně zvažujte, jestli tam vůbec najet. Když už musíte, doporučuji alespoň pípák. Sklony některých žlebů jsou hodně nad hranicí lavinézních svahů. Buďte dobře pojištěni. Krytí alespoň 1500000. Pro náruživce jedna malá rada. V Tignes naproti Šerpovi je velká prodejna se suvenýry a dalším zbožím. Mj. tam mají 3 knihy od různých autorů na téma freeride v Tignes a VDI. V knihách jsou fotografie svahů včetně vyšrafování tras a jejich popisu ve francouzštině a angličtině. Ceny jsou od 50 €. V knize si můžete zalistovat a vrátit do regálu.

 

  

 

Hodnocení střediska

 • + Tignes-Val Claret- malé přehledné středisko,
 • + nepřeberné množství svahů pro volné lyžování všech obtížností
 • + snowpark s převýšením 500m, bublina
 • + 2 pomy, jinak samé lanovky a kabinky různého stáří
 • + skibus jezdí ve špičce každých 5 min
 • + bazén v Le Lacu je zdarma pro dvou a vícedenní skipasy
 • + velká přepravní kapacita lanovek. Přes velké množství lyžařů, malé fronty

 

 • - v každé agentuře nás upozorňovali, ať máme lyže na pokoji, že se ve skříňkách v rezidencích krade. 2006 to potrefilo jedny Pražáky. 2008 - 2014 žádné problémy.
 • - Není spojení skibusy mezi Tignes a V d I.
 • - Dvě samošky v Tignes-V .C. Vyšší ceny než v údolí
 • - Není neplacená parkovací plocha
 • - Dražší skipassy
 • - Návrat na doraz z VDI do Tignes, velké fronty u sedačky Tommeuses, přeplněná piste H


Obě střediska jsou koncipována, aby tam turista nechal ještě nějaké EURo navíc. Lezecké stěny, sauny, psí spřežení, heliskiing, potápění pod ledem, lyžování s průvodcem, atd. atd.

 

Příjemné poježdění přeje testovací jezdec Milan Baier

 

Panu Baierovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE