Report z rakouského střediska Weißsee

Dne 11. 3. 2014 jsme se rozhodli dostat se trochu dále od přeplněných středisek a proto padla volba na středisko Weißsee. Jedná se o skryté místo v pohoří Hohe Tauern nedaleko Zell am See a nejvyšší hory Rakouska Grossglockneru. Pokud se vypravíte z Prahy, čeká na vás zhruba 480 km a cca 6 hodin jízdy. Přitom poslední část cesty a to 17 km po odbočení z hlavní silnice ve vesnici Uttendorf asi nebude úplně bez problémů, pokud se do toho zima pořádně opře. Musí se totiž vystoupat až do výšky 1482 m.n.m., kde je parkoviště a to po užší silničce plné serpentin. Ovšem rakušané jsou mistři v upravování silnic, takže si myslím, že to velký problém nebude. My jsme měli hezky, takže silnice byla suchá. Také lze využít bezplatný skibus z Uttendorf. Každopádně tato odlehlost nám nadmořská výška nástupu zaručuje klid tohoto místa.

 

  

 

Takže pokud se dostanete na parkoviště v Enzingerboden (1482 m.n.m.) a vyjedete starší 6-ti kabinkovou lanovkou přes Mittelstation Grünsee (1742 m.n.m.) až na horní stanici Berghotel Rurolfshütte (2315 m.n.m.), ocitnete se úplně v jiném světě. Je to země vysokých štítů bez stromů, pouze skála, sníh a zamrzlá jezera. Je to nádhera. Až se dostatečně pokocháte, můžete pokračovat dvojsedačkou na nejvyšší bod areálu v 2600 m.n.m. Sedačka je sice pomalá, ale ty výhledy. Na jižní stráni směrem k Tauernmossee, je ještě jedna dvojsedačka také staršího data. Ve výčtu dalšího zařízení už jsou jenom 4 vleky. Za zmínku stojí jeden (E), vedle kterého je jediná černá sjezdová trať a to stojí za to se párkrát svést.

Seznam lanovek a vleků se může zdát velmi skromný a někomu až směšný. Byli bychom velmi nespravedliví se takto zachovat. Den předem jsme byli v Zell am See – Kaprun a po tomto velikém středisku toto? To snad ne. Ale ano! Řeknu vám, že po dni stráveném ve Weisssee jsem byl nadšen. Nikde žádné fronty, přeplněné terasy, plné sjezdovky. Zde s nezlomnou vládou panuje klid a pohoda. To vše je umocněno vysokou nadmořskou výškou a velehorskou scenérií.

 

  

 

Menšímu středisku odpovídá i kilometráž upravených sjezdových tratí. Konkrétně 23km. Z toho je 6km modrých, 15km červených a 2 km černých sjezdovek. Musíme ale připočítat i 15km neupravovaných skiroten. Nejlepší svah je již zmiňovaná černá sjezdovka, ale je trochu krátká. To naopak trať číslo 1 je úžasně dlouhá, různorodá a končí v mezistanici kabinkové lanovky. Další trať č. 5 je z nejvyššího vrcholu a také na ní si parádně zajezdíte. Poslední lokalita je kolem sedačkové lanovky H s tratěmi 7 a 8. Jsou na slunné části, takže jako první měknou. Toho se ale bát nemusíte, protože za naší návštěvy bylo velmi teplé období (v údolí 15 stupňů celsia) a stalo se tomu až odpoledne. Ostatní sjezdovky zůstaly skvělé celý den. Toto středisko je také vhodné pro rodiny s dětmi hlavně díky dostatku přehledných a mírnějších sjezdovek.

 

  

 

Další lyžařskou aktivitou, která je zde doma je freeride a skitouren. Pokud je hezké počasí, uvidíte poměrně mnoho skialpinistů. Stejně oblíbené je středisko mezi milovníky prašanu. Ti se ve velkém množství freeridových tratí pouštějí hlubokým sněhem. Bohužel my jsme měli 6 dní starý sníh, takže značné množství linií bylo již rozjeto. Ovšem i po takové době bylo kde jezdit. Krásný a členitý je skirout 1 a2. Doporučuji také sjezd z vršku vleku E, kdy při výstupu se dáte vlevo, kousek po hřebeni a pak se pustíte strmým svahem mezi skálou do kotle, který vás vyhodí zpět na upravenou sjezdovku č.1. Nemohu opomenout ani zábavnou část pod lany kabinky nad mezistanicí. Se spoustou boulí, převějí, žlábků a kratších svahů vás rozhodně pobaví.

Co se týče stravování nečekejte žádný luxus. V areálu jsou v podstatě dvě možnosti občerstvení. Menší v Mittelstation a větší a navštěvovanější je v Berghotelu Rudolfshütte. Ceny jsou běžné jako jinde v Rakousku a i výběr byl dostačující. My jsme se zde také naobědvali a později odpoledne ještě u kapucina vyváleli v lehátkách unavené těla. Je odsud prostě nádherný výhled a věřte, že se nám odsud opravdu nechtělo. Každopádně je zde i poměrně veliká kapacita ubytování, většina oken je k jihu a v té nadmořské výšce je nocleh tzv. pro bohy.

 

  

 

Závěrem bych tomuto malému středisku udělil divokou kartu. Nízká cena skipasu (sezóna 33 EUR), vysoká nadmořská výška s jistotou přírodního sněhu a prázdné sjezdovky. To všechno dohromady utváří ojedinělý lyžařský ráj, který zajisté každého chytne za srdce. Já již nyní vím, že se sem budu chtít vrátit a opět prožít tyto lyžařské chvíle. Mé doporučení je tedy jasné, vyražte do Weißsee!

 

 

Užitečné odkazy:
- www.uttendorf.com
- www.weissee.at
- www.gletscherweit-weissee.at – homepage
- www.alpinzentrum-rudolfshuette.at – ubytování a občerstvení
- www.skischule-lederer.at – skiškola

 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

Panu Kopáčkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Rauris ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE