Report z rakouského střediska Tauplitz

Tauplitz - skireport - 15.3.2015

Úvod

Završení letošní zimy jsme se rozhodli strávit v sice menším, ale o to krásnějším středisku Tauplitz. Pro byla krátká dojezdová vzdálenost z Brna, sněhové podmínky které v době našeho příjezdu hlásily přes dva metry sněhu a společný skipas, platný v pěti nedalekých střediscích. Náhorní plató na Tauplitzalm patří k jednomu z nejstarších a sněhově nejspolehlivějším středisku v Rakousku. Areál udává 42 km sjezdovek, z nichž 32 km je zasněžovaných a nabízí i spousty možností využití volného terénu. Po loňské dobré zkušenosti jsme tedy v sobotu brzy ráno nasedli do auta a za čtyři a půl hodinky již parkovali pod svahem. Nástupní stanice lanovek jsou buďto v Tauplitz, odkud vyráží čtyř sedačka s nutností uprostřed přesednout, nebo z Bad Mitterndorf, kde na vás čeká po projetí vysokohorskou silnicí kabinová lanovka pro 8 osob. Skipas je nutno koupit při vjezdu na vysokohorskou silnic a pak nemusíte platit mýtné.

 

 

 

Sjezdovky

Celému areálu dominují čtyři trasy sjezdovek, které se rozbíhají z přilehlých vrcholků a jsou mezi sebou pospojovány spousty nekonečných lan i vleků. Asi nejpovedenější sjezd vede podél nedávno postavené lanovky z vrcholu Lawinenstein, kdy nahoře je krásně široká černá sjezdovka, která posléze přechází v červenou a pokračuje až k nástupní stanici kabinové lanovky. Nejprudší úsek se dá objet traverzovitě podél kopce, kde klesá uzká ale nikterak prudká modrá. V době našeho pobytu byla černá sjezdovka poměrně dost zledovatělá a jízda v ranních hodinách i dost obtížná. Naštěstí vlivem stoupajících teplot sníh povolil a tak se zde dalo jezdit téměř celý den.

Ze stejnojmenného vrcholu klesá na náhorní plató od nejvýše položené restaurace ve Štýrsku krásně široká, lehce proměnlivá červená, se spoustou možností výletů do volného terénu a pro freeride jezdce i ski-route trasa. Bohužel sníh mimo sjezdovky byl ráno zmrzlý a odpoledne příliš měkký, takže jsme se drželi hlavně na sjezdovkách. Tuto sjezdovku obsluhuje rychlá, krytá šesti sedačka a čekací doby byly minimální. Kdo se rozhodne vyrazit na nejvyšší bod vrcholu Lawinenstein, tak bude odměněn krásným 360° pohledem na Dachstein, horu Grimming, pohoří Totes Gebirge a v údolí se zrcadlící jezero Grundlsee. Doporučuji vzhledem k neskutečně pomalé pomě, rozhodně při slunečném počasí :)

 

 

 

Dalších několik kratších sjezdovek se rozbíhá z vrcholu Schneiderkogel, který obsluhuje krytá čtyřsedačka. Přímo pod ní se řítí po spádnici černá, která končí až na náhorním plató. Po pravé straně kopce poměrně dost úzká červená a po levé traverzovitě klesá modrá sjezdovka, která se posléze rozděluje na několik dalších. Tento úsek kromě černé nás až tolik nenadchnul a tak jsme většinu času lyžovali v jiné části areálu. Dojezd do Tauplitz v horní polovině široká červená, ale od půlky již jen traverz k nástupní stanici lanovky.

Sněhové podmínky v areálu výborné, v nejnižších místech sice již řádilo naplno jaro ale na vrcholcích přes dva metry sněhu. Sjezdovky nás svou upraveností již tolik nenadchli a i proto jsme poslední den našeho pobytu vyzkoušeli nedaleké středisko Riesneralm, které nás svou severní polohou sjezdovek a nulovou zalidněností překvapilo.

Na Tauplitzalmu se rozkládá hotelové městečko s asi tisícovkou ubytovacích míst a spousty malebných chat, ale k některým se bohužel dá dostat pouze na běžkách. My jsme jedli v chatě Kriemandl a pro romanticky založené duše se dá na terase této chaty počkat na západ slunce. Ceny jak již jsme zvyklí v Rakousku, polévka vynikající a pivko jako křen. Pro lyžaře běžkaře je nachystáno okolo dvaceti kilometrů tras jak na klasiku tak na bruslení.

 

 

Celkově nás středisko nezklamalo a než vyrazit na Stuhleck, tak radši budu sedět o hodinu déle v autě ale pořádně si zajezdím. Bohužel vzhledem k tomu, že sjezdovky jsou položeny ke slunci, tak sníh brzy dost povolí a ztěžkne. Než na jarní lyžování bych to tedy viděl jako ideální volbu v chladnějším období. Za plusy rozhodně stojí krásné prostředí Totes Gebirge, sněhové podmínky, které jsou vynikající většinou již od prosince a již zmiňovaná dojezdová vzdálenost z jižní moravy. V městečku Bad Mitterndorf pak určitě stojí za návštěvu termální koupaliště, z kterého je krásný výhled na horu Grimming.

Doprava do střediska probíhá bez problémů. Z Brna přes Vídeň, Semmering a Liezen trvá cesta asi čtyři hodiny. Parkoviště v Tauplitz i Bad Mitterndorf bezplatné a se spoustou parkovacích míst.

Ceny skipasů: www.dietauplitz.com
Lázně Bad Mitterndorf: www.grimming-therme.com
Video Tauplitz: www.dietauplitz.com
 

 

Panu Nechvílemu děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Tauplitz ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE