Report z rakouského střediska Stubai

Když jsem pátrala, jaké lyžařské středisko bychom mohly navštívit v rámci naší vánoční lyžařsko-motoristické a poznávací výpravy na trase Zillertal - Brixen, tak se nabízel Stubai jako skvělá volba, což se nám nakonec i potvrdilo. A tak se náš dobře sehraný dvoučlenný tým já a moje dcera Natálka v krásném slunečném předvánočním dni vypravil do míst, které jsme do té doby znaly jenom z dálničních ukazatelů při našich četných cestách skrz Brennerský průsmyk.

 

Stubai 23.12. 2013

 

Příjezd:

Brno: 643 km, cca 6,5 hod, směrem na Mikulov po rychlostní silnici a u Mistelbachu nájezd na dálnici A5 směr Wien – S1+ A22+S2 St. Pölten (pozor u Knotten Korneuburg a Stockerau držet směr St. Pölten nebo Tulln)- A1 Salzburg (směr München A8)-Inntal (Kufstein směr Innsbruck A93)- za Innsbruckem exit Stubai až na konečnou  (směr Neustift a potom Stubaier Gletscher)

Praha: 584 km, cca 6 ¾ hod, po dálnici D5 směr Plzeň (Rozvadov - Nürnberg) – A93 Regensburg- A9 +A99 +A8 München- Inntal (Kufstein) A93 (směr Innsbruck) za Innsbruckem exit Stubai až na konečnou  (směr Neustift a potom Stubaier Gletscher)

 

Lyžařské středisko:

Lyžařské středisko je pohodlně dostupné osobním automobilem po cestě značené na Stubaiský ledovec, která končí na obrovském parkovišti přímo pod nástupní stanicí lanovky. Jeho návštěvníci si zde užijí lyžování v nadmořské výšce od 1750 do 3150 mnm na 110 km perfektně upravených sjezdovek. Středisko je kompletně moderně vybavené a působí velkolepým dojmem už na první pohled. Například při vstupu do haly, kde se prodávají skipasy, jsme si spíše než v lyžařském středisku připadaly jako na letišti :). Již zde v odjezdové hale stojíte před volbou ze dvou možností, kterým směrem se vydat nahoru. Obě kabinové lanovky Eisgrat a Gamsgarten vás vyvezou do stanice Eisgrat, kde se jejich cesty rozdělují. Pokud zvolíte Eisgrat, projedete první zastávkou bez přestupování a po přestupu na další stanic vás tato lanovka vyveze až do výšky cca 3150 mnm pod vrchol hory Schaufelspitze (3333mnm), kde se nachází vyhlídková terasa ve výšce 3210 mnm.

 

My volíme vždycky jako první variantu dostat se co nejvýše a tak nastupujeme směr Eisgrat I a II a za odměnu nás tam očekává fascinující výhled na prosluněné vrcholky hor vyčnívající z moře oparu, který se usadil v dolinách pod námi. Vyhlídková terasa „Top of Tyrol“ je ale bohužel zavřená i navzdory informacím o celoročním provozu, které jsou uvedeny v propagačním letáku střediska a tak fotíme tu nádheru alespoň z míst, která jsou nám zpřístupněná a to v blízkosti restaurace Jochdohle nejvýše položené restaurace v Rakousku. Z tohoto bodu je možné se vydat na lyžích hned několika směry. Jednou z možností je Snowpark, který sousedí s modrou sjezdovkou směrem na Schaufelnieder (vlevo od horní stanice lanovky nebo restaurace Jochdohle). Anebo po modré do stanice a následně červené sjezdovce směrem k horní stanici kabinové lanovky Gamsgarten a poté dále do místa k přestupní stanici lanovky Mittelstation Fernau – místa, kde se rozchází trasy kabinových lanovek. Ze stanice Gamsgarten vás kromě dalších možností vyveze sedačková lanovka Daunjoch i na černou sjezdovku, která budí respekt už pouhým pohledem na ni. Ale v podstatě, ať zvolíte jakýkoliv směr, čeká vás gurmánský lyžařský požitek z jízdy na perfektně upravených svazích převážně v prašanu! A navíc, pokud se i na konci lyžařského dne budete cítit nedostatečně lyžařsky vybouření, pak neváhejte vyzkoušet 10 km sjezd po červené sjezdovce téměř až k vašemu automobilu.

 

 

 

Středisko určitě doporučujeme navštívit pro jeho příznivé ceny lyžování a dalších služeb, perfektně upravené sjezdovky, pohádkové výhledy na okolní krajinu a skvělou dostupnost z dálnice (cca půl hodiny autem).

http://www.stubaier-gletscher.com/cze/Winter/Ski-Area/Lifts-Pistes/2D-Piste-Map

 

 

 

Restaurace, služby:

Středisko disponuje několika restauracemi, přičemž většina z nich je umístěna v monumentálních prosklených kruhových stavbách s vyhlídkou na svahy. Hlavní gastronomická centra se nacházejí ve stanici Gamsgarten a Eisgrat. Oba pavilony nabízí jak restauraci s obsluhou tak samoobslužnou restauraci. Kromě restaurací se ve středisku nachází prodejny Intersport se sportovními a lyžařskými potřebami. Pokud jste gurmáni tak neváhejte navštívit restaurace ve stanici Eisgrat. Samoobslužná restaurace s vlastnoruční výrobou těstovin pořádá pravidelně „Pasta show“ kde můžete sledovat výrobu těstovin a restaurace Schaufelspitz se svým šéfkuchařem Davidem Kostnerem je považována jako „kulinářský klenot na ledovci“.

Kromě moderny najdete na ledovci i klasickou stylovou horskou chatu „Dresdner Hütte“. My jsme při naší návštěvě ještě netušily, že se nachází na ledovci kulinářský skvost a tak jsme navštívily restauraci s obsluhou „Zur Goldenen Gams“ na stanici Gamsgarten. Ochutnaly jsme zeleninové asijské nudle a tyrolské špecle s houbovou omáčkou a i přes plně obsazenou restauraci jsme se setkaly s příjemnou a pohotovou obsluhou. Ceny jídel i kvalitu hodnotíme pozitivně (v našem případě těstoviny 7-8 EUR za porci) a i přesto, že nám unikl gastronomický zážitek v restauraci Schaufelspitz, byly jsme s kvalitou jídla maximálně spokojeny.

http://www.stubaier-gletscher.com/cze/Zima/Lyzarska-oblast/Gastronomie

 

 
 

Ceny:

Celodenní skipas pro dospělého člověka (8:00-16:30) v zimním období vyjde na 42 EUR (srovnej Dolomiti Superski 52 EUR). V případě jednodenní návštěvy při pozdním příjezdu je možné využít snížené ceny jízdného v dobách od 11:00; 12:00 a 13:00.

http://www.stubaier-gletscher.com/cze/Zima/Lyzarska-oblast/Tarify/Skipasy-zima


Wellnes v okolí:

Freizeitzentrum v Neustift im Stubaital (na trase směrem na ledovec).

http://www.freizeitzentrum-neustift-stubaital.at/

 

Testovací jezdec Julie Motyčková

 

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE