Report z rakouského střediska Ankogel

Ankogel –Malnitz 19.3. 2014

Ankogel je hora v pohoří Vysoké Taury v Rakousku ležící na hranici spolkových zemí Salcbursko a Korutany. Není sice nejvyšším vrcholem skupiny Ankogelgruppe, ale dala jí jméno. Na jejích svazích se nachází menší lyžařské středisko, jehož svahy jsme si chtěli vyzkoušet jako alternativu lyžování na ledovci Mölltal, ve kterém platí stejný skipas. I když kilometrově malé, rozmanitostí svahů předčí jiná známější větší střediska.

Po příjezdu se nám snad ani nechtělo vylézt z auta , protože se docela rozpršelo a nebylo vidět výše na kopec. Později se do toho přidalo lehké sněžení. Na parkovišti v tu dobu bylo tak max 5 aut. Nakonec po chvilce příprav jsme vyrazili směr lanovka a vzůru do oblak :-) protože v tu chvíli byl celý kopec v mracích. Ta představa že budem celý den někde tápat v mlze před sebou byla děsivá. Skutečně nahoře, pod vrcholem pomalu nebylo vidět na 20m ,ale za to byl nahoře krásný prašan. Posléze se však počasí umoudřilo a jak je vidět i na fotkách nakonec kolem oběda svítilo sluníčko a byl krásné výhledy na okolní kopce. Polojasné, místy trochu větrné počasí vydrželo až do odpoledne, kdy jsme pokračovali v cestě směr Flattach. Dole ve městě bylo na sluníčku krásných 14°C a dopřáli jsme si na terase odpolední siesty u kávy.
 

 

 

Do areálu se dostanete po horské silničce vedoucí přes malebné horské městečko Malnitz jehož velmi pohledné centrum určitě stojí za návštěvu.

Areál se rozkládá na ploše ca 70ha, malý rozlohou avšak poměrně vertikálně mohutný nabízí celkem 17,8 km sjezdovek převážně červeného značení. U dolní stanice v těsné blízkosti parkoviště jsou dva menší vleky vhodné pro začátečníky a děti modrého značení.

Přímo z parkoviště vás dvoukabinová lanovka vyveze z údolní stanice až do výšky 1945m , kde pak pokračuje tříkabinová lanovka až pod vrchol Ankogelu do výšky 2636m , kde výchozí místo. Dolů vede červená sjezdovka, která se pak níže rozdvojuje na černou vedoucí až téměř k prostřední stanici kabinové lanovky. Níže lze pak využít různých variant cest, s příjemným sportovním sklonem které se pak v prostřední části všechny krátce spojí a poté co míjí dolní stanici kotvových vleků Ankogel lift I a II se opět rozdělí do dvou variant červené a černé.

Jak jsem zmínil ca v polovině horní části vybíhají stranou dva souběžné kotvové vleky Ankogel lift I a II. Z vrchu pak dvě varianty celkem rovnocenných cest , napravo akorát široká, přímá a terénně proměnlivá černá trať, a zleva pak o něco mírnější červená.

Do údolí pak pak pokračuje široká v dolní části lesem chráněná červená trať s občasnou zatáčkou. Ve střední pasáži pak jsou k dispozici dvě varianty , jedna mírnější avšak užší a druhá sportovnější černá s nádherným dlouhým a prudkým hankem. Obě cesty se pak spojí a pokračují s mnohými zatáčkami, z nichž některé jsou docela úzké až k hlavnímu parkovišti , které je na opačném břehu potoka a ca 150m od dolní stanice lanovky, kde pak musíte dojít přes můstek pěšky.

 

 

 

 

Celkově bych sjezdovky hodnotil jako velmi záživné, žádná hluchá místa, kde by se člověk nudil, hlavně pokud zvolíte sjezd až dolů do údolí. Po kterém určitě zabolí nohy :) Po cestě lze kombinovat s různými variantami.

Pokud si během jízdy chcete odpočinout, nabízí se zde několik míst, kde se lze občerstvit. Hlavní je samoobslužná restaurace v mezistanici kabinové lanovky. Pak kousek pod ní malá a útulná horská chata s malou venkovní terasou Hochalmblick . Dále je pak restaurace ve vrcholové stanici lanovky. My jsme jako možnost odpočinku zvolili posezení v rodinné chatě Hochalmblick a mohli se tak kochat pohledem na okolní vrcholy.

 

 

 

Středisko je to určitě dobré, ale stálo by za to přidat minimálně 1 až 2 sedačkové lanovky. Stávající stav, kde je pouze jedna centrální kabinová lanovka a nahoře dva kotvové vleky je dle mne nedostačující. Dle informací a dle toho co je na letošní mapce, se ale připravuje rozšíření o 6-ti sedačkovou lanovku vedoucí s prostřední stanice až téměř na vrchol. To by pak bylo to pravé. Ale to si budeme muset ještě nějaký ten čas počkat.

Několik pozitiv to však má, a to že zde není tak přelidněno jako v jiných velkých střediscích a pak velmi dlouhé a středně náročné sjezdovky s výběrem různých variant s opravdu velkým převýšením. Takže pokud nebude zrovna panovat špatné počasí určitě stojí za návštěvu.


Testovací jezdec Martin Kahánek

 

Panu Kahánkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Ankogel ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE