Report z rakouského ledovce Mölltal

Mölltaler Gletscher 6.-8.3. 2015

Letos jsme se opět vydali otestovat kvality střediska Mölltaler Gletscher, i když o něco dříve než bylo původně plánováno. Lyžařské středisko se nachází ve spolkové zemi Korutany. Lyžuje se zde v nadmořské výšce 2.100 – 3.122 m. Dostaneme se k němu po úzké horské silničce s několika serpentinami vedoucí z Flattachu (necelých 8km).

 

 

Letošní počasí však už naplánovat nešlo, předpověď se měnila každou hodinu ..dole v udolí sice bylo téměř jasno, ale pohled nahoru směrem k vrcholkům dával tušit něco v tom smyslu, že to asi nebude ono. A taky že nebylo ! Na vrcholcích panovalo velmi větrné počasí se sněhovými přeháňkami,vítr byl v nárazech až kolem 100km/h, viditelnost 0m . Není divu , že středisko bylo dočasně mimo provoz z důvodů nepříznivých povětrnostních podmínek. Nezbylo než využít volného dne a zkusit to jinde. Volby padla padla na Bad Kleinkirchheim. Situace zde byla však obdobná,s tím rozdílem že bylo téměř jasno, ale na vrcholcích silný vítr, ale aspoň jezdily některé lanovky.

 

 

Využili jsme i možnost relaxace ve zdejších termálních lázních. V sobotu 7.3. již situce slibovala zlepšení, sice byl vítr , ale ne již takový jaký hlásala předpověd a bylo docela pěkně. O co víc, po větrných dnech a sněžení byl krásný prašan, hlavně v ledovcovém kotli, úplná lyžařská freeride extáze… Lyžování na Mölltalském ledovci nadchne každého vášnivého lyžaře. Výborně připravené sjezdovky a pokud se přidá krásné slunečné počasí…není si víc co přát. Je nejvýše položenou oblastí ve východních Korutanech a díky své nadmořské výšce a klimatickým podmínkám, je zde garantováno stoprocentní jistotou sněhu. Jistota sněhových podmínek je navíc podporována mohutným vybudovaným zasněžovacím systémem vydatně podporujícím zdejší sněhové podmínky.

 

 

Mezi největší chloubu patří nejdelší korutanská sjezdovka dlouhá 6 km s převýšením kolem 1000m vedoucí z pod vrcholu Shareck a nejdelší podzemní lanovka na světě - Mölltaler Gletscher Express (délka 4.718 m, převýšení 1.012 m) , která nás z údolní stanice vyveze za necelých 8 minut do výšky 2200m. Odtud míří 6-ti kabinková lanovka k horní stanici ve výšce 2800m. Zde je velká Panoramatická restaurace se sluneční terasou a lehátky, která je v příjemném jarním prosluněném počasí výborným místem pro odpočinek a občerstvení při celodenním lyžování. Toto místo nabízí nádherné výhledy. V těsné blízkosti Sonnblick a majestátný Grossglockner.

 

 

Kdo chce odpočinout a občerstvit se na klasické horské chatě, může poobědvat v Duisburger Hütte je ca v půli černé sjezdovky – má příjemný dřevěný lokál a venkovní terasu a domácí kuchyni s rakouskými a korutanskými specialitami.. Pod vrcholem Shareck, na který vás vyveze moderní krytá 6-ti sedačková lanovka Gletcher jet, rolují po přehledné ledovcové pláni z třítisícového vrcholu široké červené a modré magistrály a jak ve sportovnější, tak v mírné variantě sbíhají tratě ještě níže k přehradě Klühspies. Naproti hlavnímu ledovcovému svahu jezdí nová 4sedačka Alteck s 300m převýšením a příjemně strmou černou i červenou sjezdovkou. Hlavní, červeně značený sjezd ze stanice Eissee k metru je kromě dojezdu poměrně mírný a v horním úseku má lehce strmější a točivou černou variantu. Tratě mimo ledovec obsluhují pomalejší sedačky.

 

 

 

 

Mölltalský ledovec je oproti jiným rakouským ledovcům poměrně malý, ale však zato příjemně pestrý s rozličnými obtížnostmi tratí i off-piste terénem. Na sjezdovkách je tolik prostoru, kolik si kdo vzpomene a lanovky bez front a o to jde :) Jezdím zde každý rok a určitě se sem příští rok zavítám znova.


Info: www.gletscher.co.at

 

Testovací jezdec Martin Kahánek

 

Panu Kahánkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas na ledovec Mölltal ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE