Report z Pitztalu od testovacího jezdce

Ledovec Pitztal – Nejvýše položený ledovec v Tyrolsku

Po letošním horkém létě jsme se nemohli dočkat prvního sněhu a momentu, kdy opět obujeme lyžařské a snowboardové boty, tudíž jsme vybírali zimní dovolenou na termín již před Vánocemi. Chtěli jsme mít jistotu kvalitního sněhu a zároveň jsme hledali pěkné moderní středisko s dostatečným počtem sjezdovek a různorodým vyžitím. Výběr nemohl padnout na jiné středisko než na ledovec Pitztal.

 

Cesta, kde se ubytovat a nástupní stanice střediska Pitztal

 

Z Českých Budějovic je středisko vzdáleno cca 5-6 hodin cesty autem a ubytovat se můžete v některé z přilehlých vesnic. Já osobně doporučuji vybírat ze stylových hotelů v okolí St. Leonhard. My si pro náš pobyt vybrali hotel v Tieflehn, odkud je to k nástupní stanici na ledovec necelé 2km. Mezi horními vesničkami jezdí pravidelně bezplatný skibus, který vás doveze až ke středisku. Stejně tak si můžete dojet na parkoviště u nástupní stanice autem. Zde záleží, jak brzy si ráno přivstanete, protože o víkendu bývá u pokladen a na parkovišti v hlavní sezóně plno. Proto jsme museli i my zaparkovat pár set metrů od stanice a k pokladnám využít bezplatného autobusu.

 

 

Hned na úvod tak musím zmínit nevýhodu tohoto střediska, která je však jediná, kterou jsme za pobyt zde zaznamenali. Vzhledem k tomu, že polovina listopadu je zde považována za vysokou sezónu, museli jsme si ráno o víkendu vystát necelé 2 hodiny, než jsme se dostali do horského vlaku (Gletscherexpress), který vás vyveze z nástupní stanice do hlavního centra lyžařského střediska (výchozí bod pro ostatní lanovky), které se nachází ve 2840m. Pokud chcete předejít dlouhému čekání, doporučuji si ráno pospíšit a být u pokladen před 8 hodinou, kdy otevírají. Jakmile vyjedete do výchozího bodu, nemusíte se obávat, že by byly dlouhé fronty i zde. Na žádnou další lanovku jsme nečekali déle než 5 minut. Stejně tak sjezdovky byly poloprázdné a většinou jsou dostatečně široké.

 

Středisko Pitztal 

Díky výborným sněhovým podmínkám, které v těchto nadmořských výškách panují, můžete středisko navštívit od září až do května a budete mít jistotu, že si užijete pobyt na perfektně upravených sjezdovkách s dostatkem kvalitního sněhu i mimo vyznačené tratě. Středisko není vyhraněné na určitou skupinu návštěvníků. Dá se říci, že zde naleznou vyžití lyžaři i snowboardisti všech úrovní včetně rodin s dětmi. Od začátečníků, kteří ocení 3 km dlouhou modrou sjezdovku, tak po středně pokročilé, kteří si mohou užívat celkem 30 km dlouhých červených tratí. Pro zkušené je zde i 4 km dlouhá černá sjezdovka a milovníci mimo-sjezdových sportů natrefí na oblíbený Snowpark, Boardercross a další atrakce. Ledovec Pitztal nabízí zároveň varianty lyžování a snowboardingu mimo vyznačené tratě v přírodním sněhu. Zde je možné vybírat mezi jednoduššími tratěmi, kdy stačí vyjet pouze mimo vyznačenou sjezdovku a mezi náročnějšími - mezi skalami pro zkušené.

 

Co se týče cen za skipasy, na konci reportu naleznete odkaz na stránky, kde si vyhledáte potřebné informace. Případně vybírejte ubytování, které nabízí skipas v ceně. Výhodou tohoto střediska pro rodiče s dětmi je bezplatný skipas pro děti do 10 let v doprovodu dospělé osoby a vlastním dokladem. U pokladny si nezapomeňte vzít zdarma mapu celého střediska.

 

Nejvýše položená kavárna v Tyrolsku
 


První video, které nás při plánování naší dovolené hned uchvátilo, bylo z nově vybudované vyhlídky v 3440m, kam vás pohodlně a za cca 6 minut vyveze moderní kabinová lanovka z výchozího bodu (2840m) a odkud máte možnost vybrat si mezi třemi červenými sjezdovkami. Jedná se zároveň o největší lákadlo tohoto střediska. Na vrcholu vás čeká romantická kavárna, která je vystavena v moderním designu a výhled z ní vám doslova bude brát dech. Doporučuji si zde udělat pauzu na kávu se zákuskem a vychutnat si úžasný výhled do okolí ledovce.

 

Kam na jídlo?

Jakmile si užijete všechny červené sjezdovky z nejvyššího bodu střediska Pitztal, určitě vám vytráví a budete hledat možnost, kde se chutně občerstvit.

Nemůžete tak minout hlavní restauraci na ledovci, která se nachází ihned ve výchozí stanici po výstupu z horského vlaku (Gletscherexpress).

I přes velké množství návštěvníků nebyl problém nalézt místo na sezení venku či uvnitř restaurace. Na výběr je hodně variant od polévek přes těstoviny, klobásy, hamburgery s hranolky až po sladká jídla za ceny okolo 3-15 EUR.

Na venkovní terase nepřehlédnete bar s míchanými drinky. Výhodou je i bezplatné wifi připojení, které můžete v okolí restaurace využívat.

 

 

Lanovka Mittelbergbahn

Po obědě se můžete vydat na druhou stranu sjezdovek. Stačí vám dojet přes krátkou modrou trať do nástupní stanice na pohodlnou kabinkovou lanovku Mittelbergbahn, která vás vyveze těsně pod vrchol. Pro ty z vás, kteří nechtějí sjíždět trať celou, mohou vystoupit již v půlce, kde lanovka zastavuje. Stejně tak zde můžete nastupovat, pokud budete chtít lyžovat pouze v horní části sjezdovky. Zde zároveň narazíte na Snowpark a Boardercross tratě. Jakmile vás tato část střediska omrzí, nastoupíte pohodlně na šesti-sedačkovou lanovku, která vás vyveze opět do výchozího bodu k restauraci.

 

 

 

Cesta zpět do údolí

Poslední Gletscherexpress jezdí v 16:30, ale doporučuji se již před 16. hodinou řadit do fronty na vlak do údolí, který jezdí každou desátou minutu a stejně jako při cestě nahoru, pojme i nazpět omezené množství lidí. Na vzdálené parkoviště, nebo na hotel, vás opět doveze bezplatný skibus. V případě, že pojedete lyžovat i následující den, je možné zamknout si lyže ve výchozí stanici za pár euro a pohodlně tak cestovat ve vlaku do údolí.

 

Na závěr

Pokud zvažujete zimní dovolenou na horách a hledáte pěkné moderní lyžařské středisko s kvalitními službami a jistotou sněhové pokrývky i mimo vyznačené tratě, Pitztalský ledovec vám rozhodně doporučuji! Pokud opomenete dlouhé ranní čekání na Gletscherexpress, není nic, co bych tomuto středisku vytkla. Navíc, pokud přijedete během zimních měsíců, můžete v rámci skipasu využít i přilehlé středisko Rifflsee, které nabízí celkem 31 km sjezdových tratí všech kategorií.

 

Odkaz na oficiální stránky střediska Pitztal - www.pitztaler-gletscher.at
Odkaz na video – Lanovka Wildspitzbahn a restaurace na vrcholu ve 3440m - www.youtube.com

 

Testovací jezdec Petra Stowasserová

 

 

Paní Stowasserové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas na Pitztal ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE