Report z Obertauernu

Zimní lyžařské středisko Obertauern se nachází v části Alp zvaném Taury, jižně od Salzburgu, v malebném horském údolí nedaleko městečka Radstadt, a v blízkosti lyžařských areálů oblasti Lungau. Z Českých Budějovic jste v Obertauern po dálnici autem normální jízdy za necelé 3,5 hodiny (směr Linz, Salzburg – Radstadt – Obertauern).

V městečku je dostatečná ubytovací a parkovací kapacita, parkování je zdarma, samozřejmostí je propojení celého městečka a nástupních lanovek skibusem. Vzhledem k většímu množství nástupních vleků je dobré zapamatovat si číslo parkoviště, kde jste si zanechali auto a mít s sebou mapu skiareálu, abyste se k němu dostali. Síť tratí je totiž rozsáhlá a ne vždy jsou dobře na první pohled označené. Dobré je držet se pojmenování lanovek a dát si dostatečnou časovou rezervu pro návrat. Pokud se necháte unést krásou místních skiroute, může cesta k autu přes celý areál trvat i skoro dvě hodiny.

 

 

 

Charakteristika areálu

Areál má 95 km tratí, 26 modrých, 18 červených a 2 černé. Každý lyžař či snowbordista si zde může dle své zdatnosti vybrat dostatečný počet tratí, všechny jsou vzájemně propojené lanovkami. Nástupních bodů je mnoho po celé délce údolí, lze vybrat podle parkování či místa ubytování. Trasy vedou částečně po hřebenech, dále jsou sváděny do sedla mezi vrcholy a nebo se svažují z levé i pravé strany k městečku. Některé červené sjezdovky by si možná spíš zasloužily označení černé ( i když jen v krátkém úseku) a slabší nátury nesnášející výšky by si měly dát pozor na bary na vrcholcích hor, kde sedí převážně muži s ošlehanými tvářemi a odhodlaným výrazem ve tváři, popíjející šnaps. V jejich blízkosti se právě takové červené až černé trasy nalézají (Hundskogelbahn).

Většina tratí se nachází v nadmořské výšce nad 2000 m, tedy i v takové zimě, která vládne letos, je zde dostatek sněhu a teploty pod bodem mrazu. Díky tomu jsou tu tratě dobře upravené, i když v současných podmínkách na některých místech tvrdé, ale minimálně zledovatělé. Část páteřních tratí je zasněžována i uměle. Dojezdy dolů do údolí mohou být v odpoledních hodinách poněkud měkčí, vyjeté. Lanovky jsou převážně sedačkové, některé z nich dokonce vyhřívané a velmi pohodlné, s ochranným krytem. V celém areálu je v údolí několik cvičných svahů pro začátečníky a dětských areálů, výborně vybavených jezdícími pásy a různými hračkami a pomůckami. Také je zde mnoho ski škol, není problém sehnat si instruktora na výuku. Pro začátečníky vřele doporučuji využít jejich služeb, není radno vystoupat na vrcholky bez průpravy a to ani na modré trasy.

Dole v městečku, ale i v sedle areálu jsou obchody se sportovním zbožím a půjčovny, kde lze svou výstroj doplnit či půjčit. Jejich nabídka je kvalitní, v celkem široké škále úrovní lyžařů či snowbordistů (a s ohledem na jejich peněženky).
Díky momentální sněhové situaci v Evropě je v areálu nutné počítat s větším počtem lyžařů, ale teď v lednu sjezdovky ještě nejsou přecpané.

 

 

 

Počasí

V polovině ledna tu panovalo nádherné počasí, nicméně díky vysokým horám a uzavřenosti údolí se občas stane, že se mlha a nízká mračna nezvednou a nastane „bílá tma“. Pokud nevidíte na sedačku lanovky před sebou, je lepší zvážit přesun do některého z blízkých lyžařských areálů v oblasti Lungau, například do výborného areálu Katschberg – Aineck a nebo Grosseck – Speiereck, případně Fanningberg. Skvělé totiž je, že téměř vždy je alespoň jeden z nich bez mlhy. Pokud máte v místě ubytování televizi, je dobré ráno sledovat počasí a vybrat si areál dle momentální situace. Oblast Lungau a údolí Obertauernu patří k těm chladnějším, zvláště v lednu a únoru, je dobré s tím počítat a přibalit o nějakou tu vrstvu prádla navíc.

 

Ceny

Ceny ubytování jsou přímo v Obertauernu vyšší (cena pokoje v hotelu za noc se pohybuje v relaci 2 – 4 tisíce i více korun), podle kvality ubytování. Kdo by rád ušetřil a nevadí mu dojíždět za sjezdovkami autem, může se ubytovat laciněji v blízkém okolí, například v Mauterndorfu, Forstau nebo Weisspriachu. Navíc to přináší výhodu střídat lyžařská střediska dle počasí a nálady.

Cena skipasu je v Obertauernu 41 euro/dospělý. Dále je možné zakoupit v oblasti Lungau skipas, který se nazývá LUNGO a stojí pouze o jedno euro více, tedy 42 eura. Tento skipas můžete využít na lyžařských areálech Katschberg – Aineck , Grosseck – Speiereck, Fanningberg a také Obertauern.

Ceny jídla a pití jsou různé, v samoobsluze se blíží těm našim cenám, v restauracích a hospůdkách na sjezdovkách se to liší dle oblasti, nicméně orientačně dáte za pivo 3,5 – 4 eura, polévka 4,5 – 5 euro, levnější jídla pak okolo 10 – 12 eur, ovšem můžete si dát i místní výborné speciality, například opečená žebírka s pečeným bramborem a oblohou cca za 25 euro (porce pro minimálně dva lidi). Na svazích často nabízí sladká jídla jako je výborný kaisersmarrn, nebo tyrolský knedlík s vanilkovým krémem a mákem, cena do 8 euro, dále pak různé kombinace klobás, uzeného, řízku, zelí a brambor různé konzistence, cena porce je většinou dle zvolené kombinace okolo 10 euro. Nealkoholické nápoje jsou zastoupeny v hojném počtu, kromě obligátních všudypřítomných spriteů, coca col a fant jsou k dostání místní vody a výborné limonády, cena okolo 3 eur. A samozřejmé je, že zde dostanete i horkou čokoládu s rumem či šlehačkou, bombardino, či nějakou kombinaci pálenky a ovoce, cena bývá okolo 3,5 eura.

 

 

 

Závěr

Středisko Obertauern sice nepatří k těm největším, nicméně je to útulné, dobře vybavené středisko pro všechny typy a úrovně sportovců a rozhodně se tu nudit nebudete. Živo je zde díky četným barům a diskotékám i večer. Pořádají zde i mnoho akcí, od kulinářských soutěží, po lyžařské party a rodinné akce, či oslavy místních svátků.

Stačí sledovat internetové stránky areálu: http://www.obertauern.com/winter/allgemein/home.html

Testovací jezdec Olga Králová

 

 

Paní Králové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas do střediska Obertauern ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE