Report Lech/Zürs
Lyžařské středisko Lech/Zürs není zrovna vyhledávané mezi českými lyžaři. Odrazují je hlavně vyšší ceny ubytování a nemalá vzdálenost z Čech. Když ale přejdete tyto dva faktory a rozhodnete se vydat do pohoří Arlberg, nebudete litovat. Středisko funguje kompaktně, i když jej tvoří dvě vesničky Lech a výše položený Zürs. Osobně doporučuji se ubytovat v Lechu. Máte zde větší možnost vybrat si mezi celou řadou hotelů od nejluxusnějších až po klasické penziony. Naopak Zürs tvoří pouze několik hotelů nejvyšší kategorie a postrádá osobité kouzlo, které má Lech.
Kde začít?
Jako správní lyžaři si na první den lyžování přivstaňte a buďte u vleků o něco dříve. Vyplatí se Vám to v hlavní sezóně, kdy vleky a lanovky zažívají dopolední nápor lyžařů. Z Lechu se dostanete čtyřsedačkovou lanovkou Schlegelkopf nebo kabinovou Rüfikopf, která Vás vyveze do výšky 2362m a nasměřuje do údolí směrem Zürs. Po ránu je lepší začít na jih obrácených svazích nad Lechem, které Vám poskytnout perfektní panoráma a skvěle upravené sjezdovky. Od března se stává, že sjezdovky na této straně jsou v odpoledních hodinách již rozbředlé z mnoha muldami. Za vrcholem Krigerhorn, se nachází další údolí protkané několika kilometry širokých červených sjezdovek, nad kterými zaplesá nejedno srdce vyznavače carvingového širokého oblouku. Zde můžete strávit klidně 2dny, ale nechte si něco na zítra. Poobědvat doporučuji na terase hotelu Goldener Berg a užít si panorama Lechu přímo z prosluněné terasy. Ochutnat můžete domácí grilované klobásy přímo s venkovního grilu nebo klasické speciality jako je vídeňský řízek a Käsespatzle (noky se zrajícím sýrem a opraženou cibulkou).
Odpolední lyžování
Po vydatném obědě doporučuji sjet do Lechu a přesunout se pomocí kabinové lanovky na vrchol Rüfikopf. Tudy již budete sjíždět do střídavě po modrých a červených sjezdovkách do údolí k vesničce Zürs, který je ideální pro odpolední ježdění. Sjezdovky jsou zde v lepším stavu díky vyšší poloze a slunci, které se přímo neopírá do svahů. Zde již záleží na každém z Vás kterou sjezdovku si vybere. Možností je nepočítaně. V každém případě doporučuji nechat si časovou rezervu, protože by bylo škoda vracet se do Lechu kyvadlovým autobusem. Stačit Vám budou dva nebo tři sjezdy a po menším osvěžení a dalším panoramatickém výhledu z terasy restaurantu Seekopf je třeba směřovat na pověstný Madloch. Jedná se o dvoumístnou sedačkovou lanovku, která je opravdu dlouhá a potřebuje dobrou čtvrthodinu než se dostanete na horní stanici.
Tím se ocitáte v druhé polovině známého Weisse Ringu (bílý okruh), kterým zdoláte tři údolí a tři vrcholy a dostanete se pohodlně zpět do Lechu z protějšího kopce, kde jste právě ráno začínali. Doporučuji vyrazit nejpozději o půl třetí na Madloch, abyste měli dostatek času na návrat. Sjezd do údolí k vesničce Zug je opravdovým zážitkem a prověří vaší fyzičku po celém dni lyžování. Potom se nechte vyvést lanovkou na vrchol k restaurantu Balmalp a Weisse Ring máte skoro za sebou. Zde již potom záleží na Vás jestli zůstanete do „zavíračky“ nebo využijete poslední půlhodinku k ježdění.
Noční život
K večeři můžete využít mnoha hotelových restaurací v Lechu nebo v Oberlechu, do kterého Vás vyveze kabinová lanovka a soustavou tunelů pod jednotlivými hotely se pohodlně dostanete do Vaší restaurace. Doporučuji rezervovat předem nebo se ujistit, že není jenom pro hotelové hosty. Po tak náročném dnu a dobré večeři určitě budete chtít vyrazit do společnosti. Lech není Ischgl, Kitzbühel nebo jiné party středisko, ale i tak nabídne pohodové hospůdky, koktejl bary nebo vyhlášenou diskoteku v hotelu Krone a nově zrekonstruovaný klub Versnissage v Zürs, který je vzdálený pouze 4km po silnici. Toto je můj tip jak poznat v rychlosti středisko Lech/Zürs během jediného dne. Samozřejmě těch dnů budete potřebovat více, ale je to jednoduchý návod jak a kde jezdit v příštích dnech Vašeho pobytu a časově si určit co stihnete a kde se Vám to bude líbit.