Report z ledovce Mölltal

Mölltaler Gletscher 20.-23.3.2014

 

Po roce jsme se opět vydali otestovat kvality střediska Mölltaler Gletscher, navíc po ne příliš vydaření zimě se bylo na co těšit. Lyžařské středisko najdete ve spolkové zemi Korutany. Lyžuje se zde v nadmořské výšce 2.100 – 3.122 m. Dostaneme se zde po úzké horské silničce s několika serpentinami vedoucí z Flattachu ( z centra ca 7km ).

Lyžování na Mölltalském ledovci nadchne každého vášnivého lyžaře. Prvotřídně upravené sjezdovky a prašan všude, známé to heslo, to je realita jedinečné ledovcové lyžařské oblasti v Korutanech. Je nejvýše položenou oblastí ve východních Korutanech a díky své nadmořské výšce a všem klimatickým podmínkám, je zde garantováno stoprocentní jistotou sněhu. A to mohu po minulých návštěvách jen potvrdit . Jistota sněhových podmínek je navíc podporována nově vybudovaným zasněžovacím systémem.

 

   

 

Toto místo nabízí nádherné panoramatické výhledy ze sjezdovek na okolní zasněžené vrcholky hor. V těsné blízkosti Sonnblick a majestátný Grossglockner, z vrcholu Shareck( 3122m) lze spatřit Dachstein, a především protilehlý lyžařský areál Sportgastein. Mezi největší chloubu patří nejdelší korutanská sjezdovka dlouhá 6 km s převýšením kolem1000m a nejdelší podzemní lanovka na světě - Mölltaler Gletscher Express (délka 4.718 m, převýšení 1.012 m) , která nás z údolní stanice vyveze za necelých 8 minut do výšky 2200m. Odtud vás vyveze 6-ti kabinková lanovka k horní stanici ve výšce 2800m. Zde je gigantická stavba ze skla a oceli velká Panoramatická restaurace se sluneční terasou a lehátky, která je v příjemném jarním prosluněném počasí úžasným místem pro odpočinek a načerpání energie a občerstvení při celodenním lyžování.
Kdo dává přednost skromnějším rustikálním horských chatám, může poobědvat v Duisburger Hütte , která stojí v půli černé sjezdovky – má příjemný dřevěný lokál a venkovní terasu a domácí kuchyni s rakouskými a korutanskými specialitami a nebo na chatě "Weißseehaus" při horní stanici čtyřsedačkové lanovky Schwarzkopf v dolní části střediska.

 

 

 

Sjezdovky umožňují volné lyžování i lyžování v hlubokém sněhu. Šířka horní sjezdovky z vrholu Shareck na který vás vyveze moderní krytá 6-ti sedačková lanovka Gletcher jet je odhadem 500 metrů, je to západně orientovaná široká ledovcová pláň. Je zde několik variant sjezdu od modré až po černou vedoucí po pravé strané sedačky ve volném terénu se skalkami v dolních partiích s dojezdem k sedačce Klühspies. Tou se dostaneme zpět k horní stanici k Panorama restaurant.
Dále červená z počátku s prudším sklonem a tréninková modrá vedoucí podél, mírně šikmo po levé straně, kde ca polovině si lze projet ski-cross a dojet zpět k Panorama restaurant. Odtud navazuje hlavní, červeno-černě značená trať podél dvousedačky Klühspies.

Široká a příjemně klesající sjezdovka se pak láme do stále širokého sportovního hangu , nebo lze využít červeně značený „rodinný“ sjezd který se odděluje z červené trati Klühspies a pokračuje velmi mírně a široce s výhledem na přehradní nádrž a teprve v poslední třetině se láme do svižnějšího sklonu. Nad jezerem podél nové 4sedačky Alteck s 300m převýšením klesá příjemně strmá černá sjezdovka s šikanou mezi skalami, větším obloukem ji objíždí červená trať a pak přejezdová cesta vedoucí zpět k sedačce Klühspies.

V horní části je pak možnost využít alternativního sjezdu mimo sjezdové tratě ve volném terénu. Za zmínku stojí také výborná černá FIS trať klesající od jezírka Eissee kolem Duisburger Hütte a napojující se na na červenou trať vedoucí kolem jezera a možnost freeridového sjezdu dlouhým žlebem až dolní stanici lanovky Schwarzkopf, nebo od Duisburger Hütte k dolní stanici kabinkové lanovky. Obzvláště pokud je čerstvý prašan, tak je to ten pravý požitek.
V centrální stanici dole u podzemky pak jsou dva tažné vleky a cvičný vlek, které umožňují zkusit první pokusy začátečníkům nebo lze využít místní lyžařské školy. Taky je zde venkovní bar s posezením.

 

 

 

Pokud vyjde počasí a užíváte si sluníčka a k tomu ještě přidá 20 cm prašanu, tak jako během našeho pobytu, je lyžování na Mölltaleru skutečným požitkem a přijdou si na své opravdu všichni. Navíc zde není v těchto jarních dnech tolik přeplněno jako na jiných ledovcových střediscích a lze si tak užít místy až prázdných svahů.

Středisko je našim oblíbeným a rádi sem opět přijedeme.

Info : www.gletscher.co.at

 

Testovací jezdec Martin Kahánek
 

 

Panu Kahánkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas na ledovec Mölltal ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE