Report z ledovce Hintertux

Tak je to tady! Po roce vyrážíme konečně zase na hory. Letos to vyhrály rakouské Alpy, konkrétně ledovec Hintertux. Pohodová cesta z Prahy přes Německo po dálnici pěkně ubíhala, sem tam vykouklo sluníčko, které nás udržovalo v dobré náladě. Po sjezdu z dálnice před Innsbruckem je před námi posledních 50 Km, z celkových 550 Km. Městečko Hintertux nás vítá kupou sněhu, ozdobenými penziony a hotely s úžasnou horskou atmosférou. Hlavní silnice končí u centrální stanice lanovky. Jsou zde velká záchytná parkoviště pro několik set automobilů, vždy bezvadně upravená. V suterénu stanice je velké podzemní parkoviště, s provozní dobou 8:30 - 17:30 hodin. Veškeré parkování je tu zdarma. U nástupiště lanovky na ledovec Hintertux je několik pokladen, kde si bez čekání zakoupíte skipasy, dle nabídky v rozmezí hodin, či dní. Ceny souhlasí s oficiálními ceníky na webových stránkách ski areálu. Platba kartou je samozřejmostí. V prostorech centrální stanice se nacházejí toalety, servis lyží a perfektně vybavená půjčovna lyží, bot a oblečení. Ceny za půjčovné jsou vyšší, ale vzhledem ke kvalitě lyží, bot a oblečení jsou adekvátní. V této půjčovně je samozřejmě možnost i nové lyžařské vybavení zakoupit, tak jako v přilehlých obchodech, vzdálených 50 metrů od stanice. Zde jsou i restaurace a bufety.

 

 


Po zakoupení skipasů jsme vyrazili na lanovku. Na ledovec vedou dvě kabinkové lanovky, které jsou v provozu, dle počtu lyžařů. Čekání na kabinku cca půl minuty. Po deseti minutách jízdy vyjedete do výšky 2 100 m. Stanice Sommerbergalm Vás přivítá tyrolskou hudbou z přilehlého ski baru a pohledem na celý areál. V této stanici je velká restaurace, půjčovna lyží a občerstvení. Dále se můžete rozhodnout, kam pokračovat dál. Vpravo je nově vybudovaný přibližovací tubus – jezdící pás, aby se nemuselo s lyžemi k dalším lanovkám pešky. Na výběr jsou dvě kotvy a jedna sedačková lanovka. Ta Vás vyveze do výšky 2 460 m. Další možností je nasednout do kabinkové lanovky vlevo, která Vás vyveze do výšky 2 660 m., k velkokapacitní restauraci Tuxer Fernerhaus. Odsud můžete pokračovat dvěma kabinkovými lanovkami na pravý nejvyšší svah Gefrorene Wand ve výšce 3 250 m. Odsud je nádherný výhled na celé pohoří a údolí Hintertux. Je zde vybudovaná vyhlídková terasa. Dále je zde vstup do ledové jeskyně - ledového paláce. Vstup po nezbytném vybavení ochrannou helmou s doporučením pevné obuvi (ne lyžařské) Doba prohlídky je 45 -60 minut. Prohlídky začínají v 10:30 hodin v hodinových intervalech. Poslední prohlídka je v 15:00 hodin. Pokud se rozhodnete ledovou jeskyni navštívit bez lyží, pozor na návrat. Lanovky jezdí do 16 -té hodiny.Pokud jste se pokochali výhledem na alpské velikány, vydáte se po perfektně upravených sjezdovkách dolů. Obtížnost dvaceti lyžařských dálnic v červené kategorii. Pro úplné začátečníky je zde 8 modrých sjezdovek. Pro zdatné lyžaře 3 černé sjezdovky. Perfektně upravený snow park pro různé „vylomeniny“ uzavírá nabídku lyžařského vyžití. Značení tras je perfektní, ale toto nejspíše ani nebudete potřebovat, protože celé údolí je naprosto přehledné. Sjezdovky jsou dostatečné široké, takže naše obava, když jsme viděli plné parkoviště byla naprosto zbytečná. Až jsme se divili, kam se Ti všichni lyžaři poděli. Odbavení na lanovkách je do minuty.

 

 


Po půldenním lyžování nám vyhládlo. Zamířili jsme k velkokapacitní samoobslužné restauraci Tuxer Fernerhaus. Zde si můžete vybrat z bohaté nabídky nápojů, polévek, salátu a hlavních jídel. Nealko, káva, čaj do 2,5 Euro, Pivo do 4,5 Euro. Pět druhů polévek za 3,60 Euro. Hlavní jídla, cca 15 druhů v cenách 5 - 10 Euro.
Obsluhy u výdejů a pokladen jsou vždy usměvavé, a když zrovna nevládnete dokonalou němčinou a angličtinou brzy pochopí, na co máte zrovna chuť. Toalety, ke kterým sjedete po eskalátorech do suterénu jsou vždy naprosto čisté.

 

 

V odpoledních hodinách jsou na svazích vidět již první rolby, které začínají upravovat sjezdovky. Toto se děje bez jakéhokoliv omezení lyžařů. Od této restaurace se na závěr vydařeného, slunečného dne vydáváme hlavní sjezdovkou k návratové kabinkové lanovce. Sjezdovka je sice označená jako červená, ale nám po celodenním lyžování připadá jako nejčernější z černých. U lanovky ještě nezbytné foto našich unavených usměvavých tváří a přidáváme se k ostatním, stejně vypadajícím lyžařům, čekajícím na vytouženou kabinku do údolí. Pokud ale chcete a máte ještě dost sil, lze se vydat z pravého svahu ledovce k centrální spodní stanici několikakilometrovou lyžařskou stezkou.

 


Po vrácení skipasu (záloha 2 Eura) si můžete ještě nechat přebrousit, namazat a seřídit lyže, v cenách od 8 – 29 Euro. V celém údolí od městečka Finkenberk fungují zdarma skibusy, v 10 - ti minutových intervalech. Takže pokud máte ubytování v dosahu, nemusíte vůbec používat automobil.
Ledovec Hintertux je součástí ski areálu Zillertal 3000, takže skipasy platí i v ostatních střediskách. Pro lyžařské nadšence jedna důležitá informace. Ski areál Hintertux je v provozu 365 dní v roce. Takže až pojedete v létě k moři, můžeme se potkat na svahu tohoto nádherného lyžařského areálu.

 

Testovací jezdec Luboš Vosyka

 

Panu Vosykovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas na ledovec Hintertux ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE