Report z Kronplatzu od našeho testovacího jezdce

Pokud někdo hledá středisko pro skvělou rodinnou dovolenou,kde si na své přijdou malí i velcí, dobří lyžaři i ti méně zdatní,tak Kronplatz je ideální volbou.

Letos to byla již 3. návštěva tohoto střediska a předpokládám,že jsme zde nebyli naposled. Skvěle upravené sjezdovky, slunečné počasí a výborné jídlo, to vše neodmyslitelně k tomuto koutu Alp patří.

Kronplatz se nachází nedaleko rakouských hranic v oblasti zvané Südtirol – Jižního Tyrolsko. Pro ty, kteří sem přijedou poprvé může být překvapení, že se zde bez problémů domluví německy. Jedná se prakticky o nejbližší větší italské středisko, které je z ČR pohodlně dostupné přes dálnici ze směru od Brenneru a přes Brixen, odkud je to už pouhých 30 km po státních silnicích. My z jihu Moravy, kterým nevadí trošku větší porce kilometrů mimo autostrádu, pak můžeme jet po dálnici do Spittal an der Drau a pak cca 140 km po místních silnicích přes Lienz, Sillian a Toblach. Tato vzdálenost se dá zvládnout za cca 2h.

 

Ubytování

Středisko nabízí širokou škálu ubytovácích kapacit od ubytování na statku až po wellness hotely, od ubytování s dojížděním až po ubytování přímo na sjezdovce. Nejvíce ubytovacích kapacit se soustřeďuje v místech, které jsou neblíže nástupním stanicím lanovek – Reischach,Bruneck, Valdaora Olang či San Vigilio. V těchto místech se lze ubytovat ve vzdálenosti od 0 do cca 3 km od dolních stanic lanovek. Pokud je někdo ochoten dojíždět o pár kilometrů navíc, může zvolit i ubytování v okolních vesničkách jako jsou např. Rasen, St. Lorenzen nebo Pfalzen.

My jsem zvolili malý statek za vesnicí Pfalzen, která leží nedaleko Brunecku , což bylo zajímavé jak pro děti, tak i pro nás dospělé, jelikož jsme mohli blíže poznat život místních sedláků a dozvědět spousty zajímavých věcí. Rezervaci ubytování doporučuji provést s větším časovým předstihem, jelikož kapacity jsou mnohdy dopředu vyrezervované. Zajímavostí je,že přes kvalitu a známost střediska se dá pěkné ubytování na Bauernhofu pořídit již za ceny od 10 EUR/osobu což může přeci jen trochu vyvážit ceny skipasu, které jsou spíše na vyšší úrovni.

 

  

 

Středisko

Kronplatz -Plan de Corones je 1 skvělá lyžařská hora tyčící se do výšky 2275 m, která nabízí celkově 116 km sjezdových tratí různých obtížností, jenž obsluhuje 5 vleků, 5 sedaček a neskutečných 22 kabinkových lanovek o celkové přepravní kapacitě 70 000 osob/hodinu. Na počet kabinových lanovek se názory různí. Jsou samozřejmě pohodlné, některé z nich i vyhřívané (Gipfelbahn,Marchner), ale na některých kratších úsecích (např. Ruis,Miara) by byly možná vhodnější sedačky, tak aby člověk nemusel stále sundávat lyže.

Každý rok středisko přichází s nějakou novinkou a pro tento rok byly zcela vyměněna kabinová lanovka Alpen - ze 6-ti kabinky je nová 10-ti místná kabinka s wi-fi připojením zdarma.

Středisko je ze 100% zasněžované, takže nehrozí nedostatek sněhu ani v okrajových částech sezony. Jak jsem uvedl, hlavní část střediska tvoří 1 hora, ze které se spouští jednotlivé sjezdovky.

 

  

 

Směr Bruneck
Zde najdeme dvě 5-kilometrové, v horní partii červené a dále už pak černé s převýšením 1300m, sjezdovky Hernegg a Sylvester, které vedou směrem k údolní stanici v Reischachu. Na dojezdu pak je mírný -cca 700m dlouhý svah pro začátečníky doplněný o krátkou kabinku Pedaga.

Směr Olang
V horní části pod vrcholem neskutečně široký a krásně zvlněný svah vhodný pro všechny pokročilostní kategorie lyžařů na který navazuje několik sjezdovek zejména svižné modré kolem lanovky Alpen a 4-sedačky Arndt. Mezi nimi pak příjemná červená, která vede až do údolní stanice lanovky Olang. Celkově to z vrcholu Kronplatzu do Olangu je 5 km krásného svezení po širokých sjezdovkách. My jsem často využívali cca 2 kilometrové modré a červené sjezdovky kolem 4-sedačky Arndt. Dále stojí za zmínku krásná dálnice Belveder a navazující Marchner vedoucí z vrcholu v délce 3,6 km. Pod vrcholem najdete i skvělý snow park,kde se milovníci tohoto druhu zábavy dokonale vyřádí.

Směr St. Vigilio
Opět široký pás sjezdovek pod vrcholem a na něj navazující modrá a červená vedoucí na Passo Furcia, odkud se přes červenou Col Toron dostanete na Modrou Miara vedoucí do San Vigilia. Miara , v délce 2 km a mírným sklonem, je ideální pro začátečníky -v jarních měsících je však sjízdná jen do oběda, pak díky své nízké poloze je to už jen kaše
Dále se dá pokračovat na Piz de Plaiese do nejodlehlejší části střediska, kde za zmínku stojí černá sjezdovka Piculin

 

Stravování

Je možné vybírat z množství restaurací. Na vrcholu Kronplatzu jsou ceny vyšší. Můj tip je restaurce u lanovky Arndt a pak u sjezdovky Col Toron.

 

Zalidněnost

V době naší návštěvy,na konci ledna, byla zalidněnost střediska průměrná. Díky vysoké přepravní kapacitě se netvořily fronty. Vyjímkou byl ranní nástup na lanovku v Reischachu, kde jsme se nevyhnuli menší tlačenici, dále při nástupní stanici v Olangu a v určitých chvílích přes den u sedačky Plateau pod vrcholem Kronplatzu – i tak byla délka čekání max. do 5 minut, což se při takovém množství lyžařů dá akceptovat. Jinak ostatní lanovky byly bez front a mohlo se jezdit nahoru a dolů bez čekání.

Množství lyžařů se na sjezdovách mění. Pro milovníky manchestru je ideální si ráno přivstat. Hlavní lanovky otvírají v 8,30 a do cca 10 hodin můžete v klidu lyžovat téměř sami a vykrajovat krásně dlouhé carvingové oblouky. Po 10. hodině se středisko začíná zaplňovat a nápor pak zase polevuje kolem oběda. Množstvím lidí se pak taky může měnit kvalita jednotlivých svahů. Přesto se i v odpoledních hodinách najdou místa,kde je svezení stále výborné, prakticky to platí pro téměř celou horní nezalesněnou část pod vrcholem a zejména pak pro okrajovou modrou i červenou sjezdovku Sonne, která byla i před zavíračkou téměř dokonalá.

 

Celkově mohu středisko hodnotit jako výborné, zejména díky svým širokým sjezdovkám různých stupňů obtížnosti a také přehlednosti. Ne každému však může vyhovovat, že lyžuje pouze na 1 kopci.

Více informací a ceny skipasů najdete na www.kronplatz.com

 

Testovací jezdec Libor Masař

 

 

Panu Masařovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Kronplatz ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE