Report z Katschbergu

V lednu jsme navštívili středisko Katschberg ležící v malebné oblasti Lungau na pomezí mezi Salcburskem a Korutany. Z Čech je středisko lehce dostupné po dálnici Tauernautobahn A10 vedoucí od Salcburku na jih. Od sjezdu z dálnice je to pak jen několik kilometrů do střediska. Z Moravy se na Katschberg dostaneme po dálnici S6 a S 36. Z dálnice je to pak cca 90 km po místních komunikacích, ale i tak cca 5 hodin jízdy je stále velmi příjemných a vzdálenost 450 km řadí oblast Lungau mezi jednu z nejbližších lyžařských oblastí rakouských Alp.

 

 

 

Ubytování

Oblast Lungau má širokou nabídku ubytovacích kapacit od apartmánů až po hotely. Pro ty, kteří rádi bydli přímo na kopci nabízí Katschberg několik hotelů a širokou nabídku apartmánů přímo v sedle mezi 2 vrcholy střediska Tschaneck a Aineck. Spoustu ubytovacích kapacit různých cenových kategorií pak nejdete v okolních vesničkách. My jsme byli ubytováni na menším statku Michein ve městečku Tamsweg a dojížděli jsme cca 11 km. Michein nabízí jak ubytování v apartmánech, tak i 3 dvoulůžkové pokoje. Hostům je dispozici i mini wellness se saunou, výřivkou a párou, které jsme rádi využili a po dlouhých dnech skvělého lyžování to byla pro nás taková třešnička na dortu. Toto ubytování mohu vřele doporučit, a to zejména díky skvělé paní domácí Rosemarie, která si své hosty opravdu hýčká a například u snídaně jsme se s ní zapovídali tak,že se nám snad ani nechtělo odjíždět. Určitě se sem jednou vrátíme.

 

  

 

Středisko

Katschberg se nachází v oblasti Lungau, která zahrnuje ještě další střediska Fanninberg , Grosseck-Speireck a pak nejznámější a nejvýše položený Obertauern. Ačkoliv střediska nejsou lyžařsky propojena, tak vzdálenosti mezi jednotlivými kopci nejsou nijak velké. Dohromady tato oblast nabízí 300km sjezdovek . Pokud chcete projet všechna střediska Lungau,pak je třeba zakoupit skipas Lungo. Pokud se spokojíte pouze se 144 km sjezdovek, stačí si zakoupit skipas Oberlungau – tento nezahrnuje největší středisko Obertauern.

Samotný Katschberg nabízí na 2 kopcích Tschaneck a Aineck 70 km sjezdovek všech obtížností. Naposledy jsme zde byli před 6 lety a zejména Aineck prošel velkou změnou. Nepohodlné kotvy, které z této části střediska dělaly noční můru, nahradili 2 komfortní kabinové lanovky. Pokud se ještě v budoucnu podaří nahradit starou 2-sedačku ze St. Margarethen a eventuelně 3-sedačku vedoucí z druhé strany na Aineck, tak to z hlediska přepravních zařízení bude téměř dokonalé.

 

První den lyžování jsme začali na Tschanecku. Už příjezd ke Katschbergu nevěstil nic dobrého. Zatažená obloha a zejména silný vítr bohužel nedovolil spustit několik lanovek. Naštěstí fungovala alespoň 4sedačka na cvičné Konigswiese a hlavně 6-sedačka na Tschaneck, podél které se spouští skvělá černá sjezdovka Tschaneckpiste. Jedná se o nadstandardně širokou sjezdovku se strmějším začátkem a mírnými teréními vlnami. Po hodině se pak počasí přeci jen trochu umoudřilo a spustila se i další 4 sedačka a zejména 6 -sedačka Gamskogelexpress, která obsluhuje několik červených sjezdovek . Zde jsme trávili podstatnou část dne. Od vrcholové stanice lanovky se spouští několik sjezdovek se zvlněným profilem, které se v dolní části spojují u dolní stanice lanovky.

Na Katschbergu nenajdete žádné samoobslužné jídelny, ale staré klasické „Hütten“. Na oběd jsem si zašli do Larchenstadl. Nabídka jídel je zde hodně bohatá od klasických polévek, řízek až po pizzu. Ceny odpovídali rakouskému standartu.

 

Druhý den jsem pak po většinou strávili na Ainecku a díky krásnému počasí šlo o nejpovedenější den našeho pobytu. Nabídka sjezdovek na tomto kopci se mi zdá rozmanitější – sjezdovky jsou členitější, je jich více a zejména jsou delší . Na vrchol se dostaneme na 2 přestupy. Nejdříve 2-sedačkou. Z vrcholové stanice 2 sedačky vede několik pěkných sjezdovek,které jsme bohužel jeli jen jednou, jelikož jsme dali přednost vyšším patrům střediska. Dále směrem k vrcholu vede 8- místná kabinka, která končí cca 800 m pod vrcholem. Odtud se dá sjet zpět do údolí po dálnici A1 nebo přejet po krásné červené Almenabfahrt ke kabince, která vás dostane na vrchol Ainecku.

Nejdelší sjezdovkou je pak dálnice A1 – tato sjezdovka vede z vrcholu Ainecku až dolů do St.Margarethen. Je to pohodová široká sjezdovka, spíše modročervená. Z vrcholu Ainecku pak vede ještě několik širokých červených sjezdovek ,které se dolní části spojují do jedné sezdovky. Na druhou stranu do údolí na Katschberghöhe vede černá Direttissima,která byla zavřená a pak točivá červená sjezdovka č. 11.

 

Třetí den jsem pak zase trávili na Ainecku. Počasí nás opět zkoušelo. Přes noc napadlo 10 cm sněhu a nahoře foukal silný vítr, po obědě se ještě přidalo sněžení, ale přesto se dalo ješět dobře zalyžovat.

 

   

 

Celkové hodnocení

Musím říct, že ačkoliv jsem zažili téměř všechny možné proměny počasí, tak jsem si užili skvělou lyžovačku. Středisko nebylo nějak přeplněno a celkem často se stalo,že člověk měl sjezdovku sám pro sebe. Díky počasí a menšímu množství lyžařů pak drtivá většina sjezdovek vydržela v perfektním stavu po celý den.

Středisko mohu doporučit všem od začátečníků až po pokročilé lyžaře a to díky profilu i rozmanitosti sjezdovek. Jako skvělou bych odnotil atmosféru střediska a zejména poměr cena/výkon.

Více informací o středisku najdete na www.katschi.at

 

Testovací jezdec Libor Masař

 

Panu Masařovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas ZDARMA do střediska Katschberg.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE