Report z italského Tarvisia

Středisko Tarvisio/Monte Lussari se rozkládá od 800 do 1760n.m., najdete v něm 37km sjezdovek a vybral jsem si ho k návštěvě z důvodu blízkosti a snadné dostupnosti z Villachu, kde jsem bydlel při letošní zimní "sportovní" návštěvě Korutan.

Byl jsem tam podruhé a poměrně nemile mě překvapilo počasí, kdy dole ještě při příjezdu drobně pršelo, ale viditelnost OK a před nástupem na sjezdovky déšť naštěstí úplně ustal, ale nahoře na Monte Lussari byla taková mlha, že jste viděli max. 10m před sebou červené tyče vyznačující okraj sjezdovky Di Prampero, na kterou se vyvezete 8-kabinou, která má délku 4 km a celkem příjemný červený (na naše poměry spíše občas do černa :-) ) profil.

Asi od poloviny už bylo celkem vidět, ale horní polovina byla opravdu děsná a takovou mlhu jsem snad v životě nezažil ani na podzim po ránu :-). Úžasná scenérie Monte Lussari se svými historickými budovami na tomto vrcholku byla tudíž také celá zahalena v mlze a kdybych se na tomto místě ocitnul poprvé, byl bych totálně ztracen a navíc znechucen, kam jsem to zase vlezl :-)

 

 
Pro srovnání, výhled směrem k Monte Lussari 27.3.2014 a rok předtím :-)

 

Naštěstí mám za sebou minuloroční prosluněnou zkušenost s tímto střediskem, takže budu čerpat především z ní.

Parkování je možné pod Monte Lussari, v Camporosso, na bezplatném parkovišti hned u nástupu na zmíněnou 8-kabinu. S ní se dostanete na vrchol a můžete buď sjíždět dolů zpět po DiPramperu nebo doleva černou Alpe Limerza. Pokud se rozhodnete přejet na na druhou stranu střediska (proti svahu z prava doleva :-) ) do Tarvisia, musíte absolvovat cestu pěšky mezi kostelem a různými hospůdkami na Monte Lussari a pak přejet hřeben sjezdovkami, nejdříve červenou a pak modrou. Při eventuelním návratu pak musíte použít postupně pásové eskalátory, dvojsedačku a čtyřsedačku. Nad Tarvisiem stojí za to zkusit hlavně černou sjezdovku, jež se zove "B" del Priesnig, ta byla docela zledovatělá a točivá, ale profil poměrně pěkný. Ostatní sjezdovky jsou spíše nenáročné a dle mapy avizovaná, nad Tarvisiem nejdelší "červená" sjezdovka "D" del Priesnig, je spíše modrým objezdem kopce. Tyto sjezdovky a okolní kratší jsou obsluhovány především čtyřsedačkami.

 

 

Úprava sjezdovek mě trošku zklamala, pokud se říká, že nejlépe jsou upravené sjezdovky v Itálii, tak dle mých zkušeností z nedalekých středisek v Korutanech (Nassfeld, Gerlitzen, Katschberg) Tarvisio pokulhává především z hlediska "odolnosti vůči opotřebení" v průběhu dne, kdy muldy se stávají obřími a rovné zůstanou jen ledové plotny, které ale nejsou úplně příjemné, zvláště na zmíněné černé sjezdovce, na tyto problémy jsem v Korutanech nenarazil.

 

 

 

Pro větší občerstvení jsem zvolil restauraci-hospůdku Locanda al Convento Da Jure na Monte Lussari, kde je ze zadní strany dřevěná terasa s venkovním posezením, odkud je úžasný výhled na okolní zasněžené vrcholky hor a kde dostanete výborné místní jídlo za slušné ceny. Měl jsem lokální specialitku, placku Frico ze sýra Montasio, s polentou, výborné, chuť Itálie miluju :-). Jinak je ve středisku více možností, kde si dát pivko, čaj, něco ostřejšího atd.

Toto středisko je zajímavé hlavně přírodní scenérií tvořenou pohořím Julské Alpy, pak poutním místem Monte Lussari na vrcholku stejnojmenné hory (1760n.m.), slušnou možností pro zimní radovánky, vzdáleností od Brna cca. 5 hod jízdy a 530km (snad nejbližší středisko v Itálii) a v neposlední řadě bezchybnou místní kuchyní.

 

  

 

Testovací jezdec Rostislav Imrich

 

 

Panu Imrichovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Tarvisio  ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE