Report z italského střediska Cortina

Cortina d ́Ampezzo – královna Dolomit

Když jsme plánovali letošní zimní dovolenou, byli jsme limitováni termínem v polovině února, kdy na horách probíhá hlavní sezóna a zároveň se v oblasti Dolomit konal masopust. I přesto náš výběr padl opět na námi oblíbené Dolomity. Letošní dovolenou jsme pojali jinak než obvykle a během týdne jsme navštívili hned několik lyžařských středisek v rámci Dolomiti Superski. Já bych se s vámi chtěla v tomto reportu podělit právě o zážitky jednoho z nejhezčích a zároveň jednoho z nejstarších středisek oblastí – Cortina d ́Ampezzo, které můžete v rámci skipasu Dolomiti Superski také navštívit. Na Cortinu jsme se letos vydali poprvé a přes prvotní dojem chaotického střediska se musím přiznat, že nás tohle místo doslova a do písmene učarovalo.

 

 

 

 

Nejprve něco málo k historii a Cortině jako takové. Cortinu nalezneme v severoitalské oblasti Benátska (cca hodinu jízdy autem od Brunecku) a svůj lesk a popularitu si získala již v době padesátých let minulého století, kdy se zde konaly v roce 1956 zimní olympijské hry. Cortina d ́Ampezzo je považována za jednu z nejluxusnějších lyžařských oblastí Itálie a je to poznat i na městu samotném, kde se mohou ženy kochat úchvatnými obchody s luxusními značky oblečení. Možná nevíte, že zrovna zde se natáčela jedna z Bondovek – Jen pro tvé oči. Úchvatný je i příjezd ke středisku. Vítat vás budou majestátné hory obklopující silnici, po které pojedete, a pokud budete mít štěstí na počasí, čekají vás nezapomenutelné pohledy. Ne nadarmo patří tato oblast Dolomit ke světovému bohatství UNESCO.

 

 

 

 

Nyní již ale ke středisku samotnému. Musím říci, že co se týče navigace a přehlednosti střediska, nebyli jsme z počátku příliš moudří. Středisko je rozděleno do několika oblastí a vy si tak můžete pro každý den vybrat jinou z nich, což beru jako velkou výhodu pro lyžaře, kteří rádi poznávají nové sjezdovky. Stránky uvádějí, že zde můžete lyžovat až na 140 kilometrech upravených sjezdovek. Pokud přijedete do Cortiny autem, stejně jako my, doporučuji si ráno přivstat, abyste našli místo k zaparkování. V případě, že budete nechávat auto ve městě a vydáte se na sjezdovky, kam vede lanovka „Cortina – Faloria“ přímo z centra, budete muset za parkování zaplatit několik euro. My si vybrali sjezdovky na druhé straně, kde vede lanovka od zimního bruslařského stadionu. Zde by neměl být problém i bezplatně zaparkovat- parkoviště je zde dostatečně velké. Jen nesmíte při projíždění přehlédnout velmi malý ukazatel, který vás k této lanovce „Cortina – Col Druscié“ dovede.

 

 

 

Po několika minutách čekání přijíždí velká kabinková lanovka, která pojme dle mého odhadu až několik desítek návštěvníků. V kabince se stojí, ale okolní výhled a historický nádech střediska vám tohle malé nepohodlí vynahradí. Po výstupu v mezistanici pokračujeme další kabinkovou lanovkou až na vrchol do oblasti Ra Valles, kde se výstupní stanice nachází ve 2470m. Pro milovníky pohledů z výšek je cesta lanovkou až do této oblasti opravdovým zážitkem. Po výstupu se před námi otevřela nádherná prosluněná oblast s dostatečným počtem modrých a červených sjezdovek i pohodlných sedačkových lanovek. Prakticky u žádné lanovky jsme nemuseli čekat a i na sjezdovkách bylo poměrně prázdno. Kvalita sněhu v těchto nadmořských výškách byla výborná, a proto nám nebránilo vychutnat si zde lyžování až do posledního odjezdu lanovky zpět do údolí. Pokud jste velmi dobrými lyžaři, můžete se dolů vydat místo lanovky po černé sjezdovce.

 

 

 

Pro gurmány zde nechybí ani panoramatická restaurace s italskými delikatesami. A pokud vám bude svítit sluníčko, po obědě si můžete odpočinout sluněním na lehátkách hned vedle restaurace s výhledem na okolní pohoří a do údolí. Pokud stále ještě zvažujete, kam se letos vydat na hory, středisko Cortina d ́Ampezzo rozhodně doporučujeme a určitě se sem zas brzy vrátíme, abychom vyzkoušeli i ostatní sjezdovky.

Odkaz na stránky střediska: www.cortina.dolomiti.org

 

Testovací jezdec Petra Stowasserová

 

Paní Stowasserové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas do střediska Cortina d´Ampezzo ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE