Report z italského střediska Alta Badia

Lyžování v oblasti Alta Badia, se nachází mezi městečky Corvara – La Villa - San Cassiano. Lyžování v Alta Badii je pro „loučkaře“ – vetšinou nenáročné, přehledné terény, široké, slunečné horské louky, přehršel malebných hospůdek. Ze začátku se můžete cítit trošku zmateni v tom, která sjezdovka kam vede a jak se kam dostat. Držte se ukazatelů – ty Vás vždy dobře navedou. Zhoršenou orientaci můžete pocítit v případech, kdy se dostáváte do časové tísně s návratem a hůře, když se zhorší počasí, padne mlha, začne foukat, horizontální sníh a podobně. To může být pro Vás nepříjemné zvláště, když s sebou máte děti. Celkově ale věřím, že každý lyžař si najde dostatek prostoru pro své lyžařské umění a dovolenou si tak užijí všichni - rodiče s dětmi, začínající, carveři, experti i Ti, kteří po dvou jízdách zapadnou na nějakou prosluněnou terasu a s dvojkou červeného vystaví své tělo slunečním paprskům.

 

Pohled na masiv nad San Cassianem, navečer skály zčervenají  díky zapadajícímu slunci

 

Středisko Alta Badia disponuje celkově 130 km velmi dobře upravovaných sjezdovek také s bohatým využítím sněhových děl. 70 km tvoří lehké, 52 km červené (ale většinou spíše se blížící modrým). Oblast je propojeno 40 lanovkami – 8 kabinkami, zbytek tvoří sedačky většinou bez bublin – další informace včetně mapy najdete na: http://www.altabadia.org

Oblast můžeme rozčlenit na několik částí – Corvara, Colfosco, La Villa, San Cassiano a Badia. Všechny části jsou dobře propojeny lanovkami a sjezdovkami. Skipass si můžete koupit na buď přímo jenom na Alta Badii, nebo na všechna střediska Dolomit – Dolomitisuperski, který je o něco dražší. Uprostřed střediska je městěčko Corvara, které leží strategicky na výchozím bodu pro turistiku na lyžích - prostě na lyžích se dostanete pohodlně kamkoli:

1. okruh Sella Ronda (nutno mít skipass Dolomitisuperski) propojující střediska okolo pohoří Gruppa Sella – Corvara, Val Gardena, Val di Fassa a Arrabba;

2. výlet na Marmoladu (3343 m) – nejvyšší vrchol Dolomit

3. výlet přes Val Gardenu a dále vláčkem do Alpe di Siusi.

Ve středisku Alta Badia jsou pouze 3 černé sjezdovky – první – v prosinci se na ní jezdí světový pohár obřího slalomu mužů, vedoucí z vrcholu Piz La Villa (2077m) do La Villa – to je opravdová výzva si neublížit a dát to bez lan a cepínů. Druhá černá vede z vrcholu Vallonu (2550 m) s krásnou vyhlídkou do okolí a je velmi příjemná. Třetí, široká, přehledná vede z vrcholu Col Pradat (2038 m) v části Colfosco a je to zážitek nechat zaříznout naplno lyže a nechat stříkat sníh kolem sebe.

Opravdu červených také není moc, ale některé mohou stát zato:

1. paralelní sjezdovka černé č. 17 z Piz La Villa, která je opravdu prudká na počátečních 500 metrech, ale pak se rozšíří a můžete tam vyřezávat krásné oblouky,

2. ze stejného místa č. 16B (široká, rovná, přehledná s rovnoměrným spádem) směrem na Piz Sorega a San Cassiano.

3. z Piz Sorega do San Cassiana začínající široce a modře, postupně se zužující a červenající, jdoucí do serpentýn

4. č. 1 z Boé do Corvary – široká, přehledná

5. z vrcholu Forcelles č. 50 a 46 na začátek lanovky Colfosco

V Corvaře pod lanovkou Boé je hlavní pokladna střediska. Boé (19) je kabinková lanovka, kde si můžete pohodlně sednout a vede směr Araba. Cesta trvá asi 15 min. Po výstupu z Boé se můžete ještě nechat vyvézt, sice pomalou „dvojkou“ , na Vallon (20) do výšky 2550 m, kde Vás odmění úžasný rozhled po okolí. Sjezdovka z Vallonu (1) perfektní – černá, široká, lehce se klikatící. Sjezdovka do Corvary pod Boé (1) je opravdu luxusní – široká, přehledná, červeno-modrá vedoucí lesem. Dá se z ní odpojit hned za skálou vpravo a dojet po červené č. 22 do Passo Campolongo, kde jednak končí skipass Alta Badia, a kde se můžete zpět vyhoupnout na Corvaru (23), nebo vyjet na 2088 m vysoký Cherz (31), ze kterého vede luxusní, široká modročervená č. 31 nazpět do Campolonga. V případě, že jedete rovně, můžete využít modré velmi příjemné alternativy klikatící se lesem.

 

Pohledy z Marmolady mohou být opravdu impozantní

 

Z Corvary vede ještě jedna kabinka na vrchol Col Alto, pak dále můžete dojet do San Cassianu nebo La Villy a to když se budete držet doleva na lanovku č. 2 na La Brancia (2044), pak po modré 14 na hrábě č. 9. Po výstupu z devítky doleva kolem Las Vegas Od dolní stanice Boé vede krátký přibližovák, kterým získáte výšku a dojete ke stanici Col Alto, bohužel musíte přecházet 2 cesty, což zejména rodiče s dětmi moc nepotěší. Ti otrlejší, co mají lyže z půjčoven je obvykle nesundávají.
Do části Colfosco se přepravíte za 4 minuty od Boé přibližovací čtyřkou Borest (34). Lyžování na Colfoscu je od rána zalité sluncem a dává lyžování opravdu kouzlo.

Do bočního údolí se dostanete kabinkou Colfosco (46), kde si bohužel nemůžete sednout. Cesta trvá kolem 7 minut. Po výstupu z kabiny se můžete dále vyhoupnout hráběma (50) do výšky 2125 m na Forcelles odkud vede do údolí nádherná, široká vždy dobře upravená, pro carving jako stvořená pista. Vrchol skýtá výhledy jak na Passo Gardena, tak i na městečko Corvara s klikatícími se serpentýnkami vedoucí na Passo Campologo. Koho přepadne hladová či žíznivá, využijte příležitosti dát si oběd v maličké hospůdce Rif Forcelles s krásným výhledem a navíc ceny jsou také příznivější než-li v jiných zařízeních a obsluha půvabná, česká. Lyžaři, kteří holdují carvingovému lyžování si to opravdu užijí při sjezdu z 2038 m vysokého Col Pradat (45), který leží naproti Forcelles, po černé, avšak velmi široké a přehledné sjezdovce. Ti, co si netroufnou, mohou využít modré, úzké alternativy. Na „soutoku“ sjezdovek vedoucích z Forcelles a Col Pradat je hospůdka www.edelweisshuette.com , kde si můžete něco dát i po vypnutí lanovek a nemusíte se bát, že pojedete za tmy – po setmění je osvětlená.

Směrem od Colfosca na Passo Gardena, Wolkenstein využijte lanovky Frara (39, 40), která má mezistanici a celá cesta nahoru trvá lehce přes 15 minut. Za horní stanicí končí skipass Alta Badia. U hospůdky www.jimmyhuette.com (2222 m), ze které máte výhled na část údolí Gardena, na masiv Gruppa Sella, se odpichujete a vjíždíte na širokou carvingovou loukou. Po 1,5 km úseku musí lyže dolů a je nutno přejít cestu. Dále vede zpět do údolí modro červeno modrá sjezdovka. Zvláště asi po kilometru za mezistanicí lanovky udržujte rychlost, je to fakt placka, tak, ať nemusíte píchat.

 

Pohled na černou Col Pradat ze sjezdovky Forcelles

 

Ze San Cassiana se dostanete na Piz Sorega (2003 m) pouze jednou kabinkou (11), ve které se můžete pohodlně posadit. Na vrcholu se nachází restaurace stejného jména, ve které se dobře a rychle najíte. Cena za pizzu od 5,50 euro je docela dobrá. Ostatní ceny se nevymykají místním zvyklostem. Do San Cassiana sjedete širokou, přehlednou, dlouhou modrou „11“ (po výstupu z lanovky vlevo), která je placatá a vyhnete-li se dětem a začátečníkům je s výhodou použít dlouhý oblouk. Zvolíte-li cestu pod lanovkou - červenou „12“, po počátečním modrém, širokém začátku se pista zužuje a přibývá na slušném sklonu. Po projetí několika serpentýnek dojedete zpět ke kabince.

Pěknou, širokou, přehlednou sjezdovkou se jeví červená 23, která je spíše modrá a vede po vystoupení z kabinky doprava. Paralelně vede modrá 28, která je ultra široká, vede kolem slušného snowparku. Na konci 28-ičky jsou 3 lanovky. Lanovkou č. 7 se dostanete na La Brancia, dále je to cesta zpět na Corvaru. Lanovkou č. 9 zpět k Las Vegas a č. 8 na 2079 m vysoký Bioch odkud vede jednak luxusní modrá 13 pro carving nebo pro méně zdatné jak dělaná, nebo se můžete spustit modrou 10 až do San Cassiana.

V oblasti stojí za zmínku vrchol Pralongiá (2157 m), ze kterého můžete sjet po placaté 9 a 9A do San Cassiana, nebo se vydat směrem na Passo Campolongo podél lanovky č. 28 vlevo – označená jako modrá, ale žádná placka – přehledná, široká, dlouhá skoro 3 km – carving, dlouhý oblouk, zážitek. Z Pralongie se dokážete dostat na jeden šup až do Corvary zvolíte-li sjezdovku č. 21, která je nejdříve modrá. U hospůdky La Marmotta se však musíte držet doprava – 21 se stává červenou a pak už fičíte až do Corvary, akorát sklon se postupně zmenší.
La Villa – Badia – je část střediska, ze které se dostanete na okruh Sella ronda asi za hodinu. Výbornou sjezdovkou je červená 27 – Sponata vedoucí do Badie, taktéž 26 do La Villy, ale jsou na ní četné křižovatky a tak pozor na ostatní! Na pistách č. 32 a 31 vedoucí z pod 2907 m vysokého Santa Croce jsem nikdy nebyl, ale rozhodně budou připraveny ve stejné kvalitě, jako celé středisko.

 

 

Stoupání na Passo Campolongo z Corvary (vlevo od cesty závěr sjezdovky vedoucí z Pralongie) 

 

Stravování

Středisko doslova oplývá malebnými hospůdkami, které jsou zpravidla v horních stanicích lanovek, ale také podél sjezdovek jich potkáte také dostatek. Cenově jsou Italské restarauce dražší než-li jsme zvyklí v Rakousku. Italové přišli na to, že kdo si dá gulášovku, už si zpravidla nedá další jídlo a cenu polévek zvedli k hranici 8 euro. Další běžná jídla koupíte asi za 9 – 15 euro. Pivo taktéž koupíte dráž, asi za 5 euro, a když levněji, tak taky dostanete méně. Kdo má chuť na výborný Germknoedl – ten musí dlouho hledat, protože Italové jej většinou na jídelníčku nemají. Bombardíno je většinou za 2,50, Jagatee do 4. V restauracích je obvykle docela kvalitní červené víno podávané v krásných sklenicích, které dodává lyžování dostatečný náboj romantiky zvláště, když chcete udělat dojem na partnerku.

 

Ubytování

Ubytování, pokud nechcete jet s cestovkou, si můžete dohodnout přes turistické centrum. Ochotně a rychle Vám pošlou katalog. Ubytovacích kapacit je zde dostatek. V předsezónních cenách naleznete ubytování v apartmánech od 20 euro za osobu a noc, se snídaní od 25 euro. S přibývajícími hvězdičkami četných hotelů roste i cena takřka do neomezení. O jejich kvalitě nepochybuji.

 

Skipasy

Skipasy si můžete pořídit na každé středisko zvlášť, ale pozor ať se Vám nepodaří sjet do jiného údolí – to by Vás pak čekal nepříjemný výstup nahoru nebo nákup nového skipasu, což by Vás připravilo o přibližně stejnou sumu. Jednoznačně doporučuji koupit si skipass „Dolomitisuperski“. Děti do 8 let věku mají skipass zdarma v doprovodu dospělé osoby, junioři jsou od 8 do 16 let a lyžují přibližně za 70% ceny dospělého, jednodenní skipass pro dospělého je v hlavní sezóně za 52 euro a průměrná denní cena 7denního skipasu se bohužel nedostane pod 41 euro. Seniorský věk začíná od 65 let a cena odpovídá 90% dospělého. Přesnější informace naleznete na:
http://www.altabadia.org/website/var/assets/pdf/3.pdf
http://www.dolomitisuperski.com/en/ski-pass/prices

 

Události

Za velkou show musíme považovat tradiční obří slalom mužů pořádaný v předvánočním čase v městečku La Villa. Představování jezdců v předvečer závodů je super, takže kdo chcete podepsat helmu někým ze světové patnáctky, jděte tam a buďte neodbytní, určitě nějaký získáte.

Další události:
http://www.altabadia.org/en/events_dolomites_alta_badia/events_winter_alta_badia
 

Užitečné odkazy:
kontrola najetých kilometrů dle skipasu: ZDE
webové kamery: ZDE

www.altabadia.org
www.dolomitisuperski.com

 

Testovací jezdec Rostislav Matyšek

 

 

Panu Matyškovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Alta Badia ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE