Report z italské Val Gardeny od našeho testovacího jezdce

Ve dnech 19.1. - 23.1.2014 jsem strávil velmi příjemné dny ve strředisku Val Gardena v Itálii spolu se svým synem a mými spolužáky z gymnázia. Byl jsem v této lokalitě již podruhé, hodně mi ale pomohly zkušenosti a znalosti mého kamaráda Tomáše, který sem jezdí již 15 let. Ubytovaní jsme byli u spodní části černé sjezdovky Sasslong - sjezdovky, kde se jezdí závody světového poháru v lyžování (poslední závody sjezd a super G se konaly nedávno - v prosinci roku 2013).

Příjezd:

Jelikož bydlíme mezi Prahou a Plzní, volba cesty byla velmi jednoduchá. Po dálnici D5 přes Plzeň až na Rozvadov. Dále po dálnici směr Regensburg – Mnichov – Innsbruck – Brenerský průsmyk – směr Bolzano. Do samotného Bolzana ale nedojedete. Z dálnice vás svede nápis Val Gardena - Groden a posledních cca 20-30 km pojedete v zatáčkách a budete stoupat. Můžete se ubytovat ve městečkách St. Ulrich, St. Christina nebo Wolkenstein. Pokud byste jeli z Prahy, počítejte, že najedete cca 650 km a na cestu budete potřebovat minimálně 6,5 hodiny.

Z této trasy vyplývá kromě vlastnictví české dálniční známky i nutnost zakoupit známku rakouskou ( 8 EUR na 10 dnů), za průjezd přes Brenner zaplatí auta i karavany do 3,5 t 8,50 EUR a za úsek italské dálnice po vás budou na mýtné bráně u sjezdu chtít 4,00 EUR za automobil. Pro majitele vozů na LPG doporučuji natankovat za Mnichovem. Navedou vás velké nápisy AUTOGAS. Čerpacích stanic je tu několik.

 

 

 

Středisko:

Lyžařské středisko Val Gardena je součástí známého okruhu Sella Ronda, (kam kromě Val Gardeny patří střediska Alta Badia, Val di Fassa a Arabba). Určitě doporučuji při více jak jednodenním pobytu zakoupit skipas Dolomity Superski, díky kterému můžete projet okruh kolem horského masivu Sella v jeho turistické (zeleně značený okruh) nebo sportovnější (červeně značený okruh) verzi. Okruh měří cca 42 km a pro jeho projetí potřebujete cca 4 hodiny. Počítejte ale s rezervou, abyste se stihli vrátit do místa vašeho pobytu. V 16.30 odjíždí poslední lanovky a obsluha je ve většině případů nekompromisní.

Nejen na okruhu, ale i v samotném středisku Val Gardena najdete sjezdovky různé obtížnosti. Kdo ze zkušených lyžařů by si nepřál sjet proslulý „černý Sasslong“?? Pokud ale hledáte cvičné „louky“ pro vaše začínající ratolesti, doporučuji vyrazit na Monte panu. Je zde velká spousta menších vleků a svahy různé délky a obtížnosti. Pro trochu zkušenější je zde moderní sedačková lanovka a dostatečně dlouhá sjezdovka. Snowboardistům a nejen milovníkům freestylu doporučuji návštěvu velmi pěkného snowparku, ke kterému se dostanete mimojiné z městečka Plan de Gralba velkou (a rychlou) kabinou pro 100 osob. Ve velmi zdařilém parku najdete samozřejmě skoky nejrůznější obtížnosti, slidy a raily, můžete přeskočit nebo pouze přejet vrak starého auta. Vedle si můžete vyzkoušet krosovou dráhu plnou zatáček a na konci se třemi skoky. Milovníci adrenalinu i děti budou nadšeni. Při dobrých sněhových podmínkách si zde můžete zajet i do volného terénu mezi smrčky a udělat tak první kroky při zkoušení freeridu. Vedle parku je výborná široká sjezdovka s optimálním sklonem pro výuku a řezání carvingových oblouků. Nahoru vás vyvezou dvě 4-místné sedačky s krytím.

 

Seceda

 

Pokud byste byli ubytování v městečku St. Ulrich nebo St. Christina máte v blízkém dosahu nejdelší sjezdovku střediska Val Gardena – téměř desetikilometrový sjezd z vrcholu s názvem Seceda. Ze St. Christiny se k začátku sjezdovky dostanete pohodlným „metrem“ od dojezdu závodního Sasslongu, následně kabinkou a trochu pomalejší 4-sedačkou. Sjezdovka vede do St. Ulrichu, je modro-červená se zajímavým průjezdem mezi skalami. Připravte se ale na chvilku zdržení při cestě zpět na vrchol Seceda. Jede se velkou kabinou a je nutno přestupovat. Pro ubytované v St. Ulrich a pro milovníky adrenalinu velmi doporučuji navštívit sáňkařkou dráhu v St. Ulrichu. Na vláček tažený lany platí skipas střediska a celodenní pronájem sáněk stojí 8 EUR. Pozor - děti do 15 let musí mít helmu!! Vybavte se pevnými botami, nepromokavým oblečením, rukavicemi a brýlemi. Na několikakilometrové dráze vás čeká notná dávka zábavy i napětí. Buďte však opatrní, hlavně pokud budete jezdit s dětmi a ve skupině. Parkovat můžete pod lanovkou na Secedu. Dráha se nachází na kopci Resciesa.

 


Sáňkařská dráha Resciesa a lanovka na Secedu v městečku St. Ulrich

 

Restaurace a služby:

Na sjezdovkách najdete spoustu hezkých a útulných restaurací, velkých i menších. Ceny se bohužel každoročně zvedají, takže cenové relace byli v lednu 2014 následující: espresso 1,20 – 1,50 EUR, horká čokoláda cca 2,50 EUR, Jagertee, svařák cca 3,30 EUR, bombardino cca 4 EUR, pivo 0,5l cca 4,00-5,20 EUR, cola 0,3l cca 3,00 EUR, víno 0,25l cca 3,00 EUR, hruškovice a jiné destiláty cca 3,00 EUR. Polévka a těstoviny stojí od 6 EUR a více, párek s hranolkami 8 EUR.

Restaurace jsou velmi stylové, často narazíte na českou nebo slovenskou obsluhu. Toalety jsou udržované. Na jedné maličké horské chatě (Baita al Sole – viz. obrázek) pod restaurací na Piz Seteur byl na toaletě dokonce k dispozici sprchový kout. Pohovět si zde můžete zdarma na plátěných „lehátkách“. Velká a velmi příjemná restaurace přímo na Piz Seteur (v blízkosti snowparku) nabízí jak venkovní rychlé hamburgery a křidýlka, tak běžná jídla. Láká také svojí venkovní hudební produkcí, kde si můžete i zatancovat. Každé úterý a čtvrtek od 14.45 do 15.45 zde navíc obsluhují „go go girls“ v podprsenkách.

 

  Horská restaurace Baita al Sole s lehátky (a sprchou na toaletě)

 

Ceny:

Nejen dle cen výše uvedených je jasné, že středisko Val Gardena spíše k těm dražším. A to platí i o ubytování. My jsme bydleli v penzionu, kde noc v apartmánu vycházela „mimo sezonu“ cca 35 EUR/os./noc bez snídaně. Celodenní skipas DOLOMITY SUPERSKI stojí dospělou osobu mimo sezonu 46 EUR, junior (narozený po 30.11.1997) zaplatí 32 EUR. V období hlavní sezony (2.2.2014 – 15.3.2014) si připravte 52, resp. 36 EUR.

 

Celkové hodnocení:

Celkově hodnotím středisko z hlediska lyžařského jako výborné. Při našem pobytu byly optimální sněhové i teplotní podmínky. Sjezdovky byly vždy perfektně připravené, obsluha vleků příjemná. Sjezdovky jsou opravdu rozličné a pokud k tomu všemu připočtu možnost „cestování“ po Sella Rondě a možný výlet na lyžích do nadmořské výšky téměř 3.300m na Marmoládu s úžasným výhledem na Dolomity, mohu s klidným svědomím toto středisko všem doporučit. Jediným záporem jsou trochu vyšší ceny ve srovnání s jinými středisky.

 

Panoramatický pohled z výletu na Marmoladu


Velmi spokojený testovací jezdec Petr

 

Panu Sojkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Val Gardena ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE