Report z italské Madonny di Campiglio

Pro naše letošní lyžování v Itálii jsme si vybrali lyžařskou oblast Skiarea Campiglio s centrem v Madonně di Campiglio. Madonna má pověst „snobského“ střediska, i když já bych řekl, že záleží, co člověk vyhledává. V dnešní době se dají najít exkluzivní obchody a bary v každém větším lyžařském středisku.

 

 

 

Cesta

Cesta z Prahy je trošku delší než do středisek v okolí Sella Rondy; přeci jenom západní Dolomity di Brenta jsou vzdáleny cca 800 km. Nicméně až na posledních 60 km je bezproblémová a vede klasicky přes Mnichov, Innsbruck, Brennerský průsmyk, Bolzano a u městečka San Michele se sjíždí z dálnice a dál se jede po klasické silnici, která se zejména ke konci začne hodně klikatit a stoupat. Doba jízdy závisí na situaci v okolí Mnichova a dálnici mezi Mnichovem a Innsbruckem. Kromě nákladů na palivo, je potřeba počítat s cenou za Rakouskou dálniční známkou, Brennerským průsmykem (9 €/1 směr) a 9,30 €/1 směr mýtného v Itálii. Kdo by chtěl ušetřit a pokochat se pěknými scenériemi a zatočit si volantem, může se vydat po staré cestě přes Brenner a po státovce v Itálii, nicméně pak se čas na cestě významně prodlouží.

 

 

 

Ubytování

Ubytování se dá najít jak v 5-ti * hotelech, tak v příjemných apartmánech kterých je také dostatek. My jsme měli štěstí a bydleli jsme cca 700 m od sjezdovky, takže se nemuselo dojíždět, i když skibus byl k dispozici. Využili jsme ho za celý týden jen 3x a to z důvodu, že zrovna jel nebo měl jet během pár minut. Skibus projíždí celou Madonnou a zajíždí i do okolních vesniček, což jsme omylem zažili na vlastní kůži, naštěstí nás po cca 3/4h zavezl zpátky k našemu apartmánu. Dojíždění autem je taky možné, bohužel většina parkovišť u hlavních nástupních míst jsou placené - pravděpodobně punc výjimečnosti Madonny.

 

 

 

Středisko

Samotnou skiareu Campiglio můžeme rozdělit na 3 části a to Madonna, Pinzolo a Marilleva/Folgarida. Skipas lze koupit buď pro celou oblast, nebo pro jednotlivé části samostatně. Nicméně doporučuji zakoupit skipas pro celou skiareu, který stojí v mimosezóně 220 € resp. 252 € v sezóně pro 6 dní. Mimosezóna začíná 9.3. nicméně nám již prodali skipas za cenu mimosezóny již 8.3. Cenový rozdíl v případě že bychom si koupili jen jednu část (např. pro Maddonu) je minimální a ochudili bychom se o spoustu krásných sjezdovek.

Všechny 3 části jsou propojeny na lyžích, jen pozor abyste se večer stačili vrátit, přeci jenom přejezd nějaký čas zabere. A samotná Madonna má sjezdovky po obou stranách svého centra, opět propojené na lyžích v části Groste, kde vede lyžařský most přes hlavní silnici s posuvným chodníkem pro lyžaře. Můžu s klidem říct, že ve středisku si vybere tu svou sjezdovku opravdu každý. Jsou zde jak terény pro začátečníky jako např. v nejvyšším bodě areálu v Passo Groste, kde jsou široké modré a červené sjezdovky, tak náročná, černě označená sjezdovka č.74 vedoucí z Monte Spinale až do centra Madonny. Zejména její dolní část opravdu stojí za to, zejména po ránu kdy je zmrzlá a pořádně urolbovaný manchester. Označení jen pro experty opravdu nelže.

Na druhé straně Madonny je taky spousta vysoce sportovních sjezdovek přičemž na jedné z nich- 3tree se jezdí i světový pohár mužů. Jen jsem byl překvapen, že byla relativně krátká. Nicméně i zde najdeme velkou rozmanitost sjezdovek všech barev a délek, většina z nich jsou delší. Z této části areálu vede kabinová lanovka do Pinzola, které je nejmenší ze všech 3 částí a spodní část areálu je v relativně nízké nadmořské výšce, takže sníh v jarních měsících již zde taje. Jedná se o lyžování na jednom kopci a my jsme se zde zdrželi jen půl jednoho dne.

To naopak Marilleva/Folgaria vydá opravdu i za samotné středisko a do areálů se dá opět dostat z Madonny na lyžích. Je z 3 částí nejživější, což je způsobeno zejména levnějším ubytování v Marrileve. Zde bývají sjezdovky občas lehce přeplněné a taky se pár minut čeká u lanovek. Zde je asi i nejlepší černá sjezdovka, která je přes 3 km dlouhá a je označena písmenem B. V areálu jsou hlavní-nejdelší a nejlepší sjezdovky označeny písmeny A-D a pokud je lyžař vezme opravdu sportovně a bez zastavení, na konci to jeho nohy určitě pocítí. Nicméně i pro méně zdatné lyžaře je nabídka střediska více než dostatečná. Je samozřejmě pamatováno i na snowboardaře, kdy jsou pro ně připraveny 4 snowparky, a speciálně pro děti jsou připraveny 2 dětské parky.

 

 

 

Restaurace a relaxace

Nejen lyžováním je ale lyžař živ a já se ještě nezmínil o velké nabídce restaurací a barů na kopích. Zde si můžeme vybrat jak velké restaurace, tak menší, popř. jen malé bary a samozřejmě klasické kulaté apres-ski bary. Ceny jsou tak nějak standardní, mám pocit, že se ve všech střediscích pohybují +- stejně. Za plnohodnotné jídlo zde v Madonně zaplatíte okolo 13-18€ za pivo okolo 5€, oblíbené bombardino 4-5 € a aperol spritz opět 4-5€. Nabídka jídel je typicky italská, špagety, těstoviny, občas nějaké maso, hojně se vyskytuje polenta a samozřejmě pizza. Pokud chce večer někdo pokračovat v zábavě, opět má na výběr z mnoha barů popř. diskoték ve městě nebo v hotelech.

Nezmínil jsem ještě možnost relaxace. V Madonně je jednak veřejný bazén, tak je zde mnoho SPA hotelů, kde je možno navštívit různé saunové světy a bazény.

 

Celkově můžu hodnotit středisko jako výborné a celý náš pobyt dopadnul na výbornou. Určitě k tomu přispělo i počasí, kdy celý týden bylo převážně italské azuro, příjemné sluníčko a k tomu teploty lehce nad nulou.

 

Testovací jezdec Jan Kareta

 

Panu Karetovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Madonna di Campiglio ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE