Report z Ischglu od testovacího jezdce

Úvod
Pro letošní rok jsem na úvod lyžařské sezony zvolil návštěvu střediska Ischgl. Když se mezi lyžaři poví Ischgl, znamená to luxus a absolutní špičku mezi lyžařskými skiareály. Středisko se nachází na rozmezí rakousko-švýcarských hranic a můžete lyžovat na obou stranách, na rakouské straně je nástupním místem právě Ischgl, na švýcarské pak městečko Samnaun, které je vyhlášeno také jaké nákupní ráj v duty-free shopech. Ischgl nabízí celkem 238 km sjezdovek (nebo 163 km horizontální délky sjezdovek, záleží na tom, jakým způsobem kdo posuzuje reálnou délku sjezdovek ve středisku) a 45 lanovek a vleků. V době mé návštěvy bylo vzhledem k extrémně špatným sněhovým podmínkám v Alpách otevřeno 26 lanovek a 72 km sjezdovek.

 

 


Sjezdovky

Ischgl nabízí všechny druhy sjezdovek, ale celkově v porovnání s ostatními středisky patří sjezdy k náročnějším a „vyřádí“ se zde především sportovní lyžaři. Nejtěžší sjezdovky spadají z vrcholu Greitspitze a Pallinkopfu, sjezdovka 14a je vyhlášena jako jedna z nejprudších sjezdovek v Rakousku se sklonem až 77%. Mezi nejdelší sjezdovky patří sjezd z vrcholu Greitspitze do Ischglu a sjezd z Pallinkopfu do Samnaun, který doporučuji všem, kteří mají rádi údolní sjezdy. Po dobu mé návštěvy byly ovšem údolní sjezdy zavřené z důvodu absence sněhu, a tak doporučení dávám z minulých let. První prosincový víkend byly otevřené sjezdovky v horních partiích areálu, lyžovat se dalo kolem centra střediska – Idalpu, kolem hory Greitspitze i Pallinkopfu, dojet na lyžích se dalo také do švýcarské části Alp Trida = otevřené byly hlavní sjezdovky, boční se zatím zasněžovaly, údolní se vzhledem k vysokým teplotám zasněžovat bohužel nedaly. Pro milovníky lehčích sjezdů doporučuji sjezdovky číslo 8, 22 a 23 na rakouské straně, na švýcarské pak krásnou pistu č. 62. Ze sjezdovek, které jsem měl v letošním zájezdu možnost projet, se mi nejvíce líbily červená pista č. 70 na švýcarské straně a černá 21, červená 32 na rakouské straně.

 

 


Lanovky

Jedním slovem – luxus. Středisko investuje obrovské peníze do rozvoje dopravní infrastruktury. Z Ischglu se do hlavní části areálu dostanete třemi lanovkami, obzvláště doporučuji vyjet zcela novou lanovkou A2 (Pardatschgratbahn), kterou nelze nazvat jinak než „Porsche mezi lanovkami“. Vše ještě voní novotou a samotná jízda je zážitkem. Dalšími unikáty je dvoupatrová lanovka ze švýcarské strany na Alp Trida Sattel, která pojme cca 180 lidí a vloni postavená lanovka na vrchol Piz Val Gronda, kterou jsem dosud neměl možnost vyzkoušet. V ostatních koutech střediska jsou především 6-ti sedačkové pohodlné sedačkové lanovky, s vleky se setkáte jen minimálně.


Chaty a aprés-ski

Prakticky v každém údolí naleznete útulnou horskou chatu, nebo velkou samoobslužnou restauraci, je to je na gustu každého lyžaře, co upřednostní. Nám se nejvíce líbila chata Paznauer Thaya a restaurant Alp Trida na švýcarské straně. Velmi pěkné jsou chaty v údolí Samnaun, kam se letos zatím není možné na lyžích dostat. Cenově je Ischgl mírně dražší, než ostatní areály – pro orientaci Wiener Schnitzel vyjde cca na 12 EU, základní Pizza na 11 EU, Germknödel na 6 EU a Kaisserschmarrn na 11 EU. Ceny piva se pohybují mezi 4,2 – 4,8 EU, Williams Birne vychází cca na 3,3 EU. Švýcarská strana je cca o 10% dražší, ale v jídle je možnost většího výběru a švýcarských specialit, např. domácí fondue pro 2 vyjde na 26 EU. Co stojí za zmínku, je také aprés-ski program v Ischglu – rozhodně doporučuji navštívit, ale je zapotřebí připravit si více peněz oproti horským chatám ve středisku. Atmosféra je neopakovatelná a strhne každého.

 

   

 

Zalidněnost

V pátek naprosté minimum lidí, čekačka cca 5 min pouze při nástupu na lanovku z údolí, poté bez čekání. V sobotu již bylo lyžařů více, ale čekačky byly max do 10 minut, neděle byla ovšem naprosto rozdílná, po 11-té hodině se začaly tvořit fronty cca na 20 minut, a to především na švýcarské straně, kde bylo stále pěkné počasí, na rozdíl od rakouské části, kde padla mlha cca o 3 hodiny dříve. Doporučuji si přivstat, jelikož do 11-té hodiny bývá v Ischglu pravidelně minimum lidí, ti, co jsou ubytovaní přímo v Ischglu vzhledem k dlouhým aprés-ski vyspávají a nahoru se vydávají později.

 

 


Počasí a podmínky

I přes malé množství sněhu (40cm) je nutno dodat, že sjezdovky byly velmi dobře připravené. Kameny se vyskytovaly paradoxně pouze v horní části Pallinkopfu, ledových ploten bylo minimum. Počasí nám přálo, první dva dny bylo přímo excelentní, krásné výhledy s „beránky“ na obloze a v sobotu i inverzí v údolích. V neděli bylo na rakouské straně již zataženo, ovšem po přejezdu na švýcarskou stranu panovalo po většinu dne stále slunečné počasí = toto se opakovalo již druhým rokem, a proto se nenechte odradit případným horším počasím na Idalpu a zkuste přejet do Švýcarska, případně opačně. Vzhledem k výraznému ochlazení od nedělního odpoledne očekávám brzké dosněžení dalších sjezdovek a výrazné rozšíření počtu otevřených kilometrů k lyžování.


Doprava

Na zájezdu jsem byl autobusem a cesta z Prahy trvala cca 8,5 hodin, autem je reálné zvládnout cestu za 6 hodin. Doporučená trasa je přes Rozvadov, Mnichov, Garmisch-Partenkirchen, Fernpass a Imst.


Celkový dojem

Jednoznačně výborné = obrovské středisko, které i přes omezené lyžařské možnosti uspokojí každého lyžaře. K tomu nádherné výhledy ze všech vrcholů, absolutní top lanovky a výborné aprés-ski.

 

 

 

Testovací jezdec Jaroslav Homolka
 

Panu Homolkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas ZDARMA do střediska Ischgl.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE