Report z Hochkaru od testovacího jezdce Radima Buvaly

Hochkar je lyžařské středisko na pomezí Dolního Rakouska a Štýrska. Náš výlet jsme naplánovali jako jednodenní nárazovou akci. Středisko patří spolu se Stuhleckem k těm, do kterých se dá vyrazit na jeden den. Ideálně pokud vyjíždíte z jižní Moravy. To Vás ovšem nesmí zastihnout sněhová kalamita, která protáhla dojezd z 3,5hodin z Brna na 5.

   

 

Trochu zklamaní, ale s prvními prosvítajícími slunečními paprsky jsme před jedenáctou vyrazili na svahy. Naštěstí však sněhová kalamita sebou přinesla 30cm čerstvého prašanu a po zbytek dne polojasno. Trip se vzápětí změnil s jednodenní lyžovačky na 5hodinové ježdění v prašanu bez přestávky a hledání a objevování stále nových trailů jak mezi skálami, tak v lese.

V každém případě Hochkar patří ke střediskům, kde počasí ne vždy vyjde, takže pokud Vás nepřivítá vítr na hřebenech tak je nutné se připravit na oblačnost, která se zde často drží. Nám počasí vyšlo ideálně a já si mohl až na potřetí prohlédnout celé středisko. Cesta sem je trochu komplikovanější a vede asi 5km úsekem prudkého stoupání a serpentin. Poté se dostane do výše položeného údolí, kde se již nachází samotný areál, který Vás obklopuje ze tří stran.

 

      

 

Sjezdovky nejsou moc dlouhé, v porovnání se Stuhleckem, ale zato členitější a rozmanitější. K tomu je nutné přičíst i mnoho možností a tras k ježdění ve volném terénu vhodných i pro začátečníky, jelikož se nacházejí často v pásmu lesa a není zde tak velké nebezpečí lavin a ke sjezdovce je většinou velmi blízko (pro ty co mají pojištění jenom na sjezdovky). Náročnějším a zkušenějším lyžařům mohu v každém případě doporučit průsmyk Grosses Kar. Nevýhodou je dvousedačka, která jede na vrchol celou věčnost, ale má to své důvody, jelikož černá sjezdovka pod ní je otevřena většinou až při dostatečném množství sněhu a patří k náročnějším. Lahůdkou je potom freeride na svahu po pravé straně, který nabízí nespočet možností sjezdu z hřebene. Samozřejmě je exponovanější a ne pro každého.

 

Z místních hospod nebo chat Vám bohužel nedoporučím nic, jelikož pokaždé si ze dne stráveného na Hochkaru chceme užít maximum a není čas ani na kafe.

 

Středisko projede za půl dne, ale jeho velkou devizou je členitost a možnost užít si sjezd pokaždé jinak. Doporučuji na jednodenní trip, víkend a pro rodiny s dětmi klidně na celý týden. Vyžití je tady dost pro všechny.

 

Testovací jezdec: Radim Buvala

 

 

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE