Report z Garmisch Partenkirchen

Lyžování v Garmisch-Partenkirchenu

 

 


Výhled ze sjezdovky na Garmisch-Partenkirchen

 

Vyzkoušet zdejší sjezdovky jsem se rozhodl při pobytu v nedalekém (rakouském) běžkařském středisku Seefeld / Leutasch abych si pobyt v Alpách trochu zpestřil… Udělal jsem tím velmi dobré rozhodnutí neboť lyžování za to stálo a já si skvěle užíval slunečného dne na svahu. Před vlastním příjezdem je ale dobré vědět co od tohoto místa očekávat…

Toto velmi známé lyžařské středisko se nachází v německém Bavorsku na rakousko-německé hranici, při okraji města Garmisch-Partenkirchen (občas zkracované na Ga Pa) a formálně se nazývá Garmisch-Classic. Nabízí zhruba 40 km sjezdovek všech obtížností a je vhodné jak pro rodiny s dětmi tak pro lyžaře kteří si chtějí vyzkoušet zdejší legendární sjezdovku Kandahar. O kousek dál je ještě další středisko Zugspitze které je sice výše ale za to je menší a s Garmisch-Classic není propojené.

Místo je celkem dobře dostupné. Autem z Čech směrem na Mnichov a dále po dálnici A95 vyjde cesta na cca 6 hodin. Ti co nechtějí všude jezdit autem mohou dojet až k lanovkám vlakem, tzv. ozubnicovou železnicí Bayerische Zugspitzbahn která pak dále pokračuje k lyžařskému středisku Zugspitze.

 


Ozubnicová železnice Bayerische Zugspitzbahn

 

Nástupní lanovky jsou celkem 3 ale pokud se chcete vyhnout případným frontám tak doporučuji nejet k té nejhlavnější s názvem “Hausberg“ neboť tak činí každý a všechna parkoviště, i přesto že jsou rozsáhlá, se postupně zaplní. Odtud nahoru také jede jen 1 lanovka takže při pěkném počasí nebo v období německých / rakouských prázdnin které jsem zde zastihl, mě zároveň zastihla nejprve fronta u pokladen (kterých bylo v provozu 7 !) a poté další k lanovce. A to i přesto že jsem si vybral čtvrteční den abych se vyhnul víkendu. Nicméně o 2-3 km autem / vlakem dále jsou hned 2 nástupní místa vedle sebe a každé s vlastní lanovkou (Kreuzeck/Alpspitzbahn a Osterfelderhof).

Zdejší služby jsou na úrovni takže pro lyžování je samozřejmě možnost u obou hlavních nástupních stanic lanovek si vypůjčit vše potřebné – v Hausbergu, www.skischule-gap.de , vybavení pro lyžaře za 27 eur/den, pro snowboardisty za 30 eur/den, zde také nabízejí lyžařskou školu pro děti (45 eur / 1 dítě + rodiče) nebo v Kreuzecku, www.skiverleih-alpinwelt.de , kde je půjčovné o 2 eura nižší.

 


Místo dětské lyžařské školky u dolní stanice lanovky Hausberg

 


Lyžařská školka v akci :)

 

Dolní stanice lanovek se nachází zhruba v 700 m.n.m a vyvezou Vás postupně na vrcholy Kreuzeck (1651 m), Kreuzjoch (1719 m) nebo na nejvyšší Osterfelderkopf (2050 m). Zde se již naplno ukazuje výhoda nástupu v jedné ze dvou vzdálenějších nástupních lanovek (Kreuzeck/Alpspitzbahn nebo Osterfelderhof ) díky nimž se hned dostanete na jeden ze 3 nejvyšších vrcholů odkud jsou krásné výhledy.

 


Výhled od lanovky na Kreuzeck

 

Jakmile jste nahoře tak již nezbývá než si užívat čirou radost z lyžování :) a to buď na kratších červených a modrých sjezdovkách nahoře, které jsou vhodné především pro rodiny s dětmi nebo sjíždět delší červené a černé sjezdovky až dolů.

 


6-ti sedačková lanovka Kreuzwankl-Ski-Express s modrýma sjezdovkama

 


Pohled z vrcholu Hausberg (1310 m) na červenou sjezdovku

 

Ohledně černých sjezdovek je zde jedna zajímavost. A to konkrétně sjezdovka označená č.5 (rozdvojující se na 5a + 5b) s tajemným názvem Kandahar downhill. Právě zde probíhalo Mistrovství světa v alpském lyžování v letech 1978 a 2011 a je tak možnost si na ní zkusit své lyžařské dovednosti. Předem ale upozorňuji že některé úseky jsou dost prudké - nicméně dají se objet.Legendární sjezdovka Kandahar Downhill

 


Sjezdovka Kandahar je velmi oblíbená

 

Kdo samozřejmě nechce, tak může bez problému lyžovat na ostatních sjezdovkách aniž by byl k cestě dolů nucen použít právě Kandahar downhill. Zároveň v případě závodů a tedy zavření Kandaharu není nutné cestu sem odkládat neboť důležitá modrá spojovací sjezdovka která jí v jednom místě křižuje probíhá právě v tomto místě tunelem který jak jsem se dočetl byl postaven kvůli tomu aby se nemuselo středisko po dobu závodů veřejnosti zavřít. A tunel je i malou lyžařskou atrakcí :)

 


V pozadí sjezdovka s tunelem přes který vede sjezdovka Kandahar

 

Při lyžování člověku vyhládne, o žízni ani nemluvě. Vše lze bez problému zažehnat v několika restauracích, barech či dřevěných stáncích se sezením. Místo s nejhezčími výhledy je Osterfeldrkopf ale ceny jsou zde o trochu vyšší než jinde – polévka 5,90 eur (pokud budete mít štěstí a bude v nabídce “polévka dne“ tak Vám stačí jen 3,50 eur), eintopf – 5,90 eur, hlavní jídla (špagety, řízek, wurstl) vyjdou na 8-10 eur, salát / štrúdl na 4 eura, pivo / kafe / nealko v rozmezí 2,50 – 4 eur.

Ostatní restaurace mají nápoje zhruba o půl eura levnější, jídla pak levnější o 1-1,5 eura. Doporučuji třeba restauraci u vrcholu Kreuzeck nebo lidovou u nástupní stanice Hausberg.

 


Berghutte Kreuzeck

 


Lidová dřevěná venkovní restaurace u lanovky Hausberg

 

Pro zcestovalé lyžaře je potřeba říci že není dobré toto středisko srovnávat s vyhlášenými lyžařskými areály např. v Rakousku kde jsou možnosti lyžování opravdu rozmanité a známá střediska mají desítky kilometrů sjezdovek, ty opravdu velká i přes 150 km.

Naproti tomu má Garmisch-Partenkirchen “pouze“ 40 km sjezdovek ale min.v Německu je velmi známé a vyhlášené. O tom svědčí i dobré značení již z Mnichova který se nemusíte bát projet i skrz – stačí sledovat ukazatele Garmisch P. a i bez navigace ! se neztratíte. Cestou zároveň projedete jen 3-4 semafory :)

Abyste si zde ale lyžování co nejvíce užili tak je dobré se vyhnout období německých jarních prázdnin. Přesto i v tomto období a v slunečném dni jsem našel sjezdovky jen pro sebe :)

 


Zde je radost se projet :)

 


Toto je běžný počet lyžařů v průběhu celého dne

 

Značení sjezdovek je na velmi dobré úrovni a i lanovky jsou moderní, kromě romantické “historické“ Hochalmbahn na Osterfelderkopf z Hochalmu.

 


Ukázka jedné z desítky tabulí

 


Vlevo v pozadí ještě původní lanovka na Osterfelderkopf z Hochalmu

 

Lyžařský areál Garmisch-Classic určitě doporučuji vyzkoušet jak pro nové zážitky z tohoto místa či pro vyzkoušení si sjezdovky na které si měří své dovednosti nejlepší lyžaři.

Při týdenním pobytu pak lze navštívit ještě nedaleký areál Zugspitze (ve výšce 2000-2720 m.n.m., 20 km sjezdovek) kam lze dojet vláčkem až do neuvěřitelných 2588 m přímo ke stanici lanovky, přičemž se částečně jede tunelem) nebo zkusit běžkaření v okolí Garmische (cca 30 km běžeckých stop). Případně si zajet do 35 km vzdáleného Olympiaregionu Seefeld (na rakouské straně) pyšnící se téměř 280 km upravovaných běžeckých stop.

Ubytovat se je možné v nespočtu hotelů, pensionů nebo v soukromí přímo v Garmisch P. nebo levněji a romantičtěji v okolních vesničkách.

Na závěr dodávám pro milovníky záhad: v čem tkví kromě jiného tak proslavené jméno tohoto lyžařského areálu?

                   - > je to tím že se zde v r.1936 konaly Zimní olympijské hry :)


Testovací jezdec Jiří Lojda
 

 

Panu Lojdovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Garmisch Partenkirchen ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE