Report z Flachau

Flachau – Rakousko

V termínu 9. – 16.3 2013 jsme společně se skupinou 25 kamarádů navštívili Flachau. Toto středisko je součástí obrovského skiresortu SKIAMADE, který se může pochlubit úctyhodnými 860 km sjezdovek. Rozprostírá se od Bad Gasteinu až po Schladming. Dříve jsem již navštívil Bad Gastein, Schladming i další střediska tohoto regionu, ale do Flachau jsem se vrátil již potřetí. Toto středisko je mi z celého resortu nejmilejší. Široká nabídka sjezdovek, místní dopravní infrastruktura a domov Hermana Maiera musí potěšit srdce každého milovníka lyžování. Výhodou je také skutečnost, že až do Flachau dojedete po dálnici. Vzdálenost Pelhřimov – Flachau je rovných 400 km a cesta trvá i se zastávkami 5 hodin.

 


 

 

Ubytování

V Rakousku ubytování řeším vždy formou pronájmu apartmánů, kterých tam za posledních 20 let přibylo obrovské množství, takže si vybrat může opravdu každý. Všeobecně lze říci, že apartmány v Rakousku bývají ve velké většině případů prostorné, čisté, vkusné a dobře vybavené. Nevýhodou je, že na sjezdovky musíte dojíždět skibusem, který je ale zdarma a jezdí každých 15 minut.

Protože do Alp jezdím většinou s větší skupinou kamarádů, bývá trochu problém sehnat objekt, který by nebyl drahý a umožnil ubytování alespoň deseti rodin (někdy i patnácti rodin) pohromadě. Ve Flachau jsme bydleli na statku Hinterrohr, který nabízí 13 apartmánů. K dispozici jsme měli i dobře vybavenou společenskou místnost a zdarma saunu, infrasaunu a posilovnu. V sousedství majitelé provozují útulnou restauraci. Apartmány jsou prostorné (2 – 3 + 1) pro 4 – 6 osob. V každém jsou 2 koupelny a minimálně 2 toalety. Cena byla vzhledem k vybavení poněkud vyšší, ale stále přijatelná. Apartmán pro 4 – 6 osob stál 100 Eur na noc.

 

   

 

Lyžování:

V oblasti Flachau lze lyžovat ve dvou areálech propojených skibusem.

 

1. Houpačka Zauchensee – Flachauwinkl – Kleinarl

Oblast Zauchensee se vyznačuje sjezdovkami určenými spíše pro sportovněji založené lyžaře. Ti si mohou vyzkoušet i sjezdovku, na které se jezdí závod světového poháru ve sjezdu žen (letos se jede 11. – 12. 1.2014).
Za zmínku stojí dolní stanice kabinových lanovek v Zauchensee a ve Flachauwinklu. Obě patří k těm nejlepším a nejlépe vybaveným, které můžete v Alpách nalézt.. Jsou zde restaurace, toalety, obchody, odpočívárny, místo pro malé děti, místo pro snězení vlastní svačiny atd.

 

Na protější kopec mezi Flachauwinklem a Kleinarlem vás převeze asi 500 m vláček. Tato oblast je určená především pro milovníky freestylu, snowbordingu a pro rodiny s dětmi.
Místní ABSOLUTPARK každoročně hostí světové snowbordové akce. V posledních letech se stal skutečnou freestyle Mekkou Evropy. Více na www.absolutpark.com.

Pro děti je zde připravena pohádková sjezdovka, na které malé lyžaře doprovázejí nejrůznější pohádkové postavy. Opravdovou raritou je CHILLHOUSE. Je to objekt, kde si můžete uložit věci, naobědvat se z vlastních zásob, odpočinout si, vyzkoušet si bouldering, skate rampu, sledovat TV.

 

 

2. Skiareál Flachau – Wagrain – Alpendorf

Zde naleznete opět velmi moderní systém lanovek a mimořádně široké a dobře upravené sjezdovky. Kvalita tohoto areálu však láká značné množství lyžařů, takže zvláště v exponovaných termínech mohou být sjezdovky plné lyžařů.
Novinkou tohoto areálu je nová lanovka, která překlene údolí nad Wagrainem a rozšíří možnost lyžování až do Alpendorfu bez použití skibusu. V provozu bude již od sezony 2013 – 14.

 

Apréski

Večer po lyžování máte celou řadu možností, jak strávit svůj volný čas. Můžete vyzkoušet místní sáňkařskou dráhu, navštívit některou z nesčetných stylových hospůdek nebo relaxovat v aquaparku. Aquapark Therme Amade otevřený na podzim 2010 naleznete v Altenmarktu, asi 10 km od Flachau. Jedná se o moderní vodní svět s řadou vnitřních i venkovních bazénů, tobogánů a rozsáhlou saunovou částí. V případě, že zde hodláte strávit více hodin, je dobré použít kartu hosta, kterou vám dá ubytovatel, a která vám poskytne slevu na pobyt v tomto aquaparku.. (více . www.thermeamade.at )

 

Za návštěvu také stojí muzeum Hermana Maiera ve Flachau. Na vlastní oči zde uvidíte zlaté glóby, které Herminátor získal a další artefakty, které připomínají tohoto legendárního lyžaře.

 

Ceny:

Ceny skipasů si naleznete na webu. Pro Flachau platí jednotný skipas celého Ski Amadé. V letošní zimě stála šestidenní pernamentka 216 Eur. Pro skupinu je možné získat slevu. Naše vlastní zkušenost je taková, že kromě 1 volné permanentky na každých 20 lyžařů jsme vždy získali další slevu zhruba ve výši 10 – 15 %. To ale záleží na domluvě .
Ceny v místních restauracích jsou podobné jako jinde v Rakouských lyžařských střediscích. To znamená polévka mezi 2,80 – 4,20 Eur. Klobása s hranolkama od 5 Eur, hlavní jídlo od 7 Eur.

 

Závěrem lze říci, že oblast v okolí Flachau vám nabídne vše, co od zimní dovolené očekáváte, a to jak pro lyžaře, tak i pro nelyžaře. Naleznete zde skvělé lyžování, moderní lanovky, příjemné ubytování, sympatické hospůdky, moderní aquapark a to vše za přijatelnou cenu a relativně blízko z České Republiky. Rozhodně návštěvu této oblasti všem doporučuji.

Testovací jezdec Josef Sankot

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE