Report - Wurzeralm 15.1.2017

 

V neděli 15. 1. 2017 právě vrcholil příval sněhu v Alpách, tak jsme vyrazili do střediska Wurzeralm ve Štýrsku. Toto dvojstředisko, jehož známější a také větší část tvoří Hinterstoder, kde jsem již byl a poměrně dobře jsem si zalyžoval. Hlavně černá sjezdová trať se 70% sklonem opravdu stojí za to. Tedy jsem byl zvědavý na menší Wurzeralm.

 

Příjezd do střediska je z Linze po A7 směr Salzburg, pak odbočkou na A9 ve směru Graz a pak odbočíte exitem č. 57 odbočit na Spital am Pyhrn. Cesta z ČR je velmi krátká a pohodlná, proto je středisko vhodné na víkendovou lyžovačku. Z Prahy trvá cesta pouhé 4 hodinky jízdy a 340 km.

Parkování je zajištěno v dostatečné kapacitě hned u spodní stanice vlaku.

 

      

 

Tím se dostávám k technickému unikátu střediska a tím je vlak Standseilbahn, který zde stojí již od roku 1978 a jedná se o jednu z nejrychlejších pozemních lanovek vůbec. Její délku 3000 m překoná za pár minut a dostanete se do centra střediska, ze kterého můžete vyrazit na čtyřsedačku Gammering, nebo dvojsedačku Frauenkar, která vás vyveze na vrchol střediska, konkrétně do výšky 1870 m.n.m. 

Jinak jsou k dispozici ještě dvojkotvy. Každopádně přepravní kapacita 9000 osob za hodinu řadí toto středisko mezi malé.To ale vůbec nic neznamená. Myslím si, že si zde dokáže najít každý tu svojí ideální trať a i když zde vydržíte asi jen jeden den, pokud vyjedete na vrchol sedačkou Frauenkar a budete mít metr čerstvého prašanu jako já, zažijete neopakovatelný zážitek jízdy ve volném terénu včetně překonání skalního prahu v lese pod sedačkou.

 

       

 

Další možnost je sjezdová trať č. 3 s několika variantami, které mají sklon i šířku a zaručeně si užijete. Poté stojí za pochvalu čtyřkilometrový sjezd do údolí, který se zprvu zdá jen jako úzká cesta, jak to obvykle bývá, po chvíli se ale rozšíří v širokou červenou trať a pokud nebude málo sněhu, určitě vás nezklame.

Kromě freeridových nadšenců je středisko oblíbené i u skialpinistů, kterých je tu opravdu požehnaně a pokud je dobré počasí, dá se vše zapůjčit u dolní stanice pozemní lanovky a vyšlápnout si nějakou oblíbenou trasu.

 

       

 

Na odpočinek a občerstvení láká veliký srub Barenhutte, který je vlastně samoobslužná restaurace s příznivou cenou jídel a nápojů. Nachází se u dolní stanice čtyřsedačky Gammering. A samozřejmě nejvíce to žije dole u parkoviště, kde je vlastně vše.

Trochu horší je to s ubytováním, které není hned v místě, ale až ve Spital am Pyhrn nebo v Liezenu.

 

           

 

Celkově se mi ve středisku Wurzeralm moc líbilo, spoustu sněhu, skvělý freeride, prázdné a pestré sjezdovky a příznivé klima kvůli expozici kotliny. Nejhorší bude asi malá nadmořská výška, která bude nevýhodou při oblevě nebo v jarním období. Další menší mínus je i cena, která je 39,5 EUR, což je na tak malé středisko docela dost.

 

Užitečné odkazy:

www.hiwu.at
www.wurzeralm.at

 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

Panu Kopáčkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Tauplitz ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE