Report Wagrain a Alpendorf 26.3.2016

Wagrain je malé městečko v údolí mezi středisky Flachau a Wagrain-St. Johan, jsou zde dva menší supermarkety Billa a Spar.  Je zde aquapark s tobogany, saunami s vnitřním i venkovním bazénem. 

 

 

 

Wagrain je 65 km od Salzburgu a 10 km od Sankt Johann  im Pongau a 12 km od Radstatu. Wagrain je v údolí v nadmořské výšce cca 850 m nad mořem.

Nemusíte se obávat, že by jste tam nedojeli vlivem počasí, není to nikde vysoko v kopcích, ale dole v údolí a cesta vede téměř po rovině s minimálním převýšením.

 

  Příjezd z Prahy - pojedete je přes České Budějovic e (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu najedete na novou dálnici s tunely, v Linci se napojíte na dálnici A1 do Salzburgu, tam se pak vydáte na jih po dálnici A10. Budete potřebovat Rakouskou dálniční známku (10-denní  je za 8,80 Euro, to je cca 240 Kč, oproti loňsku podražila jen o 10 centů).  Wagrain je jen 9 km od dálnice A10 (u Flachau) ale z Čech od Salzburgu budete sjíždět už u Bischofshofenu na St. Johann im Pongau 20 km od dálnice. Celkem je to asi 450 km a zhruba kolem 5-5,5 hodin jízdy.

Alpendorf je o 5 km blíž, sjezd z dálnice A10 u Bischofshofenu na St. Johann im Pongau (15 km od dálnice). Celkem tedy cca 445 km z Prahy.

 Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň  po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 523 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat Rakouskou dálniční známku za 8,80 Euro. Je možné jet i spodem po dálnici S6 na Leoben, pak na A9 na Liezen, pak sjedete z dálnice a pojedete kolem Schladmingu po silnici 320, je to asi 477 km.

Středisko  - Wagrain a Alpendorf s nejvyšším vrcholem Sonntagskogel  1850 m, je součástí lyžařské oblasti Ski Amadé, to je největší lyžařská oblast v Rakousku, má 760 km sjezdovek, 270 lanovek a vleků v 25 střediscích. Přímo ve Wagrainu kousek od centra jsou 2 lanovky, tato část střediska navazuje na sousední Alpendorf. Mimo dlouhé šestisedačky, která navazuje na kratší kabinkovou lanovku (delší vede přímo vedle až na vrchol) z Wagrainu, jsou zde spíše jen kratší sedačkové lanovky a ty jsou už ve společné části s Alpendorfem. V Alpendrorfu jsou 2 delší kabinkové lanovky, jedna z údolí z Alpendorfu a pak dvě šestisedačkové lanovky s bublinou.  Na konci března byl v nižších polohách (na jižních svazích) už problém s kvalitním sněhem. Delší sjezdovky jsou v podstatě na okraji střediska do údolí jak ve Wagrainu, tak v Alpendorfu, mezi nimi ve vyšších polohách jsou spíš kratší sjezdovky s menším převýšením.

 Od zimní sezóny 2013/14 je v provozu nová velká kabina G-link pro 130 osob, která ve výšce víc jak 100m nad údolím a městečkem Wagrain propojuje střediska Wagrain a Flachau, stanice jsou v nadmořské výšce kolem 1240 m, jsou od sebe vzdálené přes 2 km. Na východní straně Wagrainu je kabinková lanovka Flying Mozart, která vede přes mezistanici, kde je možné přestoupit na G-link, když budete pokračovat dostanete se nahoru do 1845 m, kde se středisko spojuje s Flachau. Ve Flachau je pak několik 6-ti a 8-mi sedaček s pěknými sjezdovkami. Většina sjezdovek je zasněžována a po ránu jsou dobře upraveny, pokud v noci nebo ráno nenapadne nový sníh. V některých místech (sjezd dolu do Wagrainu) chybí bezpečnostní sítě za ostrou hranou, v mlze by to bylo velmi nebezpečné. Jinak jsou běžně okraje sjezdovek značeny tyčemi.
Denní skipas v sezóně 2015/16 stál 48 Euro, na dvoudenním skipasu neušetříte ani cent, je za 96 Euro. Lyžuje se zde od 8:30 v březnu do 16:15. Mimosezóna začíná velmi pozdě až od 2.dubna, což je v podstatě jen poslední týden, jezdíte za 44,50 Euro. Záloha na skipas je zvýšena ze dvou na 3 Eura.

 Hlavní parkoviště ve Wagrainu je asfaltové, samozřejmě bezplatné, nahoru k pokladnám a ke kabinkovým lanovkám, se dostanete po eskalátorech.  V Alpendorfu je také asfaltové parkoviště přímo u lanovky, pokladny jsou dole, ke kabinkové lanovce se dostanete po eskalátorech.

 Služby - nahoře na svazích je několik restaurací. V případě pěkného počasí je možnost sedět na venkovních terasách. Ceny nápojů :  káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50-3 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 3-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 10 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 15 Euro.  Steaky od 20-30 Eur.
Přímo ve městě ve Wagrainu v restauracích jsou ceny : hlavního jídlla 12-15 Eur, steaky od 18 do27 Eur, ryby 15-20 Eur, pizzy 10-12 Eur, saláty 9-12 Eur, polévky od  3,50 do 6 Eur. Potraviny a nápoje můžete nakoupit v Bille nebo Sparu (mimo neděle, to je v Rakousku v obchodech s potravinami zavřeno). U lanovky je prodejna sportovních potřeb (lyží, zimního vybavení, oblečení) půjčovna, servis lyžařského vybavení, další sportovní prodejny s půjčovnami jsou ve městě.

Alpendorf je velmi malý, ale sousední větší městečko St. Johan im Pongau u řeky Salzach má několik supermarketů : Lidl, Hofer a Normu, je to cca 4-5 km od sjezdovek v Alpendorfu.

 


Ubytování - nejlevnější najdete v privátních apartmánech na okraji středisek (cca od 18-20 Eur na osobu), dražší jsou pak penziony se snídaní, případně polopenzí a nejdražší jsou samozřejmě hotely v centru města nebo u sjezdovek.

Můj názor  -  Pokud chcete jezdit na delších sjezdovkách se sedačkovými lanovkami, máte jen jednu ve Wagrainu (směrem na Alpendorf) nebo vyjdete kabinkou lanovkou Flying Mozart a budete lyžovat ve Flachau (kde bývá, ale o víkendech dost lidí). Na vrškách na rozhraní Wagrainu a Alpendorfu jsou kratší sedačkové lanovky, výhodou je jejich vyšší poloha (zejména na jaře, když je tepleji) cca 1500-1800 m.  V Alpendorfu jsou dvě delší sedačkové lanovky ta horní má menší převýšení a ta dolní na jižních svazích v jarních měsících problémy se sněhem zejména v dolní části. Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh.  Jako plus, zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 65 km od Salzburgu, nemusíte zdolávat žádné hory ani platit tunely.  Velkou výhodou je, že při vícedenních skipasech můžete jet kamkoliv v oblasti Amadé - 760 km sjezdovek, 270 lanovek a vleků v 25 střediscích. Ceny skipasu byly v sezóně 2015/16 48 Euro/den + 3 Eura záloha.

 Oficiální stránky střediska:  www.bergbahnen-wagrain.at
www.alpendorf.com/cz-zimnidovolena    česky
Interaktivní plán střediska - sjezdovek :   www.skiamade.com/en/winter/skiresorts/slopespanorama 

 

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Wagrain a Alpendorf ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE