Report - Val Gardena 31.1.2016

Středisko u slavného údolí VAL GARDENA, pod impozantním skalním útvarem SCHLERN, v srdci nádherných Dolomit. Raritou je zde lyžování dokola hory, tzv. Sella Ronda – oběma směry.  Opravdu se bylo na co těšit.


1.    SEISER ALM


Seiser Alm je klidnou rozlehlou planinou protkanou množstvím vzájemně propojených sjezdovek a sedačkových lanovek. Přístup do střediska je kabinovou lanovkou, jak se St. Ulrich (Ortisei), tak i nově vybudovanou lanovkou z Seis (Siuse). Sjezdovky patří spíše mezi technicky nenáročné. Červené označení je někdy zavádějící, neboť svoji svažitostí je lze zařadit spíše do kategorie sjezdovek modrých. Z celé nabídky sjezdovek je svoji délkou i profilem velice zajímavá sjezdovka Goldknopf, která je vedena z místa nejvýše dostupného 2210 m/n/m. Na konečné lanovky je upravený úsek pro rychlostní sjezd. Na druhé straně údolí je umístěna sjezdovka Bullaccia/Puflatsch, na kterou vás vyveze 6-lanovka kombinovaná s kabinkami. Na vrcholu se vám naskytne pohled do celé oblasti. Z vrcholu si můžete vybrat větvenou červenou sjezdovku nebo využít sánkařskou dráhu.


Celkově je středisko vhodnější spíše pro rodiny s dětmi a pro lyžaře, kteří vyhledávají spíše technicky nenáročné sjezdovky. Rozložení sjezdovek, okolní panorama i výhledy do hloubky Dolomit však za návštěvu stojí.
Sjezdovky i přes horší sněhové podmínky byly dobře upravené, fronty u vleků minimální. Pro zastávky na občerstvení je vhodnější vybírat menší restaurace na svahu, neboť jsou cenově výhodnější než u konečných stanic lanovek.
Parkování v Seis (Suisi) je zdarma, v parkovacím domě za 5 Euro/den.

 

Seiser Alm

2.    VAL GARDENA


Jako výchozí bod pro lyžování ve Val Gardeně jsme zvolili S. Cristina (St. Christina). Z tohoto místa můžete použít kabinkovou lanovku Saslong na Sochers a dále sedačku na Ciampinoi odkud si můžete vybrat několik variant sjezdovek.


Sjezdovky:

1. Ciampinoi

  • závodní černá sjezdovka Saslong startuje z vrcholu velmi strmě, ale široce, následuje ultraširoká pasáž s plošším dojezdem do mezistanice Sochers, dále do údolí se střídají strmé a odpočinkové úseky
  • můžeme zvolit objízdnou červenou sjezdovku do St. Christiny, vzhledem k počtu lyžařů byl terén horší než na černé
  • černá sjezdovka do Wolkensteinustrmý a široký začátek, poté se střídají středně strmé sjezdy a mírnější úseky
  • objezdová červená sjezdovka do Wolkensteinu nejprve traverzuje k horní stanici staré 2sedačky, odkud v užším průseku střídavě klesá a traverzuje, užší průseky byly hodně boulovaté s nahrnutým sněhem a ledovými plotnami. Opět se černá sjezdovka jela lépe než červená.

 

2. Piz Sella

  • od vrcholu strmější červená, v odpoledních hodinách hodně boulovatá. Střední a konečná část sjezdovky mírnější končící u vagonové nástupní stanice Plan de Gralba.
  • výjezdem k horní stanici se dostanete na Piz Sella, přejezdem po červené na vrchol k restauraci Comici 2154m/n/m, kde se rozprostírá ráj modrých sjezdovek a špičkově upravený velký snowpark s překážkami, crossovou dráhou a skokem přes auto podél 6sedačky Comici
  • restaurace Comici stojí za návštěvu, jak pro svoji bohatou nabídku (jídel a nápojů), málo výdaným otáčivým posezením s krásným výhledem na okolní hory, tak i nezvyklým řešením moderního sociálního zázemí.
  • tato část je ideální pro rodiny s dětmy, bohužel je těžší přejezd zpět do St. Christiny, sjezdovky jsou v odpoledních hodinách boulovaté a místy ledovaté.

 

Lanovka Comici


Některé ze jezdovek jsou součástí objízdných okruhů SELLA RONDY.
Druhou variantou ze St. Christiny se nabízí možnost využít podzemní vagonovou lanovku Gherdeina Ronda Express, která vás tunelem zaveze do výchozí stanice kabinové lanovky na Col Raiser. Po výstupu z lanovky musíte bohužel částečně šlapat do kopce, aby jste po modré sjezdovce mohli sjet na 4-sedačkovou lanovku, která vás vyveze na vrchol Seceda. Určitou nevýhodu 4-sedačkové lanovky je, že nemá krytí, v případě větrného počasí je dlouhá cesta poměrně nepříjemná. Vše kompenzuje sjezd dolů po široké červené sjezdovce, kde na prvotní poměrně prudkou část navazuje mírnější profil.

 

Vrchol Seceda

 

Pro lyžování je i varianta sedačkové lanovky Catores, kde červenou sjezdovku lze objíždět po modré. Z vrcholu Secedy lze sjet po červené až do města Ortisei (St.Ulrich), která je dle značení dlouhá 10,5 km. Prakticky se sjezdovka kratší. Střídají se na ní prudší sjezdy i užší traverzy, od mezistanice byla sjezdovka poměrně zledovatělá. Určitým nebezpečím jsou místa u restaurací, kde se sjezdovka zužuje a je zde větší pohyb lyžařů. Zpět na vrchol se dostaneme kabinovou lanovkou a v mezistanici přestoupíme do vagonové lanovky.

O proti středisku Sieser Alm jsou sjezdovky náročnější. Středisko působí velice příjemným a působivým dojmem.
Opět upravenost sjezdovek maximální, fronty žádné, minimum lidí.
Velká spektrum restaurací a možností občerstvení.
Parkování v St. Christině bylo za poplatek 5 Euro/den.

 Restaurace na Col Raiser


3.    SELLA RONDA


Sella Ronda je jedinečný lyžařský výlet po Dolomitech, kde na okružní trase překonáte čtyři údolí a čtyři průsmyky a zhlédnete ta nejznámější panoramata v srdci pohoří. Můžete využít okružní trasu po oranžovém nebo zeleném značení. Naše volba byla “oranžová”, výchozí místo jsme zvolili Wolkenstein-Dantencepies. Na objízdné trasy se střídají červené a modré sjezdovky, některé pasáže jsou náročnější např. sjezd z Porta Vescovo, kde je krásná vyhlídka na okolní hory. Určitým nebezpečím ve strmějších úsecích jsou “nelyžaři”. Celou trasu jsme zvládli za 3,5 hodiny v pohodovém tempu. Velký vliv na celkový zážitek má počasí a především výskyt mlh ve vyšších nadmořských výškách. Kolem lyžařské tepny lze využít sjezdovek v různých střediscích např. Alta Badia, Arabba/Marmolada a Val Gardena.
Parkování ve Wolkensteinu – parkovací dům 8 Euro.

 

 

Dantercepies-začátek Sella Rondy

 

Sjezd z Porta Vescova

 

Celkové hodnocení:


Ceny:
Ceny v restauracích jsou vyšší a odpovídají vyhlášenosti střediska – malé pivo 3,80-4,20 Euro, polévky (gulášová, tyrolská, nudlová) 7,70-11,50 Euro, těstoviny s tomatovou omáčkou 9 Euro, pizza středně velká 8-12 Euro, káva 1,80-3,50 Eruo, horká čokoláda 2,80-3,50 Euro. Ceny jsou rozdílné v jednotlivých střediscích a záleží na výběru místa restaurace.
Cena 6-denního skipasu Dolomity Superski pro dospělého 275 Euro, pro dítě do 15 let 193 Euro. Pokud chceme jet po objízdné trase Sella Ronda musíme mít skipas Superski nebo si ke skipasu v jednotlivých střediscích tuto možnost doplatit.


Sjezdovky:
I přes horší sněhové podmínky byla upravenost sjezdovek na slušné úrovni. Na své si přijdou jak zdatní lyžaři, tak rodiny s dětmi. Ve středisku Seiser Alm jsou určitou nevýhodou pro děti převažující sedačkové lanovky bez podnožek.


Ubytování:
Ubytováni jsme byli v městečku KASTELRUTH (CASTELROTTO - italsky), které leží uprostřed mezi jednotlivými středisky. Jejich dostupnost autem je max do 20 minut.


Celá oblast nabízí velké možnosti lyžování a propojenosti sjezdovek. Pověst, která VAL GARDENU a SELLA RONDU provází, odpovídá skutečnosti. 
 

Testovací jezdec Petr Fornouz

 

Panu Fornouzovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Val Gardena ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE