Report Val d'Isere - Tignes 30.1.2016

Letošní zima byla na sníh velice skoupá a ještě 14 dnů před odjezdem bylo ve Val d´Isere - Tignes otevřeno 40% sjezdovek. Ježdění na technickém sněhu nesnáším a ani jsem se na cestu netěšil. Během týdne před odjezdem napadlo 90 cm sněhu a když jsem ráno balil lyže, tak bylo na webu, že je otevřeno všechno. Hurá na nejlepší lyžovačku v Evropě, kterou znám. 340 km sjezdovek jsem popsal ve své zprávě v r. 2014 (report ZDE). Letos chci případné zájemce seznámit s několika lyžařskými výlety, které lze ve střediscích udělat.

Výchozí bod první den je z Val Claret. Vyjede se lany Tichot a Grattalu. Široká sjezdovka Grattalu je ideální na rozježdění. Pak  dáme pár koleček na Merles a přes Grand Huit po Ancoile vyjedeme na Aiguille Persee k „Uchu jehly“. Cestou na vrchol si můžeme prohlédnout kvalitu volného terénu vlevo od lanovky a podle nálady si dáme freeride do sklonu cca 45% nebo podle podmínek vyrazíme na Sache. Jsou-li plotny, je vhodné ji vynechat a pustit se dolů po Corniche a z ní si užít takový polo freeride na Silene. Lanem Marais si Silene dáme párkrát a z oblasti ujedeme lanem Aiguille Rouge po Bleuets do Lacu.  Pokud chcete z oblasti odjet, vyhněte se modré LYS, na které si pěkně zabruslíte. V Lacu si podle nálady dáme třeba všechny modré mezi lany Palafour a Chardonnet. Stav černé Oeillet si prohlédněte z lanovky. Bývá často kamenitá a je škoda skluznic. Podle počtu sjetí Sašeny apod. už může být pozdní odpoledne a můžete se vrátit skibusem nebo se vytáhnete Chardonnet a Merles a na závěr si dát krátkou, ale prudkou Golf, na kterou odbočíte z Merles.     

 

Val Claret

 

Lyžuje se všude

 

Ježdění na Grande Motte má dva atributy. Pokud jedete nahoru krtkem, tak čekání na vpuštění, nastoupení, vyjetí, čekání na kontejner, vyjetí zabere 40 min. Za odměnu máte výhled na hřeben Savojských Alp až k Mt. Blancu a špičkové svezení z výšky 3440m. Obě sjezdovky z konečné kontejneru jsou v poměru k době cestování krátké, ale lyžovací pocit je nádherný. Pokud si trasu prodloužíte opakovaně sjetou neudržovanou Leisse, tak to nemá chybu. Po obou stranách Leisse si můžeme sjet freeride pro začátečníky. Pokud si nechcete zabrusil, sjeďte do Claretu po nádherné Dahu a Cirse.

 

Pohled z Grande Motte

 

Bouličky na Leisse

 

Další výlet už uděláme do Val d´Isere

Lanem Fresse a po zelené Fresse k lanu Marmottes na Bellevarde. Tam už nás vítají špičkové Orange a OK (světový pohár žen). Z Daille to několikrát otočíme krtkem, a pak vyjedeme vajíčkem Daille. Nad hospodou na nás čeká nádherný slalomák pro žáky. Pokud bude pro veřejnost otevřena jeho dolní levá polovina, těžko odtud budete odjíždět a strávíte zde s klidem půl dne.      

Nebo si z Bellevarde sjedete populární Face s udávaným průměrným sklonem 32 % a maximálním 65%. Není nikdy boulovatá. Pokud jsou na ni plotny, dá se vyjet do příjemného volného terénu. Z vrcholu se Face objíždí korytem Santons, které prý bývá často přeplněno slabšími lyžaři nebo si sjedete Charvet. Jeho 40% s bouličkami je příjemné ježdění, ale od hospody k lanu Rogoney si pěkně zabruslíte.

 

Dolní část Face

 

Kromě skibusu je ještě jedna cesta do Val d´Isere. Sjedete modrou Collet a od konečné lana Grand Pre vyrazíte snadným volným terénem traverzováním vpravo. Čím delší traverz, tím mírnější sjezd do údolí. Dolní závěr údolí je hodně úzký. Pokud je dostatek sněhu, dá se sjet až na dno potoka a projíždíte nádherný úsek se skalisky. Tam neodoláte a budete tahat foťák. Objedete vrchol Rocher du Charvet  až k lanu Manchet Express. Neváhejte a červenou Arcelle si dejte několikrát po sobě. Po obou stranách jsou volné terény pro začátečníky, ze kterých se dá kdykoliv vrátit na sjezdovku.

Tím jsme se dostali do odpočinkové oblasti vrcholu Solaise.

 

Kotel Solaise

Modrá pod Solaise

 

V kotli pod vrcholem je přehršel širokých modrých sjezdovek a mezi nimi krátké volné terény pro začátečníky a středně pokročilé. Komu terény nevyhovují, může si vybrat volný terén do údolí směrem k Charvetu. Počínaje 50% boulovatou piste S, dále do údolí najdete i svahy  se sklonem do 80%.

 

Freeride pod Charvetem

 

Poslední výlet je do oblasti ledovce Pissaillas.

Upozorňuji, že místní mikroklima je chladnější a větrnější než ve VdI nebo Tignes. Výše popsanými sjezdovkami přejedeme do VdI,  Přes Solaise a lano Glacier se vyvezeme adrenalinovou Leissieres. Modré v údolí jsou vhodné pro začátečníky. Nahoře na ledovci jsou nádherné červené a modré, kde si užijí všichni. Od konečné Cascade se dá vyjet vpravo do snadného volného terénu, který končí až u dolní stanice Pays Desert. Pro lepší lyžaře je vhodný terén pod lanem Cascade.

 

Lanovka Leissieres

 

Pokud ze sjezdovky Cascade odbočíme asi v první třetině vlevo, narazíme na nádherný žleb asi 500m dlouhý, sklon 40%. Pozor, musíte přesně vědět, kde jste. Dá se najet na stěny vysoké několik desítek metrů. V celé délce údolí jsou na druhé straně volné terény různých obtížností. Velice pěkný terén začíná na vrcholu pomy Signál. Sjíždí se údolím Grand Vallon. Opět platí pravidlo, že čím delší traverz, tím mírnější je sjetí do údolí.

Dolní polovina je orientačně náročná, dá se vjet do velmi úzkých koryt nebo na vysoké kolmé stěnky. Pokud to jedete poprvé, je vhodné jet s odstupem za někým. Pozor na bloudiče, jejich stopy vás mohou zavést do obtížných pasáží nebo budete šlapat zpět. Pokud trefíte optimální stopu, čeká vás asi 20 min. jízdy jen dolů. Na konečné Fornet si rádi pohovíte v hospůdce. Jen si hlídejte čas, abyste stihli poslední lanovku do Tignes. Autobus, který od letoška jezdí z Val d´Isere do Tines vám lyžovačku prodraží o 7 €.   

Testovací jezdec Milan Baier

 

Panu Baierovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Val d'Isere ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE