Otestovali jsme: Lyžování ve středisku Tignes – Val d´ Isere

Údolí Isery nabízí několik špičkových lyžařských středisek.  Na jeho začátku vznikla spojením Val d´ Isere a Tignes jedna z nejhezčích lyžařských oblastí na světě. 340 km sjezdovek od zelených až po 3 km dlouhou, místy se 63% sklonem Face, nabízejí vyžití pro lyžaře všech výkonnostních skupin.  Když připočítáme volné terény, kde se dá jet i dvacet minut jen dolů, dva snow parky, trať skikrossu, nebude se nikdo divit, že sem zajedeme každý rok. 

Bydlíme v Tignes, které je výrazně levnější než Val dÍsere (Vd´I), v části Val Claret ve výšce 2150 m.

Na rozježdění dáváme vždycky modrou Grattalu. Pět, šest koleček stačí na rozhýbání, a pak hurá na tradiční klečko prvního dne. Z lanovky Merles si prohlédneme první volný terén vlevo od lana a za chvíli máme sjetý první čtyřicítkový žleb. Postupně se přesouváme až na vrchol Perceé. Tam je umístěn testovací pípák. Letos na vrcholu chybí cedule o stavu populární černé Saché. Pokud jsou ledové plotny, vřele nedoporučuji. Ze stavu sněhu odhadujeme, že bude příjemná. V údolní stanici nás čeká překvapení. Je tam postavena úplně nová kabinka pro deset lidí, včetně zázemí s WC. V hospůdce prodávají pizzu 14€ a pivo za 7. To se nám nelíbí. Přešli jsme přes mostek, kde jsou ceny příznivější. Vyjíždíme z údolí na nádhernou červenou Bleuets.  Po ní se dostáváme do centrální oblasti Le Lacu. V budově prodeje permoší  se dá v teple najíst z vlastních zásob, jsou tam WC a možnost zakoupení sprchy. Letos nás překvapili tím, že tam už nefungovala free WIFI. Vedle lanovky Paquis je další místnost s lavicemi a WC, kde si můžete odpočinout, nebo si v teple sníst svačinu. V okolí je hodně hospůdek, pizzerií a obchodů.  Je tu i menší samoobsluha Šerpa. Z le Lacu se dá vyjet na vrchol Toviere a odtud sjet do Vd´I nebo se pomocí sedačky Palafour vrátit do Val Claretu. Pokud si chcete užít jízdu typu „vrtění prdelkou“ dá se sjet po modré zpět do le Lacu.  Těsně před dojezdem je trať paralelního obřáku, kde si můžete zdarma zazávodit s kamarády.  Do Val Claretu se můžete vrátit skibusem, který má interval 5 – 10 min. nebo přes lana Palafour a Merles. V oblasti Gratalu  je jediná, ale nádherná, hospůdka vlevo v dolní třetině od sjezdovky. Z Claretu se dá vyjet podzemnkou  do výšky 3034m. Tam jsou dvě hospody nebo se dá využít teplá místnost vedle WC. V případě pěkného počasí si můžete vyjet kabinkou pod vrchol Grand Motte do výšky 3456m.

Z horní stanice je v případě pěkného počasí vidět masív Mt. Blancu a vrcholy Savojských Alp. Když si chcete nádherný sníh a volné terény v této výšce užít vícekrát, musíte sjet po záměrně neudržované černé Leisse a nechat se vytáhnout zpět ke kabině na G. Motte. Jedno kolečko trvá asi půl hodiny. Podle stavu nohou můžete sjet dolů po nádherné červené (cestou několik odboček do volného terénu) nebo si v případě pomalejšího sněhu trochu zabruslíte sjetím modrých Génépy nebo Cairn. K návratu do ubytování se využívá tradiční Bollin. Lanovka je zdarma, tedy pokud chce někdo ušetřit a týden si zajezdit zdarma na sjezdovce typu Harusák, má možnost. Tady narážíme na další inovaci. Lanovka Fresse je rozdělena na dvě části. Spodní část pomáhá kapacitně přetížené Bollince, ale při cestě do Vd´I se musí přestupovat. Proč šleprníci sundali ze sedaček ochranné plexi jsme nepochopili. Samotné Tignes je klasické francouzské lyžařské středisko. Půjčovny lyžařského vybavení, hospody, kavárny, dvě sámošky, pekařství atd. Letos jsme dokonce využili i místní zdravotní středisko. Všem doporučuji kvalitní pojištění. 148 € za osm stehů na bicepsu rozříznutého vlastní lyží není pár drobných.

Do cíle naší dovolené Vd´I, se dá dostat lanovkou Tufs nebo přestupem z Bodlin na Fresse. Doporučuji využít Fresse, kde je ráno výrazně méně lyžařů než na Toviere. Pak po nádherné široké zelené sjíždíme k Vd´I. Tam už se dostáváme do oblasti snů. Z vrcholu Bellevarde si můžeme sjet po trasách světového poháru Face se sklonem až 63% nebo sjezdovky OK a Orange, kde se jezdí Kritérium prvního sněhu. Osobně doporučuji z těchto sjezdovek odbočit na Piste G. Na jejím začátku je hospoda známá hudebními vystoupeními a tancem přímo na svahu. U konečné v Daille nás překvapí nové WC a velká kabinka, která nás vyveze zpět k taneční hospodě. Pokud odbočíme více vpravo, dojedeme závěrečným padákem Orance k podzemce, která nás vrátí na Bellevarde.

Pokud je na někoho Face příliš obtížná, může se do Vd´I dostat po sjezdovce Santons. Na jejím konci máte možnost odjet do Vd´I skibusem nebo si kilák a půl odbruslit. Z Vd´I vyjedeme další novou vysokokapacitní kabinou do oblasti Solaise. V údolí pod vrcholem je oblast několikakilometrových modrých, volných terénů pro začátečníky a nádherná červená Arcelle. Na každém rohu nějaká hospůdka, a abyste nemuseli udělat ani jeden zbytečný krok, tak tam jsou kryté jezdící koberce. Z konečné St. Jacques můžete najet do pěkného volného terénu. Tady varuji, jezděte jen po vyjetých stopách nebo si najměte guida (67€ osoba). Dá se dostat do oblasti skalních stěnek výška okolo 30m.

Sedačkou Leissieres se dá vyjet do čtvrtého údolí. Ve střední části jsou celkem nezajímavé modré, ale pokud dojedete až na konec k ledovci, určitě si pěkně zajezdíte.

Z konečné Cascade se dá vyrazit do traverzového volného terénu pro začátečníky, končícího u lana Pays Desert. Dále se dá vyjet do špičkových volňásků z konečné Signál do údolí Grands Valons nebo si vyšlápnout do sedla Pers a odtud do la Fornet (doporučuji jen pokročilým jezdcům se vším vybavením).  Oblast ledovce je chudší na hospody. Jedna je na konečné skibusu, jedna na obou koncích lana Vallon, jedna pod ledovcem.  Tak počítejte s návalem v době oběda.

Všem lyžařům přeji nádherný sníh, samé příjemné zážitky a děkuji CK S-Guide za skipas.

 

Oficiální stránky střediska: https://www.valdisere.com/en/ski/

Interaktivní plán střediska: https://www.valdisere.com/en/now/piste-map/

Testovací jezdec Milan Baier

Panu Baierovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.

Máte zájem o dovolenou ve Francii a lyžovat ve středisku Val d'Isére a Tignes? Neváhejte kontaktovat naše Travel Designéry. Rádi vám s výběrem poradíme.