Report Tauplitz 18.1.2016

Hotelové letovisko na krásném vyhlídkovém náhorním plató Tauplitz Alm je jedním z nejstarších a sněhově nejspolehlivějších středisek v Rakousku. Ve velmi členitém terénu nad hranicí lesa jsou vytýčeny převážně středně a méně náročné sjezdovky s převýšením okolo 300 m, nejdelší a nejatraktivnější jsou červené tratě s černou variantou podél nové kabinky na Mittersteinu. Areál je široce rozprostřen a vzhledem k plochým přejezdovým pasážím mezi jednotlivými lokalitami působí poněkud nekompaktně.

 

 

 

V tomto středisku jsme byli již třikrát, proto mohu posoudit klady i zápory.

Co se týče vzdálenosti od Prahy patří toto středisko spíše k těm bližším střediskům v Rakousku.

 

 

 

Dopravní dostupnost je velmi dobrá. Po dobře upravených rakouských dálnicích dojede až do Liezenu a pak je to do Tauplitzu jen cca 25 km. Před Spital am Phyrn je ale zpoplatněný tunel, 1 průjezd 5 EUR. Pokud se chcete tunelu vyhnout, můžete sjet na Spital am Phyrn a pokračovat na Liezen (silnice B138). Tuto trasu jsme ale museli v lednu vyjet nahoru se sněhovými řetězy. Auta s pohonem 4x4 by tento úsek vyjela i bez sněhových řetězů. Proto jsme při zpáteční cestě raději využili zpoplatněný tunel. Ve vesničce Tauplitz je několik parkovišť kde řídí provoz místní obyvatelé.
Poté jen stačí dojít ke kase a hurá nahoru se 4 sedačkou.

 

 


Pokud nebydlíte přímo v Tauplitz, ale někde v okolí, tak osobně doporučuji spíše jezdit z obce Bad Mitterndorf kde vyjedete autem přímo na parkoviště k nové kabinové lanovce (Mitterstein gondola). Doporučuji to z toho důvodu, že výjezd z vesnice Tauplitz tou 4 sedačkovou lanovkou (Taulitz Lift I+II) trvá strašně dlouho. Lanovka je již starší a trasa nahoru velmi dlouhá. V nepříznivém počasí je tento výjezd nahoru docela nepříjemný, protože téměř celá trasa je na volném prostranství a když fouká, jste promrzlí až na kost, než vyjedete nahoru. Spíše ji doporučuji absolvovat kdykoliv během dne a po cestě se kochat krajinou kolem Tauplitz. Tuto 4 sedačku nahoru absolvujte raději jen jednou denně, protože jenom ztrácíte zbytečný čas na výjezd nahoru. Ať už vyjedete kdekoliv, tak na vás čekají upravené a dobře značené tratě.

 

 

Možnost občerstvení je u každého vleku. Navštívili jsme tuto, která je uprostřed trati pro kabinovou lanovku: http://www.schoenialm.at/skihuette.html. Bylo pěkné počasí, tak jsme leželi na lehátkách a ochutnali jejich pivo. Dále jsme si dali domácí gulášek zde: http://www.kriemandl.at/

S´Kriemandl je nejvýše položená lyžařská chata ve Štýrsku a nachází se 1880 mnm. Určitě stojí za návštěvu. Jelikož je nejvyšší chata v této oblasti, tak i ceny tomu odpovídají. Co se týče dalšího stravování, tak všeobecně platí, čím níže na sjezdovce jste, tím levněji se najíte a napijete.

 

 

 

Všeobecně patří Tauplitz k těm menším střediskům v Rakousku. Sněhové podmínky jsou zde výborné, i když zkraje roku 2016 to zpočátku tak nevypadalo a pak napadlo během pár dní 50 cm sněhu a celková výška byla pak 1 m.

Spíše bych Tauplitz doporučila méně náročným jezdcům, rodinám s dětmi a jako pohodovu lyžovačku pro skupinku přátel. Černá je zde pouze jedna a jsou to spíše jenom kratší úseky. Středisko je vhodné pro začátečníky tak již pokročilé lyžaře. Červených a modrých sjezdovek je zde dostatek. Délku sjezdovek bych řadila spíše mezi ty kratší (vyjma sjezdovky od kabinové lanovky). Sjezdovek je zde dost a fronty jsem tady nikdy nezažila. O víkendu jedině pár minutek u kabinové lanovky, ale tam to v celku rychle odsejpá. Jedinou velkou slabinou jsou některé spojovací trasy a přejezdy mezi některými sjezdovkami. Někde musíte lyžemi bruslit, odstrkovat se hůlkami a někde jít dokonce stromeček aby jste se tam vůbec dostali. Tyto krátké přesuny jsou pro snowboardy velmi nepříjemné. Proto bych toto středisko ani snowbardistům moc nedoporučovala, pokud se nechtějí jenom dřít a ke sjezdovkám neustále doskakovat.

 

 

 

Pro rodiny s dětmi a lyžařské školky je zde místa dost. Lyžařská školka (Grafenwiesenlift) je trochu stranou mimo hlavní sjezdovky, což je docela výhodou. Na této dráze se jezdívá i noční sáňkování, ale to není každý den.

První polovina dráhy 29 se ani nedá nazývat sjezdovkou jak je úzká. Ostatní sjezdovky jsou již dostatečné široké. Je zde hodně rozšířený free ride. Na 2 protilehlých svazích nejsou téměř žádné stromy a proto je možností spousta, kudy se vydat. Běžkařských tratí je zde také dost, ale nezkoušeli jsme, protože běžkám neholdujeme.

Cena skipasu je cca 40 EUR/den.

 

 

 

Co se týče volnočasových aktivit tak jich je v okolí Tauplitz spousta. Stačí se jen podívat na webu. My jsme ve volný den navštívili v Bad Mitterndorf: http://www.grimming-therme.com/ Z venkovního termálního bazénu je úchvatný výhled na protilehlé pohoří. Využili jsme vstup bez saunových procedur, ale i tak jsme byli spokojeni. Byl to velice příjemný relax pro unavené tělo po náročném lyžovaní.

Celkově toto středisko mohu doporučit těm kteří jsou zvyklí na menší klidná střediska, nejsou moc nároční a nevyhledávají sjezdovky o délce 1km a více.

 

 

 

Testovací jezdkyně Martina Belková

 

Paní Belkové moc děkujeme za report, za který od nás dostala skipas do střediska Tauplitz ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE