Report - Tauplitz 14.1.2017

Téměř celé Alpy hlásí každodenní přívaly čerstvého sněhu, tak nešlo odolat a rozhodli jsme se navštívit v sobotu 14. 1. 2017 Štýrské středisko Tauplitz.

Skvělá dojezdová vzdálenost z ČR (z Prahy 370 km – cca 4,5 hodiny jízdy), mimořádné sněhové příděly a dostatečné ubytovací kapacity dělá ze střediska ideální volbu pro víkendovou lyžovačku.

 

      

 

Příjezd do střediska je z Linze po A7 směr Salzburg, pak odbočkou na A9 ve směru Graz a pak můžete buď ušetřit 10 Eur a exitem č. 57 odbočit na Spital am Pyhrn, dále na Liezen, Schladming a Tauplitz. Nebo pokračovat po A9 tunely s mýtem a odbočit až exitem č. 69, což je pohodlnější a i rychlejší trasa na Liezen. Dále už je to stejné.

Co se týče vlastního nástupu do střediska, jsou také dvě volby. První a tu také doporučuji je přímo z Tauplitz, tato vesnička s krásnou atmosférou byla bez problémů sjízdná i při sněhové kalamitě, kdy při našem pobytu bylo na kopci 180 cm a během dne napadlo ještě poctivých 30 cm. Druhá možnost je příjezd do Bat Mitterndorf odkud jezdí skibusy, nebo dojet až na spodní stanici gondoly Mitterstein.

 

Technické vybavení střediska je poměrně obstojné a tomu náleží i cena 40 eur v hlavní sezóně za celodenní skipas.

Z Tauplitz vyjedete pomalou čtyřsedačkou do Tauplitzalm, odkud se pak můžete rozjet moderní 6-ti sedačkou na kopec Lavinenstein nebo starší čtyřsedačkou na Schneiderkogel s jižní expozicí. Poté máte možnost skvělé kabinové lanovky Mitterstein, která vás vyveze na druhý významný kopec střediska.

Za zmínku ovšem stojí z mého pohledu téměř dokonalá síť spojovacích lanovek talířových, dvojkotvy nebo lanových. Velmi tak usnadní přesun z jedné části na jinou, protože centrální část tzv. Tauplitzalm je v podstatě veliký rovinatý kotel s hotely a restauracemi.

Celková přepravní kapacita je dostatečných 19000 osob/hod.

 

 

A už rychle k vlastnímu ježdění, které zajisté stojí za to. Ve středisku je 42 km sjezdových tratí téměř ve 100% uměle zasněžovaných, převážně středních a nižších obtížností. To se může zdát jako ideální pro začátečníky, kteří mohou využít modrých tratí kolem Mittersteinu nebo Schneiderkogel.

Ovšem i zkušení lyžaři si zajisté přijdou na své.  Nejlepší je sjezdovka č. 27, která je černočervená a některé pasáže opravdu stojí za to. Vede pod kabinkovou lanovkou a je dostatečně široká. Při naší návštěvě bylo opravdu moc čerstvého sněhu, který napadl během noci a padal i celý den, takže tomu odpovídalo i upravení sjezdovek, které prakticky nebylo.

 

      

 

Byl jsem zde už několikrát a vždy byly sjezdovky v tomto směru perfektní. Nyní však byla nejlepší volba nazout široké lyže a věnovat se tomu božskému prašanu, kterého bylo opravdu vydatné množství, až jsem si někdy říkal, jestli nejsme někde v Japonsku nebo v Kanadě. Pro tento případ je středisko téměř dokonalé. Stačí respektovat zakázané zóny a můžete se spustit z obou hlavních vrcholů, nebo jezerní severní stěnou z Schneiderkogel, která svojí strmostí a členitostí nadchne i zapáleného freeridera. Jen doplním, že při jízdě mimo sjezdovky je zapotřebí speciální pojištění a lavinová výbava!

Naproti tomu rodiny s dětmi mají k dispozici velkou spoustu malých vleků, tedy středisko lze označit za rodinné.
 

 

Co se týče stravování , je nabídka pestrá. Možností je dost, jen si vybrat, jen chybí větší samoobslužná jídelna. Asi bych doporučil restauraci na vrcholu Lawinensteinu a aprés- ski dole v Tauplitz u nástupní stanice lanovky.

Ubytování doporučuji v Tauplitz s jedinečnou atmosférou semknuté horské vesnice. Ale i v Bad Mitterndorfu je možnost ubytovat se a ještě jsou zde termální lázně, kde znavený lyžař prohřeje své unavené tělo.
 

         

 

Závěrem bych ještě vyzdvihl středisko co do množství sněhu. Jeho poloha je předurčena k tomu, že zde opravdu hodně a často sněží a množství sněhu je často srovnatelná i s ledovcovými areály, které svojí výškou Tauplitz převyšují o více než jeden kilometr. Jediné mínus v tomto ohledu je to, že 1965 m.n.m. je poměrně nízko a zejména na jaře jde kvalita sněhu rychle dolů.

 

Takže mé doporučení zní: vyražte co nejdříve!

 

Užitečné odkazy:

-    Oficiální web – www.dietauplitz.com

-    Půjčovna lyží – www.vasold.at
                               www.mountaction.at

 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

Panu Kopáčkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Tauplitz ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE