Report Stuhleck 24.2.2016

Stuhleck – tohle štýrské středisko je naším oblíbeným místem pro 1-denní lyžování, zejména díky tomu, že je od nás vzdáleno pouhých 250 km, a tak stačí si počkat na pěkné počasí a vyrazit.  Nespornou výhodou je snadná dostupnost po dálnici A2 a pak S6, a tak nám cesta zabere necelé 3 hodinky. Nástup na lanovku u hlavního parkoviště je od dálnice vzdálen pouhý 1km. 

Středisko bylo taky vyhlášeno nejoblíbenějším střediskem pro jednodenní lyžování v Rakousku.

 


Ubytování:

vzhledem k tomu, že středisko jsem využil pouze pro jednodenní lyžování, nemám s tímto osobní zkušenost. I díky menší velikosti střediska není nabídka nijak bohatá. Na stránkách www.stuhleck.com v sekci ubytování najdete cca 30 nabídek ubytování s cenami od cca 25 EUR/osobu a s nabídkou ubytování i přímo u Mittelstation u páteřní 4 sedačky Stuhleckbahn.

Středisko:

Nejvýše položené místo střediska je ve výšce 1774 m. Samotná hora Stuhleck má pak o pár metrů navíc 1783m a sousedí s vedlejším střediskem Semmering (14km sjezdovek), ve kterém se pojede v prosinci Světový pohár žen. Na alpské poměry se jedná opravdu o menší středisko s celkovou délkou tratí 24 km, tvořené převážně modrými a červenými sjezdovkami, které jsou obsluhovány 2 komfortními 6-sedačkami (z toho 1 s bublinou) a 2 staršími 4-sedačkami ( z toho 1 s bublinou) a 6 vleky (tyto vleky však povtěšinou obsluhují jen dětské vleky, s vyjímkou Schieferwiesenlifte, který je u sjezdovky Schieferwiese o délce 800m).

 


Ve středisku je dostatek parkovacích míst. Nejvíce pak u  údolní stanice hlavní lanovky Stuhleckbahn. My pravidelně využíváme parkoviště P4 u lanovky Promi Bahn. Doporučuji vyhnout se se hlavnímu parkovišti P1 a rovnou zamířit na parkoviště P4. Tímto se vyhnete frontám,které se mohou u pokladen a hlavní lanovky tvořit. Navíc na konci lyžařského dne přijede rovnou na lyžích až k autu. Pokud parkujete  na parkovišti P1, pak se při cestě zpět  dostanete na toto parkoviště pouze lanovkou – nelze k němu přijet na lyžích.

Většina sjezdovek vede podél nebo v blízkosti jednotlivých lanovek.
Z hlavního parkoviště u dolní stanice lanovky Stuhleckbahn (starší 4-sedačka s bublinou) se dostanete do pomyslného centra střediska. Odtud se můžete vydat zpět do údolí po sjezdovce Stuhleckabfahrt- v horní partii modrá , níže pak červená, nijak prudká a dostatečně široká s terénními vlnami. Letos se nám líbila tato sjezdovka nejvíce, zejména kvůli tomu, že vydržela ve skvělém stavu po celý den. Zejména o víkendech může být nevýhoda, že sjezdovka končí u mezistanice, kde se tvoří fronty.  My jsme na frontu narazili jednou – cca 5 min. Jinak, ale při našich dalších jízdách již nebyl s čekáním problém.

 


Pokud chcete pokračovat dále k vrcholu, pak stačí přejet na nejmodernější lanovku  střediska - Weissenelfbahn (6 sedačka s bublinou). Odtud jsou 2 možnosti a to zamířt zpět dolů k horní stanici Stuhleckbahn po mírné modré sjezdovce, která však bývá hodně vytížena a často se na  ní tvoří muldy nebo se vydat  po sjezdovce č. 10  - jde o ne příliš dlohou, modrou a ne přílišnou záživnou sjezdovku směrem k dolní stanici lanovky Steinachalmbahn (6 sedačka) . Tato lanovka Vás vyveze na nejvyšší bod střediska do výšky 1774 m. Podél lanovky vede červená sjezdovka -v horní části spíše mírnější a užší,ale v dolní části širší a velmi poctivá červená až černá ve slušné délce 1600m.
 
Letos jsme tuto sjezdovku moc nejezdili, jelikož zde bylo celkem plno a po obědě se zde již tvořili plotny a nahrnutý sníh.
Dalšími sjezdovkami, které je třeba zmínit jsou  2 tratě podél lanovky Promibahn. Velmi povedená je určitě sjezdovka Promi Abfahrt. Jedná se o širokou a ve vrchní části točivou modrou sjezdovku ,která  se v určitých partiích mění na červenou - zejména pak poslední hank na dolní stanicí Promibahn je opravdu prudší. Celková délka sjezdovky je 2500m. Letos jsme tuto sjezdovku jeli několikrát a opět nás nezklamala – řekl bych, že po Stuhleckabfahrt to byla naše druhá nejoblíbenější sjezdovka.

 


Další variantou je červená sjezdovka s homologací FIS Kaltenbach o délce 2200m – jedná se o krásnou červenou ,jejíž levá část  je nakloněna, což nemusí každému vyhovovat. Bohužel po celý den byla na sjezdovce puštěna  sněžná děla, a i když jsme sjezdovku jednou projeli,tak jsme se na ni nevraceli, jelikož umělý sníh na brýlích není nic příjemného.

Zalidněnost:

Jezdíme na Stuhleck pravidelně ve všední dny a ačkoliv nebyl žádný svátek, tak lyžařů bylo na svazích celkem dost. Přesto jsem jezdili téměř bez čekání,ale na prázdnou sjezdovku jako loni jsem moc nenarazili.  Určitě doporučuji vyhnout se návštěvě Stuhlecku o víkendech, kdy bývá opravdu narváno.

 


Stravování:


Ve středisku je několik restaurací a taky klasický menší bufet se slovenskou obsluhou, který známe i z českých hor u lanovky Promibahn.
My jsme obědvali na Friedrichhütte. Ceny odpovídají rakouskému standardu, takže jídla v rozmezí 5-13 EUR. Co mě zaujalo, tak reklama na XXL Wiener schnitzel za 7,99 v restauraci u kotvy v dolní části Stuhleckabfahrt.
 


Celkově bych středisko, z mého pohledu, hodnotil jako výborné pro jednodenní lyžování, či  krátkodobý pobyt. Přijde si zde na své jak zkušený lyžař, tak i začátečník. Letošní návštěvu mohu hodnotit jako  velmi dobrou. Díky oblevě byl podklad hodně tvrdý a na něm bylo cca 5 cm prašanu,který napadl v noci před naším příjezdem.
Den na Stuhlecku opět nezklamal a příští rok se sem opět vrátíme.

 

testovací jezdec Libor Masař

 

Panu Masařovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Stuhlec ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE