Report SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental 12.3.2016

V půlce března jsem navštívili středisko SkiWelt. Doprava u jihu Moravy nám zabrala cca 6 hodin pohodové jízdy. Nejdříve po dálnici A1 do Salcburku a odsud už 70 km pro místních komunikacích.
Trochu jsem se obávali zdržení na rakousko -německé hranici ,ale vše šlo hladce. Cestou jsme ještě minuli několik  středisek (Lofer, Steinplatte) a pak už nás čekala lanovka v Scheffau.

 

 

 


Ubytování:

Středisku SkiWelt zahrnuje několik menších vesnic, které nabízejí ubytování všech kategorií -stačí si jen zvolit to,která Vám vyhovuje nejvíce. My jsme byli ubytování v městečku Scheffau a vzhledem k tomu,že jsem měli poprvé i naše nejmenší lyžaře, vybrali jsem si ubytování v blízkosti lanovky Brandstadl na statku Hinterblaiken.
I přes vyšší cenu mohu ubytování určitě doporučit , a to zejména díky několika prostorným apartmánům a vstřícné paní domácí.

 

 


Středisko:

SkiWelt, se nechází nedaleko proslulého Kitzbühelu a  vznikl propojením několika menších středisek nad Městečky Ellmau, Scheffau, Soll a Brixen im Thale.
S cca 280 Km sjezdovek se aktuálně jedná o největší propojenou lyžařskou oblast Rakouska.
Menší nevýhodou této oblasti je nadmořská výška, jelikož většina vrcholů dosahuje výšky cca 1600-1800 m,čehož jsme se popravdě trochu obávali,ale díky letošní bláznivé zimě jsme uprostřed března měli spíše typicky lednové počasí, kde se na vrcholcích střídala mlha, sněžení, vítr a teploty pod nulou, takže nějaké posezení na terase a chytání bronzu se letos bohužel nekonalo.


Zajímavostí také je,že středisko nabízí také 11 km osvětlených sjezdovek, což je také nejvíce v celém Rakousku. Kromě nich jsou samozřejmostí bobová dráha a stále více oblíbené funparky.

 

 

 


Vzhledem k tomu, že jsme byli ubytováni v Scheffau, tak jsem nevíce projeli kopce nad Scheffau a sousedním Ellmau. Z údolí jsme se na vrchol Brandstadl dostali kabinkovou lanovkou stejného jména. Přímo u stanice je lyžařská škola pro nejmenší. Odtud je možné vrátit se zpět do údolí, z počátku točivou černou sjezdovkou,na kterou navazují spíše  modré úseky, které však ve spodních partiích byly již hodně rozbité. Jelikož jsme měli s sebou začínající lyžařku, hodně jsme využívali sjezdovku Osthang, jedná se o širokou modrou sjezdovku s mírným sklonem, kde pro zpestření můžete využít i kratší lesní úsek -zejména děti si zde užijí. Sjezdovka je obsluhována komfortní osmisedačkou s automatickou zábranou a vyhříváním. Odsud jsem si dost často odskočil projet i ostatní sjezdovky. Hned vedle jsem našel 2 skvělé červené svahy kolem 6 sedačky Südhang – pěkné zvlněné sjezdovky a velmi nízkou zalidněností,takže vydrželi celý den ve velmi dobrém stavu. Přímo naproti je pak vrcholek Eiberg s netypicky  dvěmi 4-sedačkami vedle sebe. Po celé šířce kopce pak vedou široké,ale krátké červené sjezdovky. Odsud se pak dá dostat na další kopce nad Brixenem a Hohe Salve, což je vrchol ,ze kterého vedou zejména prudší červené a černé sjezdovky. Mně se nejvíce líbila sjezdovka č. 71. Aualm -jedná se o delší širokou červenou sjezdovku se zvlněným profilem. Díky tomu,že je malinko zastrčená,tak se na ní dalo skvěle zalyžovat po celý den.

 

 


Dalším místem ,který jsme projeli byl vrchol Hartkaiser, z něhož se rozbíhá pavučina širokých modročervených sjezdovek. Nejdelší z nich pak vede až do údolí do městečka Ellmau.
Z této části se mi hodně líbily delší modré sjezdovky sjezdovky č. 98 a č. 91, které byly obsluhovány 6 nekrytými sedačkami. Nevýhodou této části střediska byla větší zalidněnost a díky jižní orientaci i měknutí sjezdovek .
Další části rozlehlého SkieWeltu jsme už bohužel nezvládli projet,ale zase jsem si nechali něco pro naši další návštěvu.

 

 


Co se týká stravování, tak středisko nabízí velké množství chat a restaurací. My jsme nejvíce využívali Bergreastaurant Brandstadl, který nabízel část s obsluhou i klasickou samoobsluhu. Ceny byly v běžném rakouském standardu stejně jako veliké porce.

 

 

 


Celkové Hodnocení:

Ačkoliv jsem na SkiWelt slyšel protichůdné názory, tak z mého pohledu se jedná o výborné středisko. Ačkoli jsem se bál velké zalidněnosti, tak se vždy našly sjezdovky, které byly poloprázdné.  Většinou se sice nejedná o nějaké dlouhé sjezdy, ale myslím, že délka 1-2 km je plně dostačující a plně ji vynahrazovala šířka a sklon sjezdovek vhodný pro pohodový carving.
Bohužel nám moc nevyšlo počasí. První den byla hustá mlha, další 2 dny trochu slunce,ale poslední den opět husté sněžení, kde během 2 hodin napadlo 20 cm sněhu trošku kazilo celkový dojem,ale jinak středisko určitě mohu doporučit  a rádi se sem jednou vrátíme.

Více informací najdete na: www.skiwelt.at
 

Testovací jezdec Libor Masař

 

Panu Masařovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska SkiWelt  Wilder Kaiser - Brixental ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE